Prawo EU Zgodnie z unijną dyrektywą jesienią zmienią się oznaczenia paliw na dystrybutorach. Benzyna Pb zamieni się w E, a ON przeistoczy się w B
Nowe oznaczenia pojawią się na stacjach 12 października. To wynik nowej unijnej dyrektywy. W całej UE na dystrybutorach oraz w nowych pojazdach pojawią się symbole, które mają pomóc kierowcom uniknąć pomyłek podczas tankowania. Zmienią się także etykiety na samochodach, przy wlewie paliwa.
– Nowymi etykietami będą musiały być oznaczone wszystkie pojazdy, dystrybutory oraz stacje ładowania pojazdów elektrycznych – mówi Krzysztof Kopeć z gdańskiego Lotosu. – Jesteśmy w trakcie przygotowań do wprowadzenia tych regulacji – dodaje.
Czy dotychczasowe oznaczenia paliwa znikną z dystrybutorów12 października? – Nie, przez pewien czas, nie wiemy jeszcze jak długi, oba systemy oznaczeń będą funkcjonować – mówi Kopeć.
Póki, co kierowcy niewiele wiedzą o nowym systemie oznaczania paliw. – To nie będzie już starego PB? – dziwi się Jerzy Podleśny, kierowca z Lublina. – Trzeba będzie się przyzwyczaić do nowych symboli. Tylko jaką benzynę mam lać do mojego golfa? – zastanawia się.
To także przewidziała Unia. Po etykiety naklejane przy wlewie paliwa będzie można zgłaszać się do salonów dealerskich. Na razie nie wiadomo, czy będą one płatne.
Pewne jest jedno. – Skład paliw ani technologia produkcji nie zmienią się – kończy Kopeć.
Każdy rodzaj paliwa będzie miał inne oznaczenie
• Zamiast PB 95 lub 98 pojawi się E w kółeczku. Litera E to skrót od etanolu, liczba obok to maksymalna procentowa zawartość etanolu w paliwie zalecana do użycia w pojeździe, np. E10 (benzyna zawierająca do 10 proc. etanolu).
• Kierowcy Diesli muszą przyzwyczajać się do kwadratu. „B” oznacza biodiesel. Kwadrat będzie także używany z symbolem „XTL”, który jest parafinowym olejem napędowym, wytwarzanym z surowców odnawialnych lub kopalnych innych niż ropa naftowa. Skład jest prawie identyczny z tradycyjnym olejem napędowym.
• Romb jest zarezerwowany dla paliw gazowych, a informacja wewnątrz znaku określa, czy pojazd może być napełniony wodorem (H2), sprężonym gazem ziemnym (CNG), skroplonym gazem ziemnym (LNG) lub gazem płynnym (LPG).