Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

29 sierpnia 2016 r.
19:11

Ford edge późno, ale z przytupem

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio

Jest duży, charakterny i ma własny styl. Dopiero drugą generację forda edge Amerykanie zdecydowali się wprowadzić do sieci salonów w Europie. Lepiej późno, niż wcale...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Technologia – to słowo, które określa ten model. Liczba innowacji zastosowanych w II generacji forda edge jest imponująca. Nie zagubiono jednak clou motoryzacji. Kierowca ma dużo radości z jazdy tym samochodem.

Nie do przeoczenia

Wielki gabaryt nowego edge wyraźnie odcina się na drodze. Przypomina jednolitą bryłę wyciętą laserem z jednego kawałka metalu. Minimalizm zdecydowanie mu służy. Poza felgami, czarnymi progami i atrapą chłodnicy, obdarto go z wizualnych dodatków. Niemal mormońska asceza tylko dodaje mu charyzmy i siły.

Doznania estetyczne są dodatkowo podkręcone idealnym zgraniem proporcji. Edge to duże auto o „lekkim” wyglądzie. A to nie zawsze udaje się pogodzić. Wygląd tego Forda z pewnością jest jego atutem.

Podobny styl posiada wnętrze auta. Subtelnie zaprojektowane wnętrze w całości wykonano z materiałów wysokiej klasy, zadbano też o komfort i funkcjonalność, między innymi stosując podgrzewane i wentylowane przednie fotele, czy panoramiczny dach. Detale funkcjonalne, jak klamki drzwiowe, elementy sterowania na kierownicy, kratki wentylacyjne i uchwyty na napoje są oprawione w satynowane metalizowane ramki, a konsola centralna wykończona jest w stylowej fortepianowej czerni. Miękkie w dotyku materiały zastosowano na elementy wnętrza, których zwykle dotykają pasażerowie. Wysokiej jakości skórą pokryto podłokietnik, kierownicę i gałkę dźwigni zmiany biegów.

Na deser kilka słów o systemie aktywnej kontroli hałasu (Active Noise Control), który działa podobnie do słuchawek likwidujących hałas poprzez wysyłanie dźwięków przeciwnych do tych, które nie powinny być słyszane. Trzy mikrofony umieszczone w kabinie monitorują odgłosy pracy silnika, a system audio wysyła dźwięki przeciwne do tych, które należy wyeliminować, co poprawia „sterylność” akustyczną wnętrza także wtedy, gdy system audio jest wyłączony. Oczywiście, to nie znaczy, że w środku panuje cisza, jak przed koncertem w filharmonii. Rzeczywiście hałas podczas jazdy tworzy delikatne tło, nie wpływając na koncentrację kierowcy. 

Jedź edge, jedź...

Edge ma coś wspólnego z pierwszym fordem – modelem T. Można mieć każdy silnik – byle to był diesel. Wprawdzie T był oferowany tylko w kolorze czarnym, bez możliwości wyboru głębi tej czerni, to w edge pozostawiono opcję – 180 lub 210 koni.

W teście sprawdziliśmy wersję słabszą. Wydawałoby się, że dwulitrowy, 180-konny diesel jak na tak duże auto, to nieco zbyt mało. Nic bardziej mylnego. Masa własna samochodu to prawie dwie tony. Jak do tego dorzuci się bagaż i 5 pasażerów, to waga może wskazać prawie 2,5 tony masy całkowitej.

Na potrzeby testu do auta zapakowało się pięciu rosłych kolegów. Na fordzie nie zrobiło to szczególnego wrażenia. Edge zamruczał dieslem i zwinnie ruszył do przodu. Na każdym z 6-przełożeń ochoczo przyspieszał. W końcu 400 Nm robi moc. Do przepisowych 130-140 km/h doszedł z lekkością baletnicy, mimo swojej masy, prawie 5 metrów długości i niemal 1,7 metra wysokości.

Na autostradzie edge sunął niczym pociąg z węglem. Co jednak stanie się na krętych drogach? I tu kolejne zaskoczenie. Duże auto zwinne wpisywało się w ostre nawroty. Stabilizator przechyłów na tylnej osi sprawnie wywiązywał się ze swoich zadań – edge nie „kładł się”, jak osika na wietrze.

Dość sztywne zawieszenie, jak na auto typu SUV, sprawdziło się dziurawych drogach. Także w lekkim terenie pozostawiło pozytywne wrażenie. Kąt wejścia wynosi 1,8 stop., kąt zejścia – 22,4 stop., a rampowy – 17,1 stop.

Mój asystent edge

Nie ma co ukrywać, że edge raczej nie zobaczy błota i łąk. Zdecydowana większość będzie poruszać się po miastach. Dlatego ten model wyposażono w wiele zaawansowanych technologii i systemów bezpieczeństwa.

Na przykład Sync 2 pozwala na głosową obsługę telefonu, systemu audio, układu klimatyzacji oraz nawigacji satelitarnej przy użyciu prostych, naturalnych komend głosowych.

W sytuacji awaryjnej aktywuje się funkcja Emergency Assistance, która w razie wypadku pozwala na bezpośrednie połączenie się z miejscowymi służbami ratunkowymi. Ford edge wykorzystuje kamery, radary i czujniki ultradźwiękowe, by zapewnić dane do pracy 18 zaawansowanych systemów redukujących stres kierowcy i ułatwiających mu kontrolę sytuacji w czasie jazdy.

Dzięki tej niemal wojskowej technologii edge uniknie kolizji oraz wykryje pieszego na drodze, a w razie niebezpieczeństwa kolizji automatycznie rozpoczyna hamowanie.

Auto także samo zaparkuje prostopadle, prosząc jedynie kierowcę o używanie gazu, hamulca i skrzyni biegów. Kierownicą kręci się automatycznie. Auto także samo wyjedzie z miejsca parkingowego.

Chyba najciekawszym pomocnym gadżetem jest inteligentny ogranicznik prędkości. Skanuje i rozpoznaje znaki drogowe, by sterując przepustnicą ograniczyć prędkość do dopuszczalnej, eliminując w ten sposób ryzyko otrzymywania mandatów w wyniku nieuwagi kierowcy. Naprawdę działa.

Podsumowanie

Edge to solidne auto, skonstruowane bez kompromisów. Wszystkie wersje są wyposażone w napęd na cztery koła, fordowską wersję Haldexu 5 generacji. Cena zaczyna się od 166 tys. zł. Dużo? Chyba nie, biorąc pod uwagę, że gros tych aut trafi do kierowców przez leasing lub inną nowoczesną formę finansowania.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium