Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

3 maja 2017 r.
13:08

Kocha jazdę na krawędzi. Jaka jest skoda octavia RS 2017? Test

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 0 A A

Na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od swoich sióstr. Te same linie nadwozia, tak samo rozplanowane światła. Jednak dwa szczegóły robią różnicę – emblemat RS i czerwone zaciski hamulców. Po odpaleniu silnika, tych różnic jest więcej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zaledwie kilka tygodni po premierze odświeżonej octavii koncern z Czech prezentuje sportową linię swojego najpopularniejszego modelu – RS, w wersji sedan i kombi. I daję słowo, obie wersje są napakowane emocjami.

RS oferuje do wyboru dwa silniki – 230-konną benzynę i 184-konnego diesla. Oba silniki są dwulitrowe, oba doładowane. Benzyna oferuje do dyspozycji 350 Nm, pruje do „setki” w 6,7 sekundy i maksymalnie pędzi 250 km/h. Diesel generuje 380 Nm, przyspiesza od 0 do 100 km/h w 7,9 sekundy i osiąga prędkość maksymalną 232 km/h. Na 100 kilometrów zużywa średnio tylko 4,5 litrów oleju napędowego. Dodatkowo wersję z tym silnikiem można zamówić z napędem na cztery koła.

W moim odczuciu, do linii RS bardziej pasuje 230-konna benzyna. Diesel jest poprawny, dynamicznie jeździ, ale brak mu tego zęba, tej kropki nad „i”, która decyduje o emocjach. Benzyna to ma!

Tor sprawdza

Ponieważ w Europie na drogach rządzi policja, to walory nowego RS sprawdzałem na nitce tory szkoleniowego Pachfurth pod Wiedniem. Tam nie ma ograniczeń, ani fotoradarów.
Niezbyt długa, ale kręta i wymagająca nitka asfaltu pozwala sprawdzić „siłę rażenia” nowej RS. Na pierwszy ogień wskoczyłem do auta z DSG, czyli 7-przełożeniową, dwusprzęgłową skrzynią automatyczną. Zostałem w niej na długo.

Auto ma ochotę jechać i kocha wysokie obroty. Silnik kręci się niemal do 7 tysięcy obrotów, zanim komputer odetnie paliwo. Przy każdej redukcji strzela z wydechu, jak rasowa rajdówka. Jakże to przyjemne dla ucha kierowcy!

RS żwawo rwie do przodu, szybciutko zmieniając kolejne przełożenia. Dobór przełożeń można zostawić elektronice lub wziąć sprawy w swoje ręce i operować łopatkami przy kierownicy. Wybrałem tę drugą opcję. Tak na marginesie, przy tak mocnym silniku lepiej postawić na DSG, niż na skrzynię ręczna. Ta ostatnia wprawdzie jest bardzo dobra, ale szybkość pracy DSG jest nie do przeceniania.

Zakręty kręcą

Ostre zakręty toru, niektóre łamane pod kątem 270 stopni, są wymagające nie tylko dla kierowcy, ale także dla opon i zawieszenia. A te w RS obniżono o 15 mm w stosunku do modeli podstawowych. Dodatkowo aut posiada system DCC, czyli aktywnej regulacji zawieszenia. Można wybrać tryb comfort, normal i sport. Wiadomo, te ostatnie usztywnia auto.

Wielowahaczowe zwieszenie spisuje się pewnie. Auto pomyka po torze z precyzją lasera z NASA. Jedynie zbyt szybki dojazd do 270-stopniowej agrafki, powoduje przód zaczyna płużyć, boleśnie wyjąc oponami. Dobra cecha tego auta jest fakt, że nigdy kierowca nigdy nie tarci panowanie nad samochodem.

Dużych rozmiarów hamulce zapewniają dobrą skuteczność hamowania. Widoczne zza seryjnych 17-calowych obręczy kół o wzorze „Dorado” czerwone zaciski hamulcowe wskazują na sportową wersję. Opcjonalnie są dostępne obręcze kół ze stopu metali lekkich o średnicy 18 lub 19 cali. Każda minuta na torze jest czystą przyjemnością.

Praktycznie na co dzień

Jednak RS to także codzienna praktyczność. Dzięki dużemu rozstawowi osi, wynoszącemu 2680 milimetrów, projektanci stworzyli nadzwyczaj obszerne wnętrze, którego długość mierzy 1782 milimetrów. Miejsce na wysokości kolan ma długość 73 milimetrów.

Także pojemność komory bagażnika jest bardzo duża – w wersji sedan wynosi ona 590 litrów, po złożeniu oparć kanapy wzrasta do 1580 litrów. Wartości te dla wersji kombi wynoszą odpowiednio 610 i 1740 litrów. Te wartości sprawiają, że octavia RS sprawdzi się w codziennym funkcjonowaniu. Bestia z toru zmienia się w rodzinne samochód.

Wnętrze RS jest przejrzyste, spokojne. Łatwo czytelne wskaźniki zegarowe są duże i dzięki nowej grafice otrzymały dodatkowy szlif. Wnętrze jest utrzymane w sportowo eleganckiej czerni. Fotele sportowe RS mają wysokie boki i zintegrowane zagłówki, opcjonalnie są wyposażone w elektryczną regulację położenia. Oczywiście octavia RS oferuje całą gamę rozwiązań z zakresu rozrywki i systemów asystujących, jakie oferują nowoczesne auta.

Octavia RS to niecodzienne połączenie auto, które świetnie sprawdza się w codziennym użytkowaniu i gwarantuje emocje podczas jazdy na torze. Ciekawe auto godne uwagi. A przy nie kłuje w oczy, choć ma wszystkie walory rasowego RS. Koszt takiej „zabawki” to 123 tysiące złotych plus wyposażenie dodatkowe. Możliwość driftu po śliskim jest w cenie każdej wersji RS...

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium