Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

25 maja 2016 r.
15:49

Lubelski Rajd Pojazdów Zabytkowych - program. Gdzie pokażą się w Lublinie?

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
27 maja 2016 9:00

Lubelski Rajd Pojazdów Zabytkowych dojechał do 30. To okazja do wielkiej fety. Na jubileuszowy rajd przyjedzie do w Lublina 70 perełek motoryzacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wiosna zawsze kojarzy się z rajdem pojazdów zabytkowych. Od 1973 roku, prawie każdej wiosny, Kazimierz, Lublin, Nałęczów były mekką weteranów.

Tylko do 1945 roku

Jan Milczek, chodząca historia lubelskiego i polskiego ruchu weterańskiego, może godzinami opowiadać o ludziach, pasji do zabytkowych pojazdów i samych czterokołowych weteranach. - Jak zwykle wszystko przez dziennikarzy. W 1973 roku redaktorzy Leszek Mazurek i Jerzy Turżański z „Kuriera Lubelskiego”, wraz z działaczami Automobilklubu Lubelskiego, zorganizowali akcję poszukiwania samochodów sprzed 1945 roku - opowiada Jan Milczek. Na terenie „starego” województwa lubelskiego znaleziono 65 takich pojazdów. Były to auta Hansa, BMW, Fiat, Oldsmobile, Willys, Adler, GAZ, Ford. - Pamiętam, że redaktorzy jeździli po całym regionie w poszukiwaniu tych aut. Mieli wówczas do dyspozycji nowiutkiego polskiego fiata 125, którym wzbudzali ogromną sensację - opowiada Jan Milczek.

Jesienią 1973 roku zorganizowano pierwszy rajd starych samochodów. - Wzięły w nim udział 22 pojazdy. Pojechaliśmy do Tomaszowic i z powrotem. Na ulicach zgromadziły się tłumy ludzi. Być może był to efekt na modę retro, która w tym czasie była niezwykle popularna. Nigdy potem rajdowi nie towarzyszyło takie zainteresowanie - dodaje Jan Milczek.

Po rajdzie przy Automobilklubie Lubelskim powstała Komisja Pojazdów Zabytkowych, której pierwszym przewodniczącym został Jan Milczek. Zabytki motoryzacji zawsze przyciągały ludzie wszelkich profesji. W kole aktywnie udzielali się studenci, uczniowie, prawnicy. Lekarze czy ludzie mediów.

Szalone czasy

Pierwsze lata działania komisji były tak szalone, jak całe lata 70. minionego wieku. - Pamiętam, że prześcigaliśmy z Lubelskim Klubem Jeździecki w oprawie ślubów. Oni jeździli do ślubów w strojach Księstwa Warszawskiego, a my zaś organizowaliśmy kolumny zabytkowych pojazdów. Do dziś nie wiem, kto wygrał w tej rywalizacji - dodaje Jan Milczek.

A sukcesów lubelskim weteranom nie brakowało. Z biegiem czasu lubelscy zawodnicy zdobywali coraz więcej weterańskch laurów. Dariusz Filimowicz w 1978 roku został wicemistrzem Polski, a w 1995 zdobył tytuł mistrza Polski na samochodzie Dixi z 1928 r. Zygmunt Nitrowski, mistrz Polski z 1979, brał udział w Rajdzie Monte Carlo. Wraz z pilotem Janem Pedą w samochodzie studebaker zmierzyli się z kultową trasą. Jan Milczek, wicemistrz Polski z 1994 i 1995 roku swoim BMW 315 Sport z 1934 roku brylował na rajdach w Austrii, Czechosłowacji i Francji. Nie zabrakło też miłośników zabytkowych jednośladów. Tomasz Jusyn wielokrotny zdobywał tytuł mistrza Polski na motocyklu Dollar. To tylko niektóre osiągnięcia z długiej listy tytułów zdobytych przez lubelski weteranów.

Auta z Lublina były też gwiazdami srebrnego ekranu. Grały min. w „Vabanku”, „Lata 20, lata 30”. - Najważniejsze jest jednak to, że dzięki popularyzacji tej pasji udało się nam uratować wiele unikatowych pojazdów - dodaje Jan Milczek.

30. urodziny rajdu

Lublin na trzy dni stanie się stolicą zabytków motoryzacji. - Mamy już 70 zgłoszeń na nasz jubileuszowy, 30. Lubelski Rajd Pojazdów Zabytkowych. Będziemy gościć 35 załóg z kraju i zagranicy, a pozostałych 35 to członkowie naszego klubu. Załogi zameldują się w Lublinie, w Boże Ciało, 26 maja, w czwartek, w bazie rajdu, hotelu Royal Botanic - mówi Roman Gawęda z Komisji Pojazdów Zabytkowych.

Najstarszym autem na liście zgłoszeń jest Mc Laughlin M45 z 1919 roku. Nieco młodszy jest Ford A Roadster Deluxe z 1931 czy Oldsmobile F-32 z 1932 rodziny Dziewów z Lublina. Ale też będą takie perełki, jak Borgward Isabella Cabrio z 1961 roku czy legendarny Jaguar E-Type z 1970 roku.

Program

Zabytki ruszą na rajdowe szlaki w piątek, 27 maja. Z bazy rajdu przejadą na parking przy Szkoły Podstawowej nr 12, mieszczącej się przy Sławinkowskiej 50 w Lublinie. O godzinie 9 wystartuje pierwszy zawodnik, kolejni ruszą, co minutę. Od 9.30 do 11 zaplanowano próby sprawnościowe przy obiektach Targów Lublin i przy Arenie Lublin. Sukcesywnie zawodnicy będą jechać dalej, pod salon Mitsubishi w Lublinie, przy ul Nałęczowskiej, na kolejną próbę (od 10 do 11.30). Od godz. 11 do 12.30 auta zameldują się w Wojciechowie, przed budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. Potem weterani pojadą do Nałęczowa, gdzie do godz. 14, w Parku Zdrojowym, przed stać pod budynkiem Starych Łazienek.

W sobotę rajd ponownie ruszy z parkingu przy SP nr 12. O 9.30 kierowcy ruszą na trasę Lublin-Czechów, Snopków, Jakubowice, Dys, Ciecierzyn, Rudnik do Browaru przy ul. Bernardyńskioej. - O 13.30 zawodnicy ruszą w kierunku lubelskiego zamku. Tam przewidujemy najciekawszą cześć naszego rajdu. W godzinach od 13.30 do 17 rozegra się konkurs elegancji - dodaje Grzegorz Soboń z AL. 50 aut stanie na dziedzińcu, 20 przed zamkiem.

Wstęp jest bezpłatny.

Pozostałe informacje

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Jagiellonia BIałystok - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium