Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

25 maja 2016 r.
15:49

Lubelski Rajd Pojazdów Zabytkowych - program. Gdzie pokażą się w Lublinie?

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
27 maja 2016 9:00

Lubelski Rajd Pojazdów Zabytkowych dojechał do 30. To okazja do wielkiej fety. Na jubileuszowy rajd przyjedzie do w Lublina 70 perełek motoryzacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wiosna zawsze kojarzy się z rajdem pojazdów zabytkowych. Od 1973 roku, prawie każdej wiosny, Kazimierz, Lublin, Nałęczów były mekką weteranów.

Tylko do 1945 roku

Jan Milczek, chodząca historia lubelskiego i polskiego ruchu weterańskiego, może godzinami opowiadać o ludziach, pasji do zabytkowych pojazdów i samych czterokołowych weteranach. - Jak zwykle wszystko przez dziennikarzy. W 1973 roku redaktorzy Leszek Mazurek i Jerzy Turżański z „Kuriera Lubelskiego”, wraz z działaczami Automobilklubu Lubelskiego, zorganizowali akcję poszukiwania samochodów sprzed 1945 roku - opowiada Jan Milczek. Na terenie „starego” województwa lubelskiego znaleziono 65 takich pojazdów. Były to auta Hansa, BMW, Fiat, Oldsmobile, Willys, Adler, GAZ, Ford. - Pamiętam, że redaktorzy jeździli po całym regionie w poszukiwaniu tych aut. Mieli wówczas do dyspozycji nowiutkiego polskiego fiata 125, którym wzbudzali ogromną sensację - opowiada Jan Milczek.

Jesienią 1973 roku zorganizowano pierwszy rajd starych samochodów. - Wzięły w nim udział 22 pojazdy. Pojechaliśmy do Tomaszowic i z powrotem. Na ulicach zgromadziły się tłumy ludzi. Być może był to efekt na modę retro, która w tym czasie była niezwykle popularna. Nigdy potem rajdowi nie towarzyszyło takie zainteresowanie - dodaje Jan Milczek.

Po rajdzie przy Automobilklubie Lubelskim powstała Komisja Pojazdów Zabytkowych, której pierwszym przewodniczącym został Jan Milczek. Zabytki motoryzacji zawsze przyciągały ludzie wszelkich profesji. W kole aktywnie udzielali się studenci, uczniowie, prawnicy. Lekarze czy ludzie mediów.

Szalone czasy

Pierwsze lata działania komisji były tak szalone, jak całe lata 70. minionego wieku. - Pamiętam, że prześcigaliśmy z Lubelskim Klubem Jeździecki w oprawie ślubów. Oni jeździli do ślubów w strojach Księstwa Warszawskiego, a my zaś organizowaliśmy kolumny zabytkowych pojazdów. Do dziś nie wiem, kto wygrał w tej rywalizacji - dodaje Jan Milczek.

A sukcesów lubelskim weteranom nie brakowało. Z biegiem czasu lubelscy zawodnicy zdobywali coraz więcej weterańskch laurów. Dariusz Filimowicz w 1978 roku został wicemistrzem Polski, a w 1995 zdobył tytuł mistrza Polski na samochodzie Dixi z 1928 r. Zygmunt Nitrowski, mistrz Polski z 1979, brał udział w Rajdzie Monte Carlo. Wraz z pilotem Janem Pedą w samochodzie studebaker zmierzyli się z kultową trasą. Jan Milczek, wicemistrz Polski z 1994 i 1995 roku swoim BMW 315 Sport z 1934 roku brylował na rajdach w Austrii, Czechosłowacji i Francji. Nie zabrakło też miłośników zabytkowych jednośladów. Tomasz Jusyn wielokrotny zdobywał tytuł mistrza Polski na motocyklu Dollar. To tylko niektóre osiągnięcia z długiej listy tytułów zdobytych przez lubelski weteranów.

Auta z Lublina były też gwiazdami srebrnego ekranu. Grały min. w „Vabanku”, „Lata 20, lata 30”. - Najważniejsze jest jednak to, że dzięki popularyzacji tej pasji udało się nam uratować wiele unikatowych pojazdów - dodaje Jan Milczek.

30. urodziny rajdu

Lublin na trzy dni stanie się stolicą zabytków motoryzacji. - Mamy już 70 zgłoszeń na nasz jubileuszowy, 30. Lubelski Rajd Pojazdów Zabytkowych. Będziemy gościć 35 załóg z kraju i zagranicy, a pozostałych 35 to członkowie naszego klubu. Załogi zameldują się w Lublinie, w Boże Ciało, 26 maja, w czwartek, w bazie rajdu, hotelu Royal Botanic - mówi Roman Gawęda z Komisji Pojazdów Zabytkowych.

Najstarszym autem na liście zgłoszeń jest Mc Laughlin M45 z 1919 roku. Nieco młodszy jest Ford A Roadster Deluxe z 1931 czy Oldsmobile F-32 z 1932 rodziny Dziewów z Lublina. Ale też będą takie perełki, jak Borgward Isabella Cabrio z 1961 roku czy legendarny Jaguar E-Type z 1970 roku.

Program

Zabytki ruszą na rajdowe szlaki w piątek, 27 maja. Z bazy rajdu przejadą na parking przy Szkoły Podstawowej nr 12, mieszczącej się przy Sławinkowskiej 50 w Lublinie. O godzinie 9 wystartuje pierwszy zawodnik, kolejni ruszą, co minutę. Od 9.30 do 11 zaplanowano próby sprawnościowe przy obiektach Targów Lublin i przy Arenie Lublin. Sukcesywnie zawodnicy będą jechać dalej, pod salon Mitsubishi w Lublinie, przy ul Nałęczowskiej, na kolejną próbę (od 10 do 11.30). Od godz. 11 do 12.30 auta zameldują się w Wojciechowie, przed budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. Potem weterani pojadą do Nałęczowa, gdzie do godz. 14, w Parku Zdrojowym, przed stać pod budynkiem Starych Łazienek.

W sobotę rajd ponownie ruszy z parkingu przy SP nr 12. O 9.30 kierowcy ruszą na trasę Lublin-Czechów, Snopków, Jakubowice, Dys, Ciecierzyn, Rudnik do Browaru przy ul. Bernardyńskioej. - O 13.30 zawodnicy ruszą w kierunku lubelskiego zamku. Tam przewidujemy najciekawszą cześć naszego rajdu. W godzinach od 13.30 do 17 rozegra się konkurs elegancji - dodaje Grzegorz Soboń z AL. 50 aut stanie na dziedzińcu, 20 przed zamkiem.

Wstęp jest bezpłatny.

Pozostałe informacje

Grill w Świdniku czeka na majówkę

Świdnik zaprasza na grilla

Było wysypisko, a teraz jest zagospodarowany plac rekreacji z grillem. To nowa atrakcja dla mieszkańców Świdnika.

Stracony w Niemczech volkswagen nie wjechał na Białoruś

Stracony w Niemczech volkswagen nie wjechał na Białoruś

Funkcjonariusze NOSG zakazali dalszej podróży kierowcy volkswagena. Jak się okazało, auto było poszukiwane.

Rząd obiecuje szybkie wypłaty odszkodowań dla rolników po nawałnicach na Lubelszczyźnie

Rząd obiecuje szybkie wypłaty odszkodowań dla rolników po nawałnicach na Lubelszczyźnie

Wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak w rozmowie z Radiem Lublin zapowiada szybkie wsparcie finansowe dla poszkodowanych. Straty w niektórych miejscach sięgają 100%.

Kosiarka spalinowa w ogrodzie – wygoda w czystej postaci

Kosiarka spalinowa w ogrodzie – wygoda w czystej postaci

Zadbany trawnik to wizytówka każdego ogrodu, a jego pielęgnacja wymaga odpowiednich narzędzi. Posiadanie własnej kosiarki spalinowej to inwestycja, która zwraca się w postaci oszczędności czasu i energii. Nowoczesne kosiarki spalinowe oferują znacznie więcej niż tylko podstawowe koszenie – wyposażone są w systemy napędowe, regulację wysokości cięcia oraz pojemne kosze na trawę. Dzięki nim możesz cieszyć się pięknie przystrzyżonym trawnikiem bez nadmiernego wysiłku, a zróżnicowane modele pozwalają dopasować urządzenie do indywidualnych potrzeb każdego ogrodu.

Marta Wcisło przed sądem w Opolu Lubelskim

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Sąd utrzymał w mocy wyrok dla Adama H.

Adam H. szarpał i groził europosłance Marcie Wcisło (KO) na miejskim targowisku w Opolu Lubelskim. Sąd Okręgowy w Lublinie utrzymał w mocy wyrok skazujący 56-latka na pół roku więzienia w zawieszeniu na rok.

Co zużywa najwięcej prądu w domu? Oto 10 największych winowajców!

Co zużywa najwięcej prądu w domu? Oto 10 największych winowajców!

Z roku na rok rośnie nasza świadomość energetyczna. Coraz więcej osób zadaje sobie pytania: co zużywa najwięcej prądu w domu, jak obniżyć rachunki i jednocześnie działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Okazuje się, że wiele popularnych sprzętów AGD i RTV może odpowiadać za lwią część zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Warto wiedzieć, które z nich są najbardziej energochłonne – i jak je obsługiwać, by oszczędzać nie tylko prąd, ale i pieniądze.

Jakie ubezpieczenie pojazdu jest obowiązkowe?

Jakie ubezpieczenie pojazdu jest obowiązkowe?

Masz samochód? Pamiętaj o badaniu technicznym – bez niego auto nie powinno być użytkowane. Zgodnie z zaleceniami wymieniaj oleje i filtry, kontroluj stan poszczególnych układów – szczególnie napędowego i hamulcowego. Co jeszcze jest twoim obowiązkiem? Musisz posiadać polisę OC! Dlaczego trzeba ją wykupić i co daje?

Rekordowe długi wobec ZUS. Płatnicy toną w zaległościach, średnia już 34 tys. zł

Rekordowe długi wobec ZUS. Płatnicy toną w zaległościach, średnia już 34 tys. zł

Rekordzista winien 818 milionów złotych, a statystyczny przedsiębiorca zalega już na ponad 34 tys. zł. ZUS ostrzega: sytuacja się pogarsza. Eksperci apelują o reformy.

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt
Koncert
24 kwietnia 2025, 18:00

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt

W najbliższy czwartek (24 kwietnia) lubelska Fabryka Kultury Zgrzyt zamieni się w świątynię mrozu i muzycznego mroku. Do Lublina zawita legendarna norweska formacja Taake, wspierana przez dwa znakomite supporty: Asagraum oraz Heimland. Szykuje się noc pełna surowych riffów, mrocznej atmosfery i hołdu dla klasyki gatunku.

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Sztuka, ekologia i wspólnota – te trzy wartości będą fundamentem nowego miejsca w Lublinie. Przy Hospicjum Dobrego Samarytanina już wkrótce zakwitnie Artystyczny Ogród Społeczny.

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?
film

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy ks. prof. dr. hab. Mirosława Sitarza z Instytutu Prawa Kanonicznego KUL. W szczerej rozmowie komentuje śmierć papieża Franciszka, wyjaśnia zasady wyboru nowego papieża i analizuje przyszłość Kościoła w kontekście wyzwań współczesnego świata.

W pierwszym spotkaniu Bogdanka LUK Lublin pokonała mistrza Polski na jego terenie 3:1

Bogdanka LUK Lublin zagra z Jastrzębskim Węglem

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Pierwszy gwizdek o godzinie 20.30

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek nie raz udowodnił, że jego serce bije mocno dla tych, którzy szukają nadziei, edukacji i duchowego wsparcia – niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Doskonałym tego przykładem są jego więzi z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

Barierki na ścieżce rowerowej przy wyjeździe na aleję Tysiąclecia

Barierki na ścieżce rowerowej. Będzie bezpieczniej?

Barierki ustawiono dla poprawy bezpieczeństwa – przekonują urzędnicy. Ale zdaniem niektórych rowerzystów mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Rosjanie cały czas atakują rakietami i dronami ukraińskie miasta. Na zdjęciu: uszkodzony po wtorkowym rosyjskim ataku rakietowym blok mieszkalny w Zaporożu. Jedna osoba zginęła, a 23 inne osoby zostały ranne, w tym czworo dzieci

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie. Czego chce w zamian?

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie na obecnej linii frontu – pisze brytyjski „Financial Times”, powołując się na źródła bliskie sprawie. Jeden z nich dodaje, że „Jest obecnie dużo presji wywieranej na Kijów, by ustąpił w pewnych kwestiach i żeby Trump mógł ogłosić zwycięstwo”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium