Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

7 maja 2022 r.
18:35

Praktyka czyni uważnego motocyklistę [zdjęcia]

27 0 A A

Najpierw wykłady, a potem szlifowanie umiejętności praktycznych na torze Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy w Lublinie. W sobotę przy ul. Grygowej ruszył cykl bezpłatnych szkoleń dla motocyklistów, organizowany przez Stowarzyszenie Moto-Sekcja. Na 450 chętnych, miejsca było dla 60 uczestników. Kim są i dlaczego przyjechali na takie zajęcia?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jarosław ze Świdnika, bez stażu na motocyklu:

– Jeszcze nie mam uprawnień, dopiero w poniedziałek zaczynam jazdy, a jestem już po egzaminach teoretycznych. Nigdy nie miałem styczności z motorem, ale jestem bardzo zadowolony, że tutaj trafiłem. Zawsze śmiałem się i dziwiłem tej naklejce, które są na samochodach: "motocykle są wszędzie". Odkąd mam ten motor i brakuje mi jeszcze doświadczenia, ale takie siedzenie przy motorze w garażu i ten strach, że się zaraz wyjedzie… Zrozumiałem, skąd jest ta naklejka. Rzeczywiście, motocykl zawsze jedzie troszeczkę szybciej niż auto i nie zawsze, kiedy coś się stanie, jest to wina kierowcy. Oczywiście, powinien się on rozglądać, ale nie jest też w stanie zauważyć motocyklisty, jeżeli jedzie te 30 km/h szybciej.

Weronika z Lublina, 2-letni staż:

– Takie szkolenia są po to, żebym czuła się bezpiecznie przy zakrętach albo jeżeli zdarzy się jakaś niebezpieczna sytuacja na drodze, to żeby łatwiej sobie z tym poradzić i wyjść z tego cało. Na razie się uczyłam przeciwskrętu i przeciwwagi. Cały tor jest podzielony na trzy części, każda grupa jeździ określony czas i się zmieniamy. Na razie czuję się bezpiecznie na drodze. Miałam tylko jeden incydent na motocyklu – przy hamowaniu awaryjnym za bardzo zblokowałam koło, bo jeszcze wtedy nie miałam abs, a dopiero uczyłam się jeździć i złamałam sobie nadgarstek. Akurat dwie godziny przed egzaminem i już na niego nie pojechałam.

Marcin z Kozienic, 2-letni staż:

– To, czego można się tutaj nauczyć, to nie nauczy się tego nikt na zwykłym kursie na prawo jazdy. Tam jesteśmy przygotowani wyłącznie do egzaminu, mamy go zdać i koniec. Życie zaczyna się dopiero potem, kiedy sami wsiadamy na motocykl, bez instruktora, i wyjeżdżamy na drogę. Na kursie jest zdecydowanie zbyt mało godzin do wyjeżdżenia. Według mnie, takie szkolenia i kursy powinny odbywać się w różnych warunkach – nie tylko w lecie, kiedy jest przyczepność i tak dalej. Również w czasie deszczu kierowcy powinni być uświadamiani, jak się zachować w takich warunkach, co zrobić.

Sylwia z Międzyrzeca Podlaskiego, 6-letni staż:

– Lubię prędkość, ale jeszcze średnio jeżdżę na motocyklu. Myślę, że to nie jest największy grzech motocyklistów, tylko brak umiejętności. Na pewno wcześniej nie próbowałam tak wolno jeździć, tak więc dużo mam jeszcze do poprawy, ale na pewno będzie to szkolenie przydatne. W tej chwili już nie jeżdżę na dłuższych trasach, czasem pojadę tylko na jakiś tor. Kiedyś byłam razem z grupą w Grecji, długo tam jechaliśmy, nie pamiętam ile. Nadarzyła się okazja, to pojechałam z nimi, tylko że jako jedyna byłam na motocyklu sportowym, a oni na turystycznych (śmiech).

Jerzy z Ziółkowa koło Łęcznej, kilkunastoletni staż:

– Do tej pory mi się wydawało, że mam bardzo długi staż, ale po dzisiejszym szkoleniu okazało się, że za krótki. Okazało się, że nie umiem jeździć (śmiech). Prawo jazdy na motor zrobiłem w 1979 roku, później było 30 lat przerwy, a teraz od nowa się bawię, od 5 lat jeżdżę chopperem. Oczy otworzyły mi te niby najprostsze rzeczy, jak dohamowania, slalomy, ale nie jest to takie oczywiste, jak się wydaje. Do tej pory wydawało mi się, że moje umiejętności wystarczają. Były takie sytuacje, że ktoś, gdzieś wyskoczył, ale szczęśliwie mi się udawało. Mój motor jest czarny, ja się ubieram na czarno i jeżeli są takie sytuacje, że jedzie się gdzieś pod drzewami, gdzie jest cień, to nas nie widać. Kiedy nam ktoś drogę zajeżdża, to mniej nas widać, gabarytowo jesteśmy mniejsi.

Mł. asp. Tomasz Łuksik z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Lublinie:

– Jestem tutaj służbowo, ze skierowaniem na kurs motocyklowy z ramienia Wydziału Ruchu Drogowego, celem doskonalenia techniki jazdy. Jest tutaj czterech funkcjonariuszy, jesteśmy z jednej jednostki. To, co widzę jako policjant, zdecydowanie działa na wyobraźnię. Można wywnioskować jedną, podstawową rzecz – różnica prędkości pomiędzy wszelakimi pojazdami, to jest najbardziej zdradliwy temat. Myślę, że zbyt duża prędkość to jest też największy grzech motocyklistów, ale też przecenianie własnych możliwości, dlatego polecam każdemu przyjechać tutaj, zobaczyć, dobrze się zmęczyć i odchodzi wtedy ochota na głupoty w mieście.

Będą kolejne szkolenia

W rozmowie z Dziennikiem Artur Lis, lubelski instruktor jazdy na motocyklu, zapowiadał, że w tym sezonie bezpłatnych szkoleń ma być w sumie pięć – co miesiąc, od maja do września. Informacje o dokładnych terminach kolejnych zajęć oraz o tym, jak można się na nie zgłosić, będą pojawiać się na stronie internetowej Stowarzyszenia Moto-Sekcja oraz na jego profilu na Facebooku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za didżejką stanął jeden z najlepszych didżejów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny.

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę
ZDJĘCIA
galeria

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium