Rozpoczęła się przebudowa Muzeum 24 Pułku Ułanów w Kraśniku. Będzie nie tylko większe, ale też bardzo nowocześnie wyposażone.
Wykonawca przejął plac budowy pod koniec kwietnia, a na początku maja ruszyły roboty dotyczące przebudowy i rozbudowy Muzeum 24 Pułku Ułanów, które jest filią Muzeum Regionalnego w Kraśniku. Prace zaczęły się od częściowej rozbiórki budynku przy ul. Piłsudskiego 7. Obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków.
– Z tego budynku zostały tylko dwie ściany. Cała reszta jest już rozebrana aż do poziomu gruntu – mówi Ryszard Kuźniar, zastępca dyrektora ds. administracyjnych Muzeum Lubelskiego w Lublinie. – W kolejnym etapie zostanie postawiony tzw. mur berliński, który zabezpieczy sąsiednie budynki przed głębokim wykopem naszej inwestycji. Taki zabieg jest potrzebny, ponieważ działka, na której posadowiony jest budynek muzeum jest bardzo mała. Ma nieco ponad 630 mkw. Prace te rozpoczną się w przyszłym tygodniu.
Muzeum po rozbudowie zyska dodatkową powierzchnię. – Będzie to niemal dwa razy więcej niż obecnie, bo ok. 700 mkw. – podaje Ryszard Kuźniar.
Obiekt, który powstanie będzie w znacznej części podpiwniczony. – W piwnicy znajdą się pomieszczenia techniczne i magazyny – zapowiada zastępca dyrektora Muzeum Lubelskiego.
Na parterze znajdą się zaś pomieszczenia biurowe i socjalne, a także dwie sale wystawowe. – W jednym z tych pomieszczeń będzie prezentowana wystawa stała pułkowa – zaznacza Ryszard Kuźniar. – Będzie też druga sala, wielofunkcyjna, w której – w zależności od potrzeb – będą się odbywać m.in. szkolenia i warsztaty. Sala ta będzie w stanie pomieścić do 50 osób.
Kolejne dwie sale ekspozycyjne znajdą się na piętrze. Jedna będzie zarezerwowana dla wystaw zmiennych. – W drugiej sali na piętrze będzie wystawa stała – etnograficzna, może w części również archeologiczna – mówi dyr. Kuźniar.
Inwestycja jest realizowana w ramach unijnego projektu. Wartość kraśnickiej części wynosi 7 mln zł. Termin zakończenia projektu to 30 czerwca 2020 r.
– Termin jest rzeczywiście krótki, ale to z tego powodu, że dopiero za czwartym razem udało się wyłonić wykonawcę. Oferty firm znacznie przewyższały kwotę zarezerwowaną na ten cel i to niemal w 100 procentach – przyznaje Ryszard Kuźniar.
Umowę na prace udało się w końcu podpisać dzięki temu, że Urząd Marszałkowski dołożył brakującą kwotę.
Kraśnickie muzeum będzie nowoczesne. Obiekt zostanie wyposażony w elementy interaktywne i multimedialne. Muzeum będzie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, zarówno ruchowo, jak też niewidomych oraz głuchych.
Muzeum 24 Pułku Ułanów
24 Pułk Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego stacjonował w Kraśniku w latach 1922–1939. Zaś muzeum, które jest filią Muzeum Regionalnego, zostało otwarte 6 lipca 1995 roku, w 75 rocznicę utworzenia pułku.