Z inicjatywy Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego i Szkoły Podstawowej nr 57 w Lublinie w sobotę odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „57”.
Scenariusz zdarzenia zakładał wtargnięcie na teren szkoły uzbrojonych w broń białą napastników, którzy zaatakowali uczniów odbywających zajęcia dodatkowe. Na terenie budynku znajdowało się 40 uczniów i 5 nauczycieli. W wyniku działań agresorów 18 osób zostało rannych.
W działaniach na terenie zagrożonym włączone zostały: * Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112/999, * Komenda Miejska Policji w Lublinie, * Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, * Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Lublinie, * Państwowa Straż Pożarna – Komenda Wojewódzka i Miejska PSP, * Wojewódzkie Centrum Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie i * Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lublinie.
W trakcie przygotowań do pozoracji wszyscy uczniowie odbyli szkolenie dotyczące zasad zachowania w sytuacji zdarzenia o charakterze terrorystycznym, które zostało przeprowadzone przez funkcjonariuszy AT KWP w Lublinie oraz ratowników medycznych WPR w Lublinie. W symulowanym zdarzeniu wzięły udział klasy ratownicze 2B i 3B oraz nauczyciele. Wszyscy uczestnicy ćwiczyli procedury bezpieczeństwa obowiązujące w szkole oraz elementy autoratownictwa.
Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przez służby policyjne ratownicy medyczni wraz ze strażakami wdrożyli procedury działań w zdarzeniu masowym. Kluczowym elementem było ćwiczenie triage’u i wykonywanie zadań koordynatorów: medycznego i transportu na miejscu zdarzenia. Powiadomienie o zdarzeniu zostało przekazane telefonicznie do Centrum Powiadamiania Ratunkowego i Dyspozytorni Medycznej. Osoba pełniąca rolę ,,dyspozytora medycznego kierującego” obsługiwał zdarzenie zgodnie z obowiązującą procedurą postępowania w sytuacji zdarzenia o charakterze masowym.
Ideą przyświecającą organizacji ćwiczeń było m.in. podniesienie znajomości zasad i standardów postępowania w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym oraz poprawa umiejętności koordynacji służb podczas akcji ratowniczych.