Już 20 maja zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące poruszania się hulajnogami elektrycznymi. Ale uwaga, dotyczy to też np. deskorolek elektrycznych.
O zmianie przepisów, a właściwie ich stworzeniu, mowa była od dawna. Od dawna różne środowiska nawoływały do tego, żeby prawnie uregulować zasady poruszania się hulajnogami. Zwłaszcza, że od kilku lat te pojazdy wręcz opanowały miasta.
20 maja w życie wejdą przepisy określające zasady poruszania się hulajnogami elektrcznymi. Jednak często zapomina się, że zmiany dotyczą także posiadaczy innych środków transportów. Chodzi tu o:
- deskorolki elektryczne,
- urządzenia samobalansujące.
Warto też na nowo poznać zasady dotyczące:
- rolek,
- wrotek,
- deskorolek,
Zatem po kolei. Korzystający z hulajnogi elektrycznej może jechać nią, jeśli ma przynajmniej 18 lat. Osoby w wieku 10 -18 lat muszą mieć kartę rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T.
Będzie zakaz poruszania się dziecka w wieku do 10 lat na drodze. Wyjątkiem jest strefa zamieszkania, ale dziecko musi być opieką osoby dorosłej.
Taką hulajnogą można poruszać się wyłącznie drogą dla rowerów, a jeśli jej nie ma, to jezdnią. Maksymalna prędkośc to 30 km/h.
Co do odstępstw od tej zasady proszę spojrzeć na załączoną ramkę.
Na hulajnodze elektrycznej nie można będzie:
* Kierować w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
* Ciągnąć lub holować innego pojazdu,
* Przewozić innej osoby, zwierzęcia lub ładunku,
* Jechać bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach.
Jeśli chodzi o deskorolki elektryczne, to też dobrze zapoznać się z ramką. Trzeba koniecznie zapamiętać, że zasady są podobne, jak w przypadku hulajnóg. Z tym że jest kategoryczny zakaz korzystania z jezdni. Jeśli nie ma wyznaczonej drogi rowerowej, to można poruszać się chodnikiem, ale trzeba pamiętać, że pierwszeństwo maja piesi.
Zwykłe hulajnogi, wrotki i deskorolki. Podstawową zasadą jest to, że jeździ się po chodniku. Nie można korzystać z drogi dla rowerów. Prędkość ma być zbliżona do prędkości pieszego.