![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![Dzięki przeprojektowaniu układu alejek na terenie odnawianego parku Ludowego ocaleją drzewa<br />](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2019/2019-10/442e945bc7f1b4ba113595d149a29970_std_crd_830.jpg)
Urząd Miasta musi przeprojektować układ alejek na terenie odnawianego parku Ludowego, bo Urząd Marszałkowski odmówił zgody na wycinkę drzew rosnących w miejscu planowanych chodników. Samorząd województwa stwierdził, że zamiast usuwać drzewa miasto może po prostu zmienić przebieg nowych alejek.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Na ostatnim posiedzeniu Rada Miasta zarezerwowała dodatkowe pieniądze na „dokumentację zamienną do projektu” rewitalizacji parku Ludowego. Dzięki poprawkom w parku ocaleją drzewa, na których usunięcie nie zezwolił Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Jego zgoda była jednym z dokumentów, które musiał zdobyć samorząd Lublina przymierzając się do odnowy zdegradowanego parku. W tej sprawie urząd wydał trzy decyzje.
Pierwsza z nich zezwalała na usunięcie 109 drzew i 18 skupisk krzewów zajmujących prawie 930 mkw. – Nie udzielono zezwolenia na usunięcie 38 drzew ze względu na wysokie walory przyrodnicze i ewentualną możliwość zmiany w projekcie – tłumaczy Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka województwa.
Druga decyzja pozwalała na wycinkę 47 drzew wskazanych przez Urząd Miasta. – Nie udzielono zezwolenia na usunięcie 55 drzew, z zaleceniem wykonania prac pielęgnacyjnych – informuje Małecki. Ostatni dokument datowany jest na lipiec, gdy okazało się, że projekt koliduje z kolejnymi drzewami w rejonie nowej kładki przez Bystrzycę. Urząd Marszałkowski pozwolił z tego powodu wyciąć pięć drzew, w przypadku trzech innych odmówił.
Ratusz nie ma teraz innego wyjścia, niż zmienić układ parkowych chodników. – Zaprojektowane zostały przebiegi tras kolidujące z drzewami, a niestety nie dostaliśmy zgody na ich wycinkę – mówi Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta Lublin, która nadzoruje odnowę parku Ludowego. Co zmieni się w projekcie? – To będą poszerzenia chodników i obejścia drzew.
Dziś jeszcze nie wiadomo, czy ze względu na konieczność przeprojektowania parku przedłuży się jego odnowa, która zgodnie z umową powinna trwać nie dłużej niż do 30 września 2020 r. – Na razie nie będziemy zmieniać umowy z wykonawcą. Prace są w toku – mówi Szczepańska. Przyznaje jednak, że zmiany będą dość czasochłonne. – Konieczne będzie uzyskanie zamiennego pozwolenia na budowę.
Dodajmy, że w zamian za usunięcie 133 drzew Urząd Miasta musi posadzić nową zieleń w ramach tzw. nasadzeń zastępczych. – To 643 drzewa i 1621 krzewów – informuje Małecki. Jeśli samorząd Lublina nie posadzi wymaganej liczby drzew i krzewów, będzie musiał zapłacić karę.
![e-Wydanie](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/public/dziennikwschodni.pl/e-wydanie-artykul.png)