Głusk to ruchliwe przedmieścia Lublina. Zobaczcie jak Głusk wyglądał pół wieku temu. Zdjęcia pochodzą z dokumentacji Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie pt. "Studium historyczno-urbanistyczne do planu zagospodarowania przestrzennego miasta" opracowanego przez Teresę Szyburską.
Osada Głusk usytuowana jest na południe od Lublina; jej zabudowania od północy łączą się z Abramowicami, a od południa z Dominowem. Początki osady sięgają XVII wieku. Na gruntach wsi w 1688 r. zostało założone miasteczko Głusko, które potem zmieniono na Głusk. Nazwa miasteczka pochodziła od nazwiska ówczesnego właściciela dóbr Abramowice Tomasza Kazimierza z Drzewic Głuskiego herbu Ciołek. Następnymi właścicielami miasteczka drogą dziedziczenia byli Gałęzowscy. W 1820 r. Wojciech Gałęzowski zrzekł się na korzyść mieszczan administracji miasta. Powołany został urząd burmistrza i ławników.
W centrum historycznego układu urbanistycznego znajdował duży, prostokątny rynek, z ratuszem w części centralnej.. Obecny rynek funkcjonuje jako skwer, został obsadzony drzewami po II wojnie światowej.