Żłobek rehabilitacyjny ma powstać w centrum Lublina. Jeśli pomysłodawcom uda się zdobyć unijne dofinansowanie, specjalistyczną opieką zostanie objętych 60 najmłodszych dzieci.
Takiego żłobka nie ma jeszcze w Lublinie, ani w powiecie lubelskim. Takiej placówki nie ma także w Świdniku ani powiecie świdnickim – zauważa Małgorzata Prystupa, właścicielka Ośrodka Profilaktyki, Diagnozy i Terapii Zdrowia Psychicznego w Chełmie, który jest liderem unijnego projektu „Żłobek Rehabilitacyjny w Lublinie”.
– Nasz projekt jest adresowany do rodziców dzieci w wieku do lat 3, którzy chcą wrócić do pracy – wyjaśnia Prystupa. – Naszym celem jest bowiem umożliwienie tym osobom powrotu do pełnego życia zawodowego poprzez zapewnienie specjalistycznej opieki ich dzieciom.
Chodzi o dzieci z niepełnosprawnościami lub zaburzeniami rozwoju zdiagnozowanymi przez lekarza lub zespół ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności. – Nastawiamy się na uzupełnienie profesjonalnej rehabilitacji tych dzieci. Usprawnienie ich i zapewnienie im jak najlepszych warunków do rozwoju – zaznacza Małgorzata Prystupa.
Partnerami projektu są Stowarzyszenie Integracji Rodzin Przystań i samorząd Świdnika. – Dla nas udział w projekcie nie wiąże się z żadnymi wydatkami. Daje zaś nowe możliwości. Mogą na tym skorzystać mieszkańcy Świdnika – zaznacza Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – W Świdniku działa Przedszkole Integracyjne, nie ma natomiast placówki, która opiekowałaby się młodszymi dziećmi z niepełnosprawnościami. Ten projekt to ułatwia. Chcemy aby bezpłatną opieką zostało objętych możliwie jak najwięcej dzieci ze Świdnika, przy założeniu, że placówka ma zapewnić 30 miejsc.
Pozostałe 30 miejsc ma być przeznaczone dla dzieci z Lublina, powiatów lubelskiego i świdnickiego. Poza zajęciami rehabilitacyjnymi są przewidziane również takie zajęcia jak: gimnastyka korekcyjna, dogoterapia czy zajęcia integracji sensorycznej.
Żłobek ma powstać w centrum Lublina, w pobliżu galerii Vivo! (dawne Tarasy Zamkowe). – Jesteśmy w trakcie negocjacji cenowych dotyczących zakupu jednej z działek – zdradza Małgorzata Prystupa. – Lokalizacja placówki jest dla nas bardzo ważna. Zależy nam aby było to miejsce znajdujące się przy trasie, gdzie będzie dogodny dowóz dzieci z terenu Świdnika.
Żłobek będzie budowany od podstaw. – Tak jak w przypadku Chełma, gdzie mamy Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego, tak też w tym przypadku chcemy aby budynek był pod każdym względem przystosowany do potrzeb naszych podopiecznych. Chcemy aby dzieci miały zapewnione wszelkie udogodnienia, związane z rehabilitacją – podkreśla Małgorzata Prystupa.
Żłobek ma pracować na dwie zmiany w godz. 6.30-18. Dlaczego tak długo? – Ponieważ poza opieką i rehabilitacją chcemy też dowozić dzieci do placówki – wyjaśnia Prystupa.
Budowa żłobka, która będzie finansowana z pieniędzy lidera projektu ma się rozpocząć wiosną 2020 r. lub na początku przyszłego roku. Wszystko po to by dzieci mogły korzystać ze żłobka już w wakacje.
Teraz wszystko zależy od tego czy pomysłodawcom uda się zdobyć unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 na funkcjonowanie nowej placówki. – Pierwsze informacje z Urzędu Marszałkowskiego o rozstrzygnięciu konkursu powinny być w marcu – dodaje Małgorzata Prystupa.
Jeśli uda się zdobyć unijną pomoc dzieci będą mieć zapewnioną bezpłatną opieką przez żłobek przez dwa lata. W tym czasie będą mieć też zapewniony bezpłatny dowóz. W ramach projektu do żłobka zostanie zakupiony również niezbędny sprzęt i pomoce dydaktyczne.
Temat związany z partnerskim projektem zostanie poruszony na najbliższej sesji Rady Miasta Świdnik w czwartek.