Spore utrudnienia od poniedziałku czekają na mieszkańców Białej Podlaskiej. Całkowicie zamknięty będzie wjazd dla samochodów do parku Radziwiłłowskiego. A na tym terenie działają m.in. szkoła muzyczna czy biblioteka miejska.
Chodzi zarówno o wjazd przy Galerii Podlaskiej, jak i przy Caritasie od ulicy Warszawskiej. – Jest to spowodowane względami bezpieczeństwa i postępem prac w związku z przebudową układu komunikacyjnego w parku – mówi Gabriela Kuc –Stefaniuk rzecznik magistratu. Powodem utrudnień jest także wycinka drzew. – Usuwanie drzew w parku Radziwiłłowskim od strony ulicy Warszawskiej związane jest z odbudową fortyfikacji ziemnych bastionu północnego – zaznacza rzecznik. W sumie wyciętych będzie tu 73 drzew, a nowych nasadzeń będzie 27.
Ale wejście dla pieszych przy bramie głównej będzie nadal możliwe. – Można także korzystać z wejścia od ul. Zamkowej. A po ukończeniu prac przy budowie bramy koszarskiej, na początku października mieszkańcy będą też mogli wchodzić od strony przychodni przy ul. Warszawskiej –zaznacza Kuc –Stefaniuk. Wjazd dla samochodów będzie zamknięty do listopada. Urząd przypomina że najbliższe parkingi znajdują się przy siedzibie Caritasu oraz przy budynku przychodni na ulicy Warszawskiej. Po zakończeniu inwestycji na stałe wyłączony będzie wjazd od strony Caritasu, bo zostaną tam odtworzone elementy fortyfikacji. – To powrót do pierwotnego układu wałów – podkreśla rzecznik.
Mieszkańcy już kilka dni temu skarżyli się nam na te utrudnienia. – Szkoda że ze względów bezpieczeństwa nie zrobiono tego w wakacje. Dzieci zmuszone są chodzić do szkoły przez wykopy – komentuje pan Mirosław. Na terenie parku działają m.in. szkoła muzyczna, biblioteka miejska, muzeum, ośrodek nauki francuskiego czy oddział NFZ.
– Czy tych prac nie można było wykonać w okresie wakacji? Uczniowie idąc do Szkoły Muzycznej pokonują rozkopy, wykopy, przeskakują druty. Nie mówię już, że rodzice podwożąc dzieci muszą wysadzać je przy kordegardzie – zauważa Waldemar Robak dyrektor szkoły muzycznej.
Cała rewaloryzacja tego terenu to koszt 25 mln zł, z czego 16 mln zł to unijne dofinansowanie.