Rozmowa z Irminą Nikiel, dyrektorem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie
• Jak w tym momencie wygląda sytuacja dotycząca odry w naszym województwie?
- Aktualnie mamy cztery potwierdzone przypadki odry w województwie lubelskim. Najnowszy potwierdzony przypadek dotyczy ucznia liceum we Włodawie, który na początku listopada trafił na oddział zakaźny szpitala w Chełmie. Chłopiec pochodzi z Ukrainy i nie był szczepiony. Przebywał w internacie, gdzie mieszka 53 Ukraińców (Ukraina jest jednym z europejskich państw, obok Włoch czy Grecji, gdzie panuje epidemia odry; w związku z konfliktem zbrojnym załamał się tam system szczepień i od początku roku zachorowało już ponad 30 tys. osób - przyp. aut.). Oprócz chłopca, który trafił do szpitala, jeszcze kilka osób nie było wówczas zaszczepionych. Teraz mają już szczepienia.
• A podejrzenia odry? Są jakieś nowe przypadki?
- Mamy jedno nowe podejrzenie zachorowania na odrę. Chodzi o 11-miesięczne dziecko. Rozpoznanie kliniczne było niejednoznaczne, dlatego zostały pobrane próbki do badań, które potwierdzą lub wykluczą chorobę. To czwarty przypadek, który jest w trakcie diagnostyki laboratoryjnej. Sytuacja się jednak stabilizuje, jeśli chodzi o nasze województwo. Liczba zgłoszeń spada: w tym tygodniu mieliśmy jedno nowe zgłoszenie podejrzenia odry, dotyczące właśnie 11-miesięcznego dziecka. Wcześniej, na początku listopada, mieliśmy trzy takie zgłoszenia.
• Czy jest się czego obawiać?
- Województwo lubelskie ma bardzo wysoką wyszczepialność na poziomie 96 proc. Ci, którzy się zaszczepili, nie mają się czego obawiać. Na zachorowanie najbardziej narażone są dzieci do pierwszego roku życia. Są one jeszcze za małe, żeby zostać zaszczepione, więc trzeba je chronić (pierwszą dawkę szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce podaje się między 13. a 15. miesiącem życia, a drugą przypominającą w 10. roku życia - przyp. aut.). W przypadku takich dzieci konsekwencje zachorowania na odrę są najpoważniejsze. Może to być zapalenie płuc czy ucha, ale może to być również podostre stwardniające zapalenie mózgu, które jest chorobą śmiertelną. Odra jest też groźna dla osób starszych, szczególnie tych, które mają poważne schorzenia. W takich sytuacjach powikłania, podobnie jak u małych dzieci, też mogą być poważne.
• Czy w związku z kolejnym potwierdzonym przypadkiem zachorowań na odrę i nowymi podejrzeniami wzrosła liczba szczepień?
- Na razie nie zauważyliśmy takiej zależności. Wielu rodziców nadal nie szczepi dzieci. Od początku roku w województwie mieliśmy 1992 odmowy szczepień i te dane są nadal aktualne, bo nie mamy jeszcze nowych statystyk. Większość odmów dotyczy właśnie szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce. Rodzice argumentują swoją decyzję groźbą autyzmu po podaniu szczepionki, mimo że nie ma na to żadnych naukowych dowodów, a wręcz zostało to już dawno obalone.
Przedszkole i szkoła tylko dla zaszczepionych?
Lubelska Izba Lekarska koordynuje zbieranie deklaracji poparcia dla Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej - „Szczepimy, bo myślimy”.
- W poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo sanitarne naszego społeczeństwa, Lubelska Izba Lekarska aktywnie popiera i wspiera tę inicjatywę, której celem jest zmiana ustawy Prawo oświatowe z 14 grudnia 2016 roku, w ustawie z dnia 4 lutego 2011 roku o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz w ustawie z 27 października 2017 roku o podstawowej opiece zdrowotnej - czytamy w komunikacie z LIL.
- Istotą tej zmiany jest przedłożenie zaświadczenia o posiadaniu przez kandydata do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej wymaganych przepisami obowiązkowych szczepień ochronnych lub zaświadczenia potwierdzającego przeciwwskazania do szczepień przeprowadzanych zgodnie z harmonogramem jako obowiązkowego kryterium w każdym przypadku - tłumaczy samorząd lekarski.
Formularz do zbierania podpisów można pobrać ze strony internetowej www.medicus.lublin.pl. Poparcia może udzielić każda osoba dorosła. Listy poparcia można zostawić w aptekach i przychodniach lekarzy rodzinnych lub przesłać do siedziby Lubelskiej Izby Lekarskiej (ul. Chmielna 4, 20-465 Lublin). (kp)
ODRA
Objawy odry to gorączka, katar, ból gardła, męczący kaszel, bóle mięśni, zaczerwienienie oczu i światłowstręt, charakterystyczna czerwona wysypka. Jak podaje główny inspektor sanitarny, na terenie Polski od początku roku do połowy października tego roku zarejestrowano już 128 przypadków zachorowań na tę chorobę. W analogicznym okresie roku 2017 było ich tylko 58.
Szczegółowe informacje o szczepieniach obowiązkowych i zalecanych, a także m.in. o konsultacjach specjalistycznych czy niepożądanych odczynach poszczepiennych można znaleźć na stronie www.gis.gov.pl. (kp)