![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2023/2023-06/aee59875e89df407120394314ad02565_std_crd_830.jpg)
Kiedy rozpadł się Związek Sowiecki i nastąpił koniec zimnej wojny, a Polska i inne kraje Europy Wschodniej przystąpiły do NATO, zapanował powszechny optymizm i przekonanie, że zapasy broni powinny trafić na złom. Jednak kolejne wojny na świecie, atak na WTC i agresywna polityka Rosji szybko zweryfikowały romantyczną wizję Francisa Fukuyamy o “końcu historii”.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Atak Rosji Putina na Ukrainę i jednoczesne szybkie decyzje Polski oraz innych krajów UE o potężnych dostawach broni dla naszego wschodniego sąsiada - co wiązało się z uszczupleniem własnych zapasów i niebezpiecznym obniżeniem potencjału obronnego europejskich członków NATO - uświadomiły konieczność pilnej odbudowy zdolności produkcyjnych przemysłu zbrojeniowego.
20 marca br. Rada Europejska wezwała członków UE do podjęcia decyzji o wspólnym zamawianiu amunicji, co ułatwi uzupełnianie zapasów, przy zachowaniu regularnego transferu broni na Ukrainę. 3 maja br. Komisja Europejska przyjęła ASAP - Act in Support of Ammunition Production (Akt o wspieraniu produkcji amunicji) z budżetem 500 mln euro. Dotacje będą udzielane m.in. na modernizację już istniejących i tworzenie nowych zdolności produkcyjnych, organizację transgranicznych partnerstw przemysłowych oraz podnoszenie kwalifikacji pracowników “zbrojeniówki”.
Grupa EPP (Europejska Partia Ludowa) w Parlamencie Europejskim poparła ASAP, postulując przyspieszenie procedur, aby wszedł w życie jak najszybciej. 1 czerwca br. PE przegłosował stosowny mandat negocjacyjny - ASAP zostanie przyjęty.
* ASAP - akronim z j. ang. od “as soon as possible” (tak szybko jak to możliwe)
![e-Wydanie](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/public/dziennikwschodni.pl/e-wydanie-artykul.png)