Patronami ulic w Opolu Lubelskim nie będzie grono znanych Jarosławów, jak chciał jeden z mieszkańców. Będzie za to m.in. Ignacy Krasicki, który zastąpi Janka Krasickiego. Specjalna komisja przygotowała propozycje nazw dla 8 ulic i jednego osiedla.
Pod koniec minionego tygodnia odbyło się ostatnie, trzecie posiedzenie Zespołu Konsultacyjnego powołanego przez burmistrza Opola Lubelskiego. Wcześniej, 1 sierpnia, odbyła się także debata publiczna z udziałem mieszkańców poświęcona tematyce zmian nazw ulic.
– W trakcie konsultacji wpłynęło 120 formularzy konsultacyjnych, w których mieszkańcy zgłaszali swoje propozycje oraz mogli ustosunkować się do propozycji złożonych przez zespół konsultacyjny. Ostatecznie zespół przedstawi burmistrzowi raport, w którym zaproponowane zostaną propozycje zmian nazw ulic – mówi Krzysztof Ryczek, rzecznik prasowy magistratu w Opolu Lubelskim.
Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego, nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny.
W przypadku Opola Lubelskiego ustawa dotyczy zmiany dotychczasowych nazw ulic: Mariana Buczka, Ludowego Wojska Polskiego, Józefa Niećki, PKWN, Hanki Sawickiej, 25-lecia PRL, 22 lipca, Janka Krasickiego i nazwy Osiedla 30-lecia PRL.
W formularzach znalazły się różne propozycje. Przeważnie jednak odnosiły się do propozycji wypracowanych przez komisję i przedstawionych podczas konsultacji społecznych 1 sierpnia. Jeden z mieszkańców zaproponował, aby patronami 8 ulic w Opolu byli znani Polacy o imieniu Jarosław. Komisja nie uwzględniła jednak tej propozycji.
Jednostki samorządu terytorialnego mają ustawowy obowiązek, aby zmienić te nazwy do 22 września tego roku. Czasu jest niewiele. I tak komisja zaproponowała zmianę ulicy Mariana Buczka na gen. Władysława Andersa, Ludowego Wojska Polskiego na Wojska Polskiego, Józefa Niećki na Michała Drzymały lub Zofii Lubomirskiej, PKWN na Jana Tarły, Hanki Sawickiej na Por. Bolesława Franczaka „Argila”, 25-lecia PRL na Stanisława Słupeckiego lub Morwową, 22 lipca na Adama Mickiewicza lub majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, Janka Krasickiego na Ignacego Krasickiego . Natomiast „Osiedle 30-lecia PRL” ma zostać przemianowane na os. Południowe.
Propozycje te trafią pod obrany Rady Miejskiej,która ostatecznie dokona wyboru. Dokumenty mieszkańców zachowują swoją ważność.