Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

13 sierpnia 2022 r.
16:08

Drożeje żłobek, a radni zadecydują, o ile. "Żłobkowe" już nie wystarczy

Autor: Zdjęcie autora agdy
9 3 A A
Urzędnicy wyliczają, że miesięczny pobyt dziecka w żłobku to około 1200 złotych
Urzędnicy wyliczają, że miesięczny pobyt dziecka w żłobku to około 1200 złotych

Nie dość, że nie wystarczy „żłobkowego”, to jeszcze trzeba będzie dołożyć. W Poniatowej zmienią się stawki w bardzo popularnej miejskiej placówce. Jak bardzo? W środę decyzja radnych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat za pobyt oraz maksymalną wysokość opłaty za dzienne wyżywienie w Żłobku Miejskim w Poniatowej to jeden z punktów porządku obrad w czasie najbliższej sesji rady miasta. Radni będą o tym decydować w środę.

Projekt zakłada zmianę sposobu ustalania należności za opiekę w miejskiej placówce. W efekcie obecna stawka też ma się zmienić.

– Zmieniamy zasadę naliczania opłaty za żłobek tak, żeby rosła ona automatycznie wraz ze wzrostem kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Projekt uchwały zakłada, że będzie to 15 procent. Teraz rodzice i opiekunowie płacą za pobyt dziecka w naszym żłobku 350 złotych, po podwyżce będzie to 451 zł i 50 groszy – wylicza Anna Gogół dyrektor Miejsko-Gminnego Zespołu do spraw Obsługi Oświaty w Poniatowej, która dodaje, że i tak samorząd będzie dokładał do zapewnienia opieki najmłodszym mieszkańcom.

Urzędnicy wyliczają, że miesięcznie pobyt każdego malucha w żłobku to około 1200 złotych. Przy 32 miejscach, rocznie daje to kwotę rzędu pół miliona. I zwracają uwagę, że rodzice dostają 400 złotych tak zwanego żłobkowego, więc de facto czesne wyniesie ich 51,50 zł.

– Podwyżka opłat jest konieczna z uwagi na wzrost cen energii, gazu czy płacy minimalnej. Poza tym, stawki, które teraz płacą rodzice obowiązują od początku działania placówki, otwartej w Poniatowej w 2020 roku. Jest to jedyny żłobek w gminie – dodaje dyrektorka, która wskazuje na Karczmiska, w których opłata za pobyt dzieci też jest określana procentowo, a nie kwotowo.

Gdy władze podejmowały decyzję o otwarciu żłobka, zastanawiano się, czy będą chętni i uda się stworzyć grupę. Okazuje się, że zapotrzebowanie na pobyt maluchów jest dwa razy większe niż możliwości placówki.

„Dostać się do tego graniczy z cudem” albo „Placówka, która funkcjonuje ma za mało miejsc” – komentują mieszkańcy.

Potwierdza to trwająca rekrutacja. W żłobku jest lista rezerwowa dzieci, których rodzice i opiekunowie mają nadzieję, że zwolni się jakieś miejsce. Zgodnie z harmonogramem, w drugiej połowie sierpnia zaplanowano podpisywanie umów korzystania z usług Żłobka Miejskiego w Poniatowej.

Inna rzecz, że w mieście nie ma alternatywy dla samorządowego żłobka.

– W momencie, kiedy miasto otworzyło placówkę publiczną, sporo naszych dzieci przeniosło się tam i powoli nasz żłobek zaczął tracić rację bytu. Jednocześnie na fakt pomniejszenia naszych żłobkowiczów przyczyniła się dopiero co powstała pandemia i wielu rodziców w obawie przed nią, wolało zostawiać dzieci w domu – a jak wiadomo, w mniejszych miastach większość maluchów do 3. roku życia jest pod opieką swoich dziadków i dopiero jako 4-latki idą do przedszkoli – mówi Joanna Kwietniewska, która przez dziesięć lat prowadziła Żłobek i Przedszkole Tęczowy Raj, który w żłobku oferował 25 miejsc. Teraz jej firma nie prowadzi żadnej działalności w Poniatowej.

W środę o godz. 14 zbiorą się radni, by w komisjach analizować materiały przygotowane na sesję. Godzinę później zacznie się sesja. Władze liczą, że nowe stawki zaczną w żłobku obowiązywać od 1 września.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dziś matematyka. Ósmoklasiści piszą pierwszy ważny egzamin w ich życiu

Dziś matematyka. Ósmoklasiści piszą pierwszy ważny egzamin w ich życiu

Czas egzaminów w pełni. Ósmoklasiści z całej Polski dzisiaj zmierzy się z królową nauk.

Tragiczny wypadek w Lublinie. Mężczyzna wpadł do szamba

Tragiczny wypadek w Lublinie. Mężczyzna wpadł do szamba

Nie udało się uratować życia 70-latka z Lublina, który w nocy wpadł do szamba.

3 gramy na 30 kilometrów, czyli nasi na Shell Eco-marathon
Wideo/Dużo zdjęć
galeria
film

3 gramy na 30 kilometrów, czyli nasi na Shell Eco-marathon

Studenci Politechniki Lubelskiej już pakują walizki: w najbliższy piątek ruszają na kolejną edycję zmagań w tegorocznych prestiżowych zawodach Shell Eco-marathon. Tym razem będą rywalizować na torze Paul Armagnac w Nogaro, w południowej Francji.

Lublin - Miasto Poezji
23 maja 2024, 16:00

Lublin - Miasto Poezji

Przed nami święto poezji. Od 23 do 26 maja w Lublinie będzie XIV edycja festiwalu poetyckiego Miasto Poezji. Motto tegorocznej edycji to: „Przestrzeń dla wierszy”.

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]
galeria

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce. Ten wynik oznacza, że srebrny medal mocno oddalił się od podopiecznych Edyty Majdzińskiej.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Kolejny wyrównany mecz na torze przy Al. Zygmuntowskich w ramach Ekstraligi U24. We wtorek Motor po dwunastu biegach przegrywał z Enea Stalą Gorzów 33:39. Mimo to „Koziołki” wywalczyły jeden punkt. Po pościgu lubelskiej drużyny w końcówce zawody zakończyły się remisem 45:45.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium