Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

18 lipca 2022 r.
11:34

Piękne boisko wyznacza standardy, teren wokół przeraża. To drugie ma się zmienić

Autor: Zdjęcie autora agdy
Na zmiany wokół gminnego stadionu czekają też zawodniczki z LSK Wilki Wilków, które niedawno okazały się być szóstą drużyną Mistrzostw Polski Mała Piłkarska Kadra Czeka Zamość 2022
Na zmiany wokół gminnego stadionu czekają też zawodniczki z LSK Wilki Wilków, które niedawno okazały się być szóstą drużyną Mistrzostw Polski Mała Piłkarska Kadra Czeka Zamość 2022 (fot. UG Wilków)

Gminne boisko jest zadbane niczym stadion Legii. Kierowcy się zatrzymują, by zrobić zdjęcia. Znacznie gorsze wrażenie robi sąsiedztwo idealnej murawy. Ale to ma się zmienić. Jest za co.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Wilkowie szykują się zmiany jakościowe. Jest szansa na zmianę otoczenia stadionu, z którego gmina słynie.

– Jest przez naszych pracowników utrzymywany niczym stadion Legii. Naokoło susza, a u nas majstersztyk. Ale otoczenie wymaga zmiany i to od lat. Dlatego pieniądze bardzo się przydadzą, choć gdyby nie one i tak byśmy się tym zajęli. Teraz po prostu zrobimy więcej – zapowiada Daniel Kuś, wójt gminy Wilków.

Mieszkańcy podobno się już do fatalnej nawierzchni parkingu przyzwyczaili, do tego, że nie jest on oświetlony. Nie zwracają uwagi na metalowe elementy, do których kiedyś przywiązywano bydło, bo działał tu weterynarz. Ale w rzeczywistości to widzą, zwłaszcza, że otoczenie kontrastuje z zadbaną murawą.

– Od dwudziestu lat pisałem do gminy pisma w tej sprawie. Wiele rzeczy robimy sami, w czynie społecznym ale to nie wszystko. Dla mnie najpilniejszą sprawą są „śpiący policjanci”, bo przejście, żeby się dostać na boisko jest niebezpiecznym miejscem. Po otwarciu mostu w Kamieniu, mamy bardzo duży ruch aut, cały Śląsk jedzie tędy do Kazimierza. Jest ograniczenie prędkości, ale niewiele daje – mówi Marek Daczka, który od kilkudziesięciu lat dba o jakość boiska w Szczekarkowie.

Zostało stworzone pod koniec lat 90. ubiegłego wieku na placu ówczesnej gminnej spółdzielni. Gruntownie odnowione po zniszczeniu przez powódź w 2010 roku leży po jednej stronie szosy. Po drugiej jest budynek zaadaptowany na siedzibę klubu Wilki Wilków i całe zaplecze.

– Tunelu się nie da wybudować, musi być jak jest – dodaje pan Marek, który żartobliwie przyznaje, że sąsiedztwo ruchliwej szosy robi mu reklamę, bo kierowcy się zatrzymują, pytają, czy mogą wejść na murawę, zrobić zdjęcia.

– Zawsze się zgadzam, bo co to za boisko, którego nie można deptać. Tłumaczę, że to kwestia dobrego nawożenia, podlewania, koszenia, nawożenia, podlewania, koszenia. Tyle. Trzeba się słuchać trawy, a znam każdy jej centymetr – tłumaczy.

Na liście inwestycji, które jego zdaniem by się przydały w sąsiedztwie, są też ławeczki i altanka, która by służyła do wypoczynku dla zawodników czy spotkań po meczach.

– To jest obiekt wymagający remontu. Część dachu została uszkodzona podczas zeszłorocznej burzy, deszcz zalewał klub. Sytuacja została opanowana, ale to nie zmienia faktu, że potrzebne są gruntowne naprawy. Przydałyby się nowoczesne sanitariaty czy szatnie. Nie mówiąc o parkingu, który jest wyboisty. Ale przede wszystkim brakuje u nas jeszcze co najmniej dwóch obiektów: zewnętrznego boiska do gry w piłkę siatkową i koszykówkę. Nie wszyscy muszą grać w „nogę”– mówi pani Joanna, mama dwóch piłkarek.

Świetnie zna zaplecze Wilków, bo najpierw starsza, a teraz młodsza córka, spędza tu bardzo dużo czasu jako członkini drużyny LKS Wilki Wilków. I też zwraca uwagę na sąsiedztwo drogi, na której panuje duży ruch. – Poprawa bezpieczeństwa osób przechodzących przez szosę jest bardzo potrzebna – dodaje.

Pytana, jak to się stało, że jej córki grają w piłkę nożną, wspomina, że starsza zaczęła chodzić na treningi trochę przez przypadek i zaczęło jej się to podobać.

– Wydawało mi się, że spróbuje i jej się znudzi, ale nie. Grała w drużynie kilka lat, teraz nadal chodzi na boisko ze znajomymi. Młodsza Lena poszła w ślady siostry. Kiedy zaczynała, mając 7-8 lat, była na boisku najmłodsza i najmniejsza. To bardzo dobry pomysł na spędzanie czasu. Począwszy od podniesienia odporności, bo obie, od kiedy zaczęły grać, przestały się przeziębiać; przez umiejętność działania w grupie, samodyscyplinę po taką życiową naukę ponoszenia porażek – tłumaczy mama piłkarek.

Jak szacuje Marek Daczka, około stu piłkarzy – od sześcioletnich dziewczynek przez członków drużyny Wilki Wilków po okazjonalnych graczy – korzysta z wypielęgnowanej murawy. I mniej reprezentacyjnego sąsiedztwa.

„Stworzenie miejsca aktywnego wypoczynku”, na który gmina dostała 1 176 tys. złotych to kwota przyznana w ramach Programu Inwestycji Strategicznych adresowanego do samorządów, na terenie których w przeszłości funkcjonowały PGR-y.

– W tym momencie nie mamy nawet projektu, dlatego szacuję, że efekty będą pod koniec przyszłego roku. Jeśli zostaną pieniądze, pomyślimy jeszcze na przykład o ogólnodostępnej siłowni na powietrzu – dodaje wójt, który podkreśla, że na poprawie estetyki i funkcjonalności otoczenia boiska skorzystają wszyscy mieszkańcy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium