Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

17 maja 2022 r.
9:26

Lubelskie. 7 tysięcy osób może zostać bez wody w kranie

Autor: Zdjęcie autora agdy
5 0 A A
(fot. Archiwum)

Radni będą się zastanawiać nad zmianami w zakładzie, dzięki któremu w kranach w całej gminie jest woda. Wójt alarmuje, że będzie katastrofa, bo są zaległości w opłatach za prąd, który zasila hydrofornie i oczyszczalnię.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na piątkowej sesji w porządku obrad jest zaplanowane podjecie tylko jednej uchwały. W sprawie przekształcenia samorządowego zakładu budżetowego Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Chodlu w jednostkę budżetową Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Chodlu.

– Potrzebuję ośmiu głosów poparcia, żeby przeprowadzić przekształcenie. Radnym stawiam sprawę jasno: jeśli tego nie zrobimy, zakład budżetowy upadnie, 7 tysięcy mieszkańców nie będzie miało wody w kranach. Nie będzie też odbioru ścieków płynących. Trzeba działać szybko. To ostatni moment, żeby z ZGKiM powstała jednostka budżetowa. Już jest pismo przedprocesowe, bo zakład zalega z opłatami za energię elektryczną, mówimy o kwocie rzędu 200 tysięcy złotych – wylicza Przemysław Kowalski, wójt gminy Chodel.

ZGKiM to niewielkie przedsiębiorstwo. Odpowiada za to, żeby do wszystkich miejscowości docierała woda, bo cała gmina ma wodociąg. System obsługuje sześć hydroforni. Kanalizacja jest tylko w Chodlu, gdzie od 1998 roku działa oczyszczalnia. W ZGKiM pracuje 10 osób.

Władze gminy zapewniają, że planowane przekształcenie w żaden sposób ich nie dotknie. Zostaną formalnie przeniesieni do jednostki budżetowej z zachowaniem uposażeń, warunków pracy itp.

Co ma dać zmiana, która nawet nie będzie zmianą nazwy? – Musimy natychmiast przekazać pieniądze by zapłacić zaległe rachunki za prąd zużywany przez hydrofornie i oczyszczalnię. Podwyżki cen energii są lawinowe i obserwujemy jest od kilku lat. Teraz są jeszcze dotkliwsze. W 2018 roku prąd kosztował niecałe 134 tys. złotych , w zeszłym ponad 200 tys. złotych. W tym będzie jeszcze więcej. A gmina nie może przekazywać zakładowi pieniędzy na bieżące utrzymanie. W grę wchodzą jedynie gminne dotacje inwestycyjne i to w kwocie 50 proc. budżetu zakładu. Przy jednostce budżetowej w jaką chcemy przekształcić ZGKiM jest prawna możliwość dofinansowania – tłumaczy wójt.

– Nie mam pojęcia jak zagłosują radni. W czwartek będzie komisja, może argumenty wójta nas przekonają. Na razie zbyt mało wiem o tej sprawie. W sumie jesteśmy zaskoczeni tą propozycją, choć o złej sytuacji finansowej zakładu budżetowego się mówiło. Ale nie wiem czy tworzenie możliwości prawnej pozwalającej z budżetu gminy pokryć zobowiązania zakładu gospodarki komunalnej to dobre rozwiązanie – mówi Aleksandra Motyka, przewodnicząca Rady Gminy Chodel.

Rozmowy mogą być burzliwe, bo pewnie nie tylko przewodnicząca się zastanawia czy ten moment nie jest dobrą okazją by w ogóle zastanowić się nad funkcjonowaniem ZGKiM.

– Może na naszą gminę by wystarczył referat a nie jednostka budżetowa, które zajmuje się jedynie wodociągami? Może można poszukać oszczędności, żeby dokładać z budżetu gminy mniej? Zobaczymy jakie wójt ma argumenty – dodaje Aleksandra Motyka.

Na dodatek kosztom finansowania w 2021 roku ZGKiM mieli się przyglądać radni z Komisji Rewizyjnej. W grudniu zeszłego roku zaplanowali, że w III kwartale tego roku, w ramach rutynowych czynności, zajmą się tą sprawą. Wizyta w zakładzie była planowana na okres urlopowy.

Drugą sprawą jest ustalanie cen za wodę i ścieki. Aktualnie obowiązujące stawki – 3,31 zł w I grupie taryfowej i 3,33 zł w II grupie za metr sześcienny wody – które zatwierdzają Wody Polskie nie bilansują wydatków na energię elektryczną.

Wójt pytany czy w związku z tym mieszkańców w najbliższym czasie czeka podwyżka cen wody przyznaje, że takie korekty będą konieczne ale nie nastąpią w tym roku. Zmiana taryf i uzgodnienia z Wodami Polskimi to żmudna procedura.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium