Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

16 września 2022 r.
6:33

Wielka awantura w małej wsi. Pani burmistrz chce wychować młodzież i wybuchło piekiełko

Autor: Zdjęcie autora agdy
(fot. zdjęcie ilustracyjne | UM Poniatowa)

Nie wiadomo co bardziej zbulwersowało mieszkańców Niezabitowa. Wizja utraty jednego z dwóch sklepów czy postępowanie ich sąsiadki. Chodzi o zastępcę burmistrza Poniatowej, która zawiadomiła policję, że młodzież zakłóca spokój w okolicy jej domu. Podając listę nazwisk... przystawiła służbową pieczątkę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niezabitów w gminie Poniatowa jest typową ulicówką ze 122. domami. W tym roku powstały tylko trzy nowe, bo jak mówią mieszkańcy coraz trudniej na nie zarobić. Żyje tu sporo starszych osób, które są na rolniczych emeryturach. Plantacje porzeczek, malin, pola i sady przejęły dzieci albo poszły na sprzedaż. Są jeszcze cztery bloki po byłym PGR.

Młodzież widać głównie w weekendy i w wakacje, bo uczą się i pracują poza rodzinną miejscowością. Sklepy w Niezabitowie są dwa. „Na górce”, który działa w miejscu dawnego GS i w remizie OSP. Oba handlują alkoholem.

– 27 lipca otrzymaliśmy zgłoszenie, z którego wynikało, że przy remizie OSP w Niezabitowie grupa młodzieży awanturuje się, rzuca butelkami i doszło między nimi do bójki. Skierowani na miejsce policjanci nie zastali tej grupy osób. Kilka dni później do Komisariatu Policji w Poniatowej przyszła zgłaszająca, która złożyła zawiadomienie o wykroczeniu. Po wykonanych czynnościach w sprawie, ustaliliśmy sześciu uczestników (cztery osoby były nieletnie). Na dwie pełnoletnie osoby został skierowany wniosek do sądu z art. 51 kodeksu wykroczeń - zakłócenia porządku publicznego. W stosunku do nieletnich materiały sprawy trafiły do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Opolu Lubelskim – wylicza asp.szt. Edyta Żur, oficer prasowy KPP w Opolu Lubelskim.

Zgłaszającą była Aneta Poniatowska, wiceburmistrz Poniatowej. Jej posesja znajduje się w Niezabitowie, między sklepami. Remizę ma niemal po przeciwnej stronie drogi.

Jestem burmistrzem

Zawiadomienie, które złożyła pokazywały lokalne media i kopie krążą w sieci. W piśmie, w którym wyliczyła nazwiska dostrzeżonych pod remizą osób, umieściła swój prywatny adres, na dole przystawiła służbową pieczątkę.

– Nie ukrywam, że jestem burmistrzem i moim zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo i porządek publiczny. To była sytuacja niebezpieczna. Dwóch młodocianych leżało na ziemi, słyszałam tłuczenie butelek. Nie wiem czy się bili między sobą butelkami, czy to było tłuczenie, żeby zrobić huk. Podniesiony ton, przekleństwa – relacjonuje zajścia z 27 lipca Aneta Poniatowska.

– Część tych ludzi znam, bo mieszkamy w jednej miejscowości. Inni byli z zewnątrz, więc ich nie rozpoznałam. Podałam policji nazwiska tych, których rozpoznałam. Bardzo mi przykro z tego powodu, że zostało to tak przyjęte, bo ja przybiłam pieczątkę. Nie wiem czy by było wykonane, to co zostało wykonane gdyby jej nie było. Wiedziałam, że jeśli będzie pieczątka, to wezmą sobie do serca. Ja nie lubię być anonimowa, lepiej działać na zasadzie plotki? Ja nie jestem ich (młodzieży – red.) wrogiem. Nawet nie wiedziałam, że jeden ma 22 lata, czyli jest dorosły, a dziewczyna którą podałam ma 19 lat. Dowiedziałam się jak przyszła odpowiedź z sądu. Myślałam, że wszyscy są małoletni. Czyli: jest sąd rodzinny i jest kurator – zapewnia zastępca burmistrza.

Tłumaczy, że pytała wcześniej młodzież jakie są jej potrzeby, wie, że nie mają gdzie spędzać czasu. O problemach najlepiej świadczy to, że z funduszu sołeckiego założono monitoring, bo taka była decyzja społeczności. Chce tym młodym ludziom pomóc, żeby w życiu sobie mogli poradzić. Spotkanie z policją, sądem i kara finansowa ma im zwrócić uwagę, że dzieje się coś złego. To ma być takie otrzeźwienie.

– Rodzice tych dzieci to są w zasadzie koledzy z mojej klasy, z mojej szkoły. Dziwię się, bo znają moją osobę i wiedzą, że nigdy nie zrobiłam nikomu krzywdy. Miałam informacje od sąsiadów, że łobuzują. Ta sama młodzież była grupą, pięć lat temu postrzeganą jako dzieci. Były problemy, coś zniszczyli w ogrodzie, ale wówczas były to „tylko dzieci”. Teraz problemy zrobiły się większe. Nie mówię tego w kontekście, że dziecko czy młodzież mi przeszkadza. To się zaczyna robić niebezpieczne – dodaje Aneta Poniatowska zaskoczona, że nikt z dorosłych nie zgłosił się do niej, by dowiedzieć się, co pod remizą zaszło.

Święci nie są

– Ja bym wolał, żeby rodzice wychowywali dzieci, ale wiadomo jaka jest dzisiejsza młodzież. Niektórzy święci nie są. Ale gdzie oni mają spędzać czas? Będziemy rozmawiać na zebraniu sołeckim, niech się wypowiedzą mieszkańcy i pani burmistrz. Musimy dojść do porozumienia, bo teraz ludzie są podzieleni. Uważam, że wszystko można było załatwić zupełnie inaczej, bez takiego rozgłosu i policji – mówi Leszek Kobiałka, który od szesnastu lat jest sołtysem w Niezabitowie. Z relacji, które on zna wynika, że 27 lipca żadnego tłuczenia butelek pod remizą nie było.

– Raz pani burmistrz w godzinach pracy jest osoba prywatną, raz nie jest. Mieszkańcy komentują jej zachowanie. Z kim rozmawiam ma do niej żal, zwłaszcza, że wszyscy się znamy, żyjemy tu od kilku pokoleń – dodaje sołtys, który potwierdza, że monitoring na remizie powstał z funduszu sołeckiego. Chodziło o ochronę placu zabaw, który powstał w sąsiedztwie i natychmiast stał się miejscem gdzie dorośli i młodzież piła piwo. Dochodziło do zniszczeń.

– Po założeniu kamer problem się skończył – przyznaje Kobiałka.

Sołtys pytany jak to możliwe, że mieszkańcy krytykują panią burmistrz a przecież głosowali na nią w wyborach samorządowych, bo dostała się do rady mówi: no, głosowali, chcieli mieć w radzie kogoś swojego.

Nie są trudni

– Nie chcę wyliczać argumentów jakich prawnik reprezentujący młodych ludzi będzie używał w sądzie ale jestem przekonany, że wygramy, bo nie może być tak, że pani wiceburmistrz będzie nadużywała władzy i działała przeciwko mieszkańcom. Na razie występujemy do sądu z wnioskami sprzeciwu wobec wyroku nakazowego i chcemy uchylenia całości wyroku. Będziemy też żądać od Urzędu Miasta zapisu obrazu i dźwięku monitoringu z wydarzeń do których doszło 27 lipca w Niezabitowie – zapowiada Michał Kramek, członek Zarządu Powiatu w Opolu Lubelskim, który zaproponował pomoc prawną młodym ludziom, którzy dostali grzywny za zakłócanie spokoju pod sklepem.

Co ciekawe, oboje z panią burmistrz są z jednej opcji politycznej – z PiS.

Jak relacjonuje samorządowiec o sprawie dowiedział się od sołtysa Niezabitowa i na początku września rozmawiał z młodymi ludźmi wśród których były osoby pociągnięte do odpowiedzialności za hałasowanie pod remizą OSP. To głównie uczniowie ze szkół w Kazimierzu Dolnym i Nałęczowie. Nieźle się uczą, mają swoje pasje i zainteresowania, biorą udział w dodatkowych zajęciach i projektach. W jego ocenie nie można ich określać jako młodzież trudna czy patologiczna a takie epitety miały być używane.

– Niektóre z tych osób mają trudną sytuację rodzinną i finansową, nie wyobrażam sobie, żeby mogły zapłacić grzywnę. Zająłem się tą sprawą, bo uważam, że władza powinna stać po stronie ludzi a wiceburmistrz dawać przykład. Chyba są jeszcze jakieś inne sposoby rozwiązywania konfliktowych sytuacji. O tym, że Aneta Poniatowska wysłała policji zawiadomienie w prywatnej sprawie i użyła na dokumencie służbowej pieczątki dowiedziałem się całkiem niedawno – dodaje Michał Kramek, który jest oburzony całą historią.

Sklep niezgody

Oliwy do ognia dolała informacja, że sklep w remizie ma być zlikwidowany. Ponieważ działo się to w tym samym czasie co sprawa interwencji pani burmistrz na policji, mieszkańcy uznali, że sąsiadka załatwia problem z hałasami zamykając sklep, który działa w gminnym budynku. I doniesienie ma pomóc to przeprowadzić.

Tymczasem na środowej sesji radni podjęli uchwałę, na mocy której dotychczasowy najemca może nadal handlować w remizie, jak to jego rodzina robi od lat trzydziestu. W rzeczywistości wizja likwidacji sklepu wzięła się z jego niedopatrzenia. Przegapił moment wygaśnięcia umowy. O sprawie dowiedział się z pisma, że wszczęto postępowanie by cofnąć mu koncesję. Przepisy są jasne, trzeba mieć prawdo do lokalu, by móc w nim handlować piwem i wódką. A brak koncesji to automatycznie upadek sklepu.

- Czy sprawa z lipca ma związek ze sklepem? Nie wiem czy oni kupowali piwo w tym sklepie. Butelki skądś mieli. To zwykły zbieg okoliczności splatany w jedno. Do dziś sklep funkcjonuje, choć było krzyknięte, że go zamykam. Miałam zastrzeżenia do jego otoczenia i tego co tam się działo – komentuje Aneta Poniatowska.

Mieszkańcy Niezabitowa i okolicznych wsi zebrali kilkaset podpisów pod petycją by sklepu z wieloletnią tradycją, gdzie można liczyć na zakupy na kredyt, nie likwidować. Choć lista oburzonych nie spełniała wymogów formalnych, radni wnioskowali o zwołanie nadzwyczajnej sesji. I uznali, że najemca pomieszczeń w remizie się nie zmieni. Sklep działa i czeka na uregulowanie sprawy z koncesją.

Co tu zrobić

I sołtys, i burmistrz, i mieszkańcy przyznają, że młodzi nie mają swojego miejsca. Od czerwca trwa budowa sali gimnastycznej przy tutejszej szkole, co będzie pewnym rozwiązaniem. Od kilku lat w remizie OSP leży wyposażenie siłowni. Nikt z niego nie korzysta, bo nie ma kogoś kto by dbał o bezpieczeństwo i prowadził zajęcia. Sołtys uważa, że najlepiej by było te urządzenia przenieść do nowej hali. Tam by były najlepiej wykorzystane.

Aneta Poniatowska zapowiada też remont świetlicy, która działała w budynku OSP. Ma to być miejsce integracji kilku pokoleń – przedszkolaków, młodzieży i seniorów.

- Nie można przekreślać młodzieży, to moje zachowanie to było powiedzenie: Stop. Źle robicie, albo zmienicie drogę albo się źle skończy, bo jest to niebezpieczne – dodaje.

Pytana jak w urzędzie miasta w Poniatowej zareagowano na to, że na prywatnym zawiadomieniu o zajściu w miejscu zamieszkania przystawiła służbową pieczątkę tłumaczy trochę wymijająco, że z panem burmistrzem zgadzają się co do niebezpieczeństwa zaistniałej sytuacji, pan burmistrz ją zna i nie ma zarzutów do jej pracy, wie, że nie jest złośliwa i chce dobrze. Ale możliwe, że on by zrobił inaczej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

Zabiegi ablacji z użyciem nowej techniki

To zaburzenie rytmu serca dotyczy miliona Polaków. W Lublinie leczą to nową techniką

Lubelscy lekarze przeprowadzili zabieg ablacji migotania przedsionków nową techniką varipulse. Dokonał tego jako jeden z pierwszych w Polsce zespół z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Głowniaka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium