Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

24 września 2022 r.
8:32

Władza: będzie obwodnica. Mieszkańcy: tu, nie chcemy

Autor: Zdjęcie autora agdy
Koło miejskiego kąpieliska i kompleksu stawów ma powstać obwodnica
Koło miejskiego kąpieliska i kompleksu stawów ma powstać obwodnica (fot. Archiwum)

Mieszkańcy Opola Lubelskiego się buntują i nie chcą ciężarówek przecinających zielony kawałek ich miasta. Władze szykują się do budowy obwodnicy, która ma odciążyć centrum. Trasa jest planowana w pobliżu miejskiego kąpieliska. Przeciwnicy takiej zmiany liczą na kryzys i gwałtowny skok kosztów niechcianej inwestycji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

20 czerwca, burmistrz Sławomir Plis pojechał do Tarnogrodu, gdzie jako jeden z trójki samorządowców podpisał umowę na budowę obwodnicy. W uroczystości brał udział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Rafał Weber, przedstawiciele rządu i wojewódzkich władz samorządowych. I tak Opole Lubelskie zaczęło realizować projekt w ramach którego 51 obwodnic w kraju otrzymało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD).

Poinformowano wówczas, że opolska inwestycja Zarządu Dróg Wojewódzkich otrzymała wsparcie 27 mln zł, które zostało rozłożone na ten i przyszły rok.

Lokalna, nie obwodnica

– Tak naprawdę nie wiadomo, przynajmniej społeczeństwo tego nie wie, kto i kiedy wpadł na pomysł, by z planowanej lokalnej drogi uczynić obwodnicę. Jedno jest pewne pomysł powstał nagle, gdyż na próżno szukać obwodnicy (w tej konkretnej lokalizacji) w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Opola. Publiczne zapewnienia władz miasta, że obwodnica w tym miejscu już od blisko 20. lat znajduje się w tym planie są po prostu nieprawdziwe. Plan zakłada budowę drogi lokalnej, a nie obwodnicy. Różnica pomiędzy oddziaływaniem na środowisko drogi lokalnej a obwodnicy z ogromnym natężeniem ruchu jest kolosalna – zauważa Jerzy Sowiński, autor petycji w sprawie obwodnicy.

Władze widzą ją jako ciąg komunikacyjny, od ulicy Fabrycznej do skrzyżowania ulic Lubelskiej i Szkolnej. Z lokalizacją drogi na... grobli między drugim i trzecim stawem oraz częściowo, w końcowym odcinku, na działkach prywatnych.

Mnie to dotyczy

– Pewnie gdybym się tym nie zainteresował, nie chodził do urzędu, nie pytał o projekty, to bym nic nie wiedział. Tak, jak większość mieszkańców Opola Lubelskiego. Ci, którzy mieszkają w tej okolicy pewnego dnia zobaczyli geodetów, którzy wbijali paliki. Tak się dowiedzieliśmy o planowanej tak zwanej małej obwodnicy, która ma przeciąć najładniejsze tereny wypoczynkowe miasta. Czy mnie ta sprawa dotyczy? Tak. Stracę parking przed swoim lokalem, który prowadzę od dziesięciu lat. Ale gdybym mieszkał gdzie indziej, też bym był przeciwko tej inwestycji – mówi Wojciech Liponoga, który jest jedną z kilkuset osób podpisanych pod petycją do władz Opola Lubelskiego by zrezygnowały z budowy drogi prowadzącej tuż obok miejskiego kąpieliska, stawów i jednego z ładniejszych zakątków miasta.

To kolejny dokument, który dopiero ma trafić do urzędników. Petycja Jerzego Sowińskiego już została skierowana do oceny radnych. Będą się nią zajmować na najbliższej, wtorkowej sesji. 

A co z nockiem

Przeciwnicy drogi, którzy nadal zbierają podpisy pod swoim dokumentem  przypominają, że jest tu obszar Natura 2000, bo w okolicy żyją nocki duże. Oprócz chronionych żerowisk nietoperzy jest dzika przyroda, która zachęca do wypoczynku i rekreacji. Wiele osób tu mieszka słysząc po sąsiedzku kumkanie żab. Są wędkarze, spacerowicze, rowerzyści.

– W Opolu mamy dwa zielone i lubiane miejsca. Park, koło którego ma powstać spalarnia zwłok zwierząt i stawy przez które chcą zrobić obwodnicę. W ogóle tego nie rozumiem. Jaki jest sens w niszczeniu cichego i pięknego miejsca puszczając ruch ciężarówek? I argumentując, że to odciąży miasto. Nie odciąży. Podobno są wyliczenia, że w ciągu doby przez Opole przejeżdża 150 samochodów ciężarowych. Ale po otwarciu tak zwanej małej obwodnicy, one nie znikną, bo część z nich jedzie do opolskich firm i sklepów – uważa przedsiębiorca, który tłumaczy, że tak naprawdę ruch w mieście jest w poniedziałki, bo to dzień targowy i przed godz. 8 gdy rodzice przywożą uczniów do Szkoły Podstawowej nr 1.

– Strajkowali przeciwko "skwerkowi" i wraz nic nie dało. Więc po co jakieś protesty i tak zrobią co będą chcieli – skomentowała internautka informację o piątkowej manifestacji zorganizowanej pod budynkiem urzędu miasta. Nawiązała do rewitalizacji w centrum, podczas której wycięto drzewa.

Mało osób, trudny czas

Za organizacją piątkowego zgromadzenia, podobnie jak za zbiórką podpisów pod petycją, stało Stowarzyszenie Głos Obywatelski Powiatu Opolskiego. Kilkanaście osób spotkało się już po godzinach pracy urzędników, żeby, jak tłumaczyli organizatorzy i sympatycy, nie być postrzeganymi jako krzykacze. Chcieli po prostu poinformować mieszkańców o sprawie. Przeciwnicy inwestycji mają wrażenie, że bardzo mało osób ma świadomość jak bardzo może się zmienić ich miasto.

Forma zgromadzenia jaką wybrali nie jest zbyt popularna w Opolu, Biuletyn Informacji Publicznej zarejestrował poprzednie w... 2018 roku.

Gdy w lutym władze gminy podpisały z urzędem marszałkowskim porozumienie w sprawie obwodnicy i w czerwcu gdy podpisano umowę oficjalne informacje mówiły, że całkowity koszt inwestycji to 45 mln zł. W tym roku inwestycja jest przygotowywana pod względem projektowym. Budowa ruszyć ma na początku przyszłego roku.

W inflacji i w kryzysie gospodarczym z jakim się borykamy przeciwnicy nowej drogi widzą nadzieję. Moi rozmówcy opowiadają o rozgrzebanych remontach opolskich ulic. Banalna wymiana nawierzchni czy ułożenie kilku metrów chodnika rozciąga się w czasie sugerując kłopot z wykonawcą lub rosnącymi kosztami przedsięwzięcia.

Zachodni i bezkonfliktowy

– Nie ma szansy, żeby obwodnica powstała za sumę szacowaną tyle miesięcy temu. Zwłaszcza, że sąsiedztwo stawów, podmokły teren wymaga palowania czyli znacznie większych nakładów – komentują szacując, że 80 milionów złotych może nie wystarczyć na to zbędne, ich zdaniem, przedsięwzięcie.

– Alternatywny wariant obwodnicy (niestety pomijany zupełnie przez władze) omijający miasto od strony północno-zachodniej i zachodniej jest tylko nieznacznie dłuższy i co istotne jest praktycznie bezkonfliktowy pod względem społecznym i przyrodniczym. Wiedzie przez nieużytki, omija tereny podmokłe i bagienne – zauważa Jerzy Sowiński w swej petycji.

O zachodnim wariancie mówią też zwolennicy obywatelskiej petycji. A jej autorzy już w tytule zawarli apel: Oczekujemy zaplanowania i budowy prawdziwej – zewnętrznej obwodnicy miasta.

Ważniejsza jest przyroda

Opolski przedsiębiorca pytany czy przypadkiem jego lokal nie zyska na sąsiedztwie obwodnicy, bo przecież takie przedsięwzięcia generują ruch klientów, odpowiada, że faktycznie, tak może się stać.

– Kiedyś tak myślałam, że więcej zarobię. Ale zmieniłem zdanie. Przyroda jest ważna, pieniądze to nie wszystko. Przez dziesięć lat zdobyłem grono stałych klientów, radzę sobie. I pewnie bez parkingu, który jest przy lokalu bardzo istotny, też jakoś sobie poradzę. Ale wystarczy mi to co mam – deklaruje Wojciech Liponoga.

Jak planują władze gminy, w tym roku inwestycja jest przygotowywana pod względem projektowym. Budowa ruszyć ma na początku przyszłego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium