Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

26 listopada 2020 r.
9:30

Cenna pomoc w walce z koronawirusem. Osocze od jednej osoby pomoże trzem pacjentom

8 0 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Jacek Szydłowski/archiwum)

Osocze osób, które pokonały koronawirusa, zawiera cenne przeciwciała, które pomagają w leczeniu chorych na COVID-19. Osocze oddane podczas jednej wizyty może zostać zastosowane nawet u trzech pacjentów, a procedura jego pobrania trwa ok. 30-40 min.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Osocze to płynny składnik krwi, który stanowi do 55 proc. jej objętości. Zawiera białka, jest odpowiedzialne za transport wody i substancji odżywczych do komórek, a także odprowadzanie produktów przemiany materii do wątroby, nerek i płuc.

Osocze dla chorych na COVID-19 mogą oddać osoby, które były zakażone koronawirusem (SARS-CoV-2) i wyzdrowiały, w efekcie czego w ich krwi znajdują się przeciwciała. To właśnie te przeciwciała są cenne, bo mogą wspomagać leczenie chorych z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami.

Osoby, które oddadzą osocze, mogą skorzystać z kilku przywilejów. Przysługują im dwa dni wolne od świadczenia pracy dla Honorowych Dawców Osocza i Honorowych Dawców Krwi, 33 proc. ulgi za transport kolejowy i miejski oraz bon na trzy darmowe przejazdy autostradą. Dawcom przysługuje również pakiet konsultacji medycznej przez rok od ostatniego oddania krwi oraz prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych. Osoby, które oddały osocze, mogą także skorzystać z ulgi PIT (osocze krwi to darowizna, którą można odliczyć od podatku).

W środę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że dotychczas osocze oddało ok. 8 tys. osób.

Osocze może zostać pobrane od osób między 18. a 65. rokiem życia, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzone testem lub wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl. Osocze można oddać po co najmniej 28 dniach od ustąpienia objawów COVID-19 lub 18 dni od zakończenia izolacji. Dawcą może być osoba zdrowa, która nie leczy się z powodu chorób przewlekłych i waży co najmniej 50 kg. W niektórych przypadkach (np. u osób, które w przeszłości miały przetaczaną krew) konieczne mogą być dodatkowe badania, które zostaną przeprowadzone w centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Procedura pobrania osocza trwa ok. 30-40 minut. Osocze pobrane podczas jednej wizyty może zostać zastosowane nawet u trzech pacjentów.

Osoby chcące oddać osocze mogą telefonicznie lub przez internet zapisać się na konkretny dzień i godzinę w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (CKiK). Do CKiK należy zgłosić się z dokumentem, potwierdzającym tożsamość.

Po zarejestrowaniu pobierane są próbki krwi do wykonania badań laboratoryjnych kwalifikujących do oddania krwi. Lekarz przeprowadza ocenę wyników badań laboratoryjnych, analizuje informacje zawarte w wypełnionym kwestionariuszu i na podstawie zebranych informacji kwalifikuje do oddania krwi lub jednego z jej składników.

Osocze pobierane jest na dwa sposoby. Pierwszy z nich to metoda plazmaferezy – podczas jednego zabiegu (jednego wkłucia) pobierana jest krew, która jest rozdzielana na osocze i pozostałe składniki, następnie przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Służy do tego specjalistyczny sprzęt zwany separatorem. Ta metoda pozwala na uzyskanie do 750 ml osocza. Oddanie osocza trwa od 30 do 40 minut.

Drugi sposób, to pobranie osocza z pobranej krwi pełnej. Krew następnie jest dzielona na osocze oraz krwinki czerwone i płytki krwi, które również mogą zostać wykorzystane w lecznictwie. Jednorazowo można uzyskać w ten sposób ok. 200 ml osocza. Oddanie krwi pełnej trwa ok. 10 minut.

Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-250 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na COVID-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

Krajowy konsultant w dziedzinie transfuzjologii klinicznej prof. Piotr Radziwon w niedawnej rozmowie z PAP przypominał, że osocze musi być podane w odpowiedniej fazie choroby.

– Jeżeli osoba (chora) jest już zaintubowana, jest w ciężkim stanie, ma uszkodzenia wielonarządowe czy burzę cytokinową, czy jest w stadium trzecim, czwartym choroby, to to nie jest już pora na to, żebyśmy oczekiwali, że osocze będzie bardzo skuteczne. Dlatego, że w tym momencie nie jest problemem namnażanie się wirusa, tylko to, co on już spowodował, szkody, które on wyrządził. Osocze powinno być podawane wcześniej, w stadium drugim, zgodnie z zaleceniami lekarzy chorób zakaźnych – wyjaśnił Radziwon.

Przypomniał także, że nie ma mowy o jakimkolwiek marnowaniu osocza, gdy np. okazuje się, że osocze pobrane od danej osoby ma za mało przeciwciał i nie może być podane innemu choremu na COVID-19. Podkreślił, że będzie ono wtedy mogło być zastosowane do leczenia innych chorób.

Lista punktów poboru osocza jest dostępna na stronie: https://www.rckik-warszawa.com.pl/COVID/punkty_poboru_osocza_ozdrowiencow.pdf.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Milionowa inwestycja pod znakiem zapytania? Prezydent uspokaja

Milionowa inwestycja pod znakiem zapytania? Prezydent uspokaja

Na początku roku pojawiła się informacja o nagłej rezygnacji wykonawcy z realizacji kluczowej inwestycji w Chełmie – przebudowy ulic niezbędnych do powstania terminala intermodalnego. Czy projekt jest zagrożony?

Taki był rok 2024 na Lubelszczyźnie. Nasz przegląd najważniejszych wydarzeń

Taki był rok 2024 na Lubelszczyźnie. Nasz przegląd najważniejszych wydarzeń

Rok 2024 przeszedł do historii. Z tej okazji przypominamy naszym Czytelnikom o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach, jakie miały miejsce na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy w województwie lubelskim.

Michał Zuber w barwach Świdniczanki grał od lata 2020 roku

Michał Zuber zostaje w Świdniku, ale zmienia klub

Ta sama liga, nawet to samo miasto, ale od piątku inny klub. Michał Zuber niespodziewanie zamienił Świdniczankę na Avię Świdnik, chociaż z tym pierwszym zespołem miał jeszcze 1,5-roczny kontrakt.

Czworonożni funkcjonariusze też przechodzą szkolenia
ZDJĘCIA

Czworonożni funkcjonariusze też przechodzą szkolenia

Bojowe, patrolowe i tropiące – wszystkie psy policyjne odgrywają ważną rolę. W ostatnim czasie te z naszego regionu wzięły udział w profesjonalnym szkoleniu.

Operacja z wykorzystaniem systemu da Vinci
Magazyn

Sztuczna inteligencja powinna nas wspierać, a nie wypierać

Sztuczna inteligencja, robotyka, hologramy, czyli medycyna rodem z filmów science fiction. Czy nowe technologie są zagrożeniem dla lekarzy? – Rozmawiamy z dr hab. n. med. Karolem Rawiczem-Pruszyńskim, prodziekanem Wydziału Lekarskiego, lekarzem kierującym Oddziałem Chirurgii Onkologicznej USK1 w Lublinie oraz przewodniczącym Zespołu ds. Uniwersyteckiego Centrum Robotyki i Sztucznej Inteligencji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Na drogach regionu robi się coraz bardziej ślisko
OSTRZEŻENIE

Na drogach regionu robi się coraz bardziej ślisko

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed oblodzeniem. Warto wziąć to pod uwagę, wybierając się dzisiaj w drogę.

Kolekcjonerskie skarby zatrzymane na granicy: monety, banknoty i odznaczenia

Kolekcjonerskie skarby zatrzymane na granicy: monety, banknoty i odznaczenia

Ponad 700 przedmiotów kolekcjonerskich próbowały nielegalnie przewieźć w ostatnim czasie dwie osoby z Ukrainy i Białorusi. W obydwu przypadkach trwa postępowanie karne skarbowe.

Podopieczni Pavola Stano (z prawej) zagrają między innymi z Legią Warszawa

Górnik Łęczna niebawem wraca do treningów. Wiemy z jakimi zespołami będzie sparować

Czas urlopów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy dobiega końca. Ósmego stycznia piłkarze Górnika Łęczna spotkają się na pierwszym w 2025 roku treningu i rozpoczną przygotowania do rundy wiosennej

Wypadek pod Siedlcami. Są ranni
UTRUDNIENIA

Wypadek pod Siedlcami. Są ranni

Cztery osoby zostały poszkodowane w popołudniowym wypadku na trasie między Łukowem a Siedlcami. Na miejscu pracują służby.

Mariusz Majkutewicz (z lewej) burmistrz Końskowoli ma nowego zastępcę. Został nim Krzysztof Bartuzi (na zdj) dotychczasowy sekretarz gminy

Końskowola z burmistrzem i nowym zastępcą. Podwyżka dla sekretarza

Od nowego roku Końskowola jest ponownie miastem, a jej dotychczasowy wójt, Mariusz Majkutewicz – burmistrzem. Na swojego zastępcę mianował Krzysztofa Bartuziego, który do tej pory pełnił funkcję sekretarza.

Konkubinę bił, psem rzucał o ścianę. Teraz pójdzie do aresztu

Konkubinę bił, psem rzucał o ścianę. Teraz pójdzie do aresztu

W warunkach recydywy za znęcanie się nad konkubiną i psem odpowie 44-letni mieszkaniec Włodawy. Na razie trafił do policyjnego aresztu.

Start Lublin ma nowego sponsora tytularnego

Start Lublin ma nowego sponsora tytularnego

W kuluarach od jakiegoś czasu mówiło się, że wkrótce Start Lublin będzie miał nowego sponsora tytularnego. W piątek plotki się potwierdziły, bo czerwono-czarni ogłosili, że rozpoczęli współpracę z PGE Polską Grupą Energetyczną. Od piątku drużyna Wojciecha Kamińskiego będzie występowała pod nazwą PGE Start Lublin.

Dwórnik tuż przed wręczeniem bonu w biurze poselskim Przemysława Czarnka. Na konferencji zjawił się sam z fotoreporterem

Federacja Młodych Socjaldemokratów uderza w PiS i rząd Węgier. Wręczyli bon Czarnkowi

Zmartwienie o stan samorządności oraz relacje byłego rządu PiS z węgierskimi politykami wyraził jeden z działaczy Federacji Młodych Socjaldemokratów na happeningu zorganizowanym pod biurem poselskim Przemysława Czarnka w Lublinie. W ramach manifestacji zostawił w biurze bon na naukę języka węgierskiego dla polityków PiS, którzy mogą chcieć ukrywać się na Węgrzech przed wymiarem sprawiedliwości.

Rolnik Roku 2024 - pobierz dodatek PDF
Rolnik Roku
galeria

Rolnik Roku 2024 - pobierz dodatek PDF

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

„Złota Setka” Dziennika Wschodniego – pobierz dodatek PDF
Złota Setka
galeria

„Złota Setka” Dziennika Wschodniego – pobierz dodatek PDF

We wrześniu minionego roku po raz 28. nagrodziliśmy najlepszych przedsiębiorców regionu w rankingu „Złota Setka” Dziennika Wschodniego. To najstarszy i najbardziej prestiżowy ranking biznesowy w regionie, oparty na twardych danych ekonomicznych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium