Zgodnie z zapowiedziami, na terenie zespołu zamkowo-parkowego w Janowcu pojawiło się stado owiec. Zwierzęta mają przyczynić się do zachowania bioróżnorodności południowego stoku oraz wzbogacić lokalny krajobraz.
Rozpoczął się pilotażowy projekt hodowli owiec, który w Janowcu wdrożył miejscowy oddział Muzeum Nadwiślańskiego we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie. Zgodnie z jego założeniami, owce mają zapobiegać „niekontrolowanemu zarastaniu siedlisk cennych przyrodniczo”.
– Celem zadania jest ochrona i przywrócenie bioróżnorodności ciepłolubnych muraw we wschodniej części zespołu oraz na południowym stoku skarpy z zachowanymi tarasami dawnej winnicy – mówi Filip Jaroszyński z muzeum na zamku.
– Obszar ten został zimą wyczyszczony z podrostu drzew i krzewów, dzięki czemu odsłoniły się powiązania widokowe na dolinę Wisły i miasteczko. Aby powstrzymać odrastanie gatunków inwazyjnych zdecydowano się, w oparciu o pozytywne doświadczenia innych instytucji, na wypas owiec rodzimej rasy świniarka – tłumaczy.
Wśród innych korzyści wypasu specjaliści wymieniają wzmocnienie systemu korzeniowego roślin, jak również wzbogacenie pejzażu Janowca o zapomniany widok owiec na skarpie. Muzealnicy zwracają uwagę także na nawiązanie do dawnych tradycji pasterskich obecnych w gminie.
Pierwsze efekty wypasu oraz plany na kolejne lata zostaną zaprezentowane podczas planowanej na połowę sierpnia konferencji z udziałem naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego, przedstawicieli Muzeum Nadwiślańskiego oraz Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.