Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

1 sierpnia 2023 r.
11:23

"Panie Boże, działaj!". Pielgrzymi idą na Jasną Górę

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda

Mają 14 dni na pokonanie prawie 400 kilometrów. We wtorek pielgrzymi z Białej Podlaskiej wyruszyli do Częstochowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wśród nich jest uśmiechnięta Kasia. – Idę już siódmy raz. Nabieram wtedy siły i Bożej radości na cały rok– mówi nam młoda pątniczka. Podlaska pielgrzymka jest jedną z dłuższych w kraju. – Co roku wnoszę coś do swojego życia dzięki pielgrzymowaniu. Zawsze coś mam w sercu, swoje sprawy, które przeżywam, a pan Bóg daje mi odpowiedzi na różne pytania– przyznaje nasza rozmówczyni. Jej zdaniem, trudności też są potrzebne. – To nigdy nie jest tak, że jest łatwo, są pęcherze na nogach i zmęczenie. Ale my tutaj tworzymy taką wspólnotę jak rodzina. To daje dużo wiary– podkreśla Kasia.

Z Białej Podlaskiej na Jasną Górę wyruszyło w sumie kilkaset osób w dwóch grupach. – Ja to już 16. raz pielgrzymuję, miałam przerwę jak dzieci rodziłam– opowiada pani Marzena. – Co roku są różne intencje, ale przeważnie modlę się za rodzinę. Od kilku lat bardzo lekko mi się idzie. Te pierwsze lata były najcięższe – wspomina.

Nad pielgrzymami czuwa ksiądz Paweł Bielecki. – Cel jest ten sam, ale każda droga jest inna, bo my jesteśmy inni, zmieniamy się, podobnie sytuacja, w której żyjemy. A przecież jesteśmy częścią tego świata i pan Bóg przychodzi by nas ratować i prowadzić ku lepszemu– podkreśla kierownik pielgrzymki. – Dlatego mówimy, panie Boże działaj!

Ksiądz Bielecki na pątniczym szlaku jest już po raz 28. – Drogę znam– żartuje. Ale jednocześnie z radością patrzy na wielu młodych pielgrzymów. – To fenomen, bo w niedzielę mamy taki obrazek, że na mszy jest więcej osób starszych. A pielgrzymka jest jakimś wyłomem od zasady. Młodzi czegoś szukają, mają jakieś oczekiwania, widzą potrzebę wspólnoty Kościoła i na pewno mają swoje bolączki, z którymi sobie nie radzą. Szukają pomocy i pielgrzymka jest przestrzenią, gdzie można inaczej spojrzeć na swoje życie, a także poukładać sobie pewne rzeczy w głowie i powrócić odmienionym– nie ma wątpliwości duchowny.

Przekonana jest o tym również jedna z naszych rozmówczyń, Kasia. – Pielgrzymowanie ma sens, dlatego że ma jasno wyznaczony cel, czyli dojście do tronu jasnogórskiej pani. Każdy, kto choć raz szedł przez dwa tygodnie do Częstochowy, zna to spojrzenie matki z jasnogórskiej ikony, chyba, że trudno mu było patrzeć przez łzy wzruszenia. Tam czuje się tylko wszechogarniająca radość, pokój i wdzięczność– mówi z błyskiem w oku pątniczka.

Średnio pielgrzymi pokonują codziennie ok. 30 kilometrów. Każdy dzień rozpoczynają mszą świętą. Cel to 15 sierpnia i święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. W Częstochowie będzie wtedy 72 tys. osób.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To też oznacza spore obkazdy komunikacji miejskiej.

Poseł Michał Krawczyk zaprasza na wyborcze wiece Rafała Trzaskowskiego
film

Sztabowcy Trzaskowskiego szykują grunt na wiece w Lublinie i Zamościu

Rafał Trzaskowski po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Zaplanowano dwa wiece 4 maja. O godzinie 14 kandydat KO na prezydenta spotka się z mieszkańcami Lublina na Placu Łokietka, a o godz. 17 na Rynku Wodnym w Zamościu.

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi
galeria
film

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi

W Lublinie powstało Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, nowoczesna placówka medyczna specjalizująca się w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji zaburzeń słuchu, mowy oraz problemów otorynolaryngologicznych.

Informacja Wójta Gminy Wólka

Informacja Wójta Gminy Wólka

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Sezon dopiero ruszył, a na Wiśle w Puławach już doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 52-latek i jego 44-letnia żona wypadli z łodzi motorowej. Mężczyzna był pijany.

ciężarówki

W Jaki Sposób Pozyskiwać Pojazdy Do Swojej Floty?

Czym jest flota samochodowa i kim jest fleet car manager? W jaki sposób finansować pojazdy do swojej floty i która opcja jest najbardziej opłacalna? Sprawdź!

płyta drogowa i dziewczyna

Rodzaje i Zastosowanie Płyt Drogowych

Płyty drogowe betonowe mają szerokie zastosowanie w przemyśle drogowym. Wykorzystywane są jako rozwiązanie przejściowe, dla drogi dojazdowej na placu budowy i podczas tworzenia podjazdów do budynków. Idealnie sprawdzają się jako szybka alternatywa naprawy asfaltu czy ustabilizowania błotnistego terenu.

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Czy kiedykolwiek marzyłeś o odbyciu podróży w nieznane, gdzie granice rzeczywistości zlewają się z fantazją? Jeśli tak, to pokaz iluzji jest dla Ciebie doskonałym miejscem do zaspokojenia tych pragnień. To magiczne show, które przeniesie Cię w świat niepojętych sztuczek i misternie skonstruowanych iluzji. Pokaz iluzjonisty to nie tylko spektakularne widowisko, ale również fascynujące doświadczenie zarówno dla młodszych, jak i starszych.

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość
Zdjęcia / SONDA
galeria

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość

Związkowcy ze Stokrotki rozpoczęli pikietę w Lublinie. Walczą o "godność pracy". - Wyszliśmy na ulicę, bo zarząd nas nie słucha - mówi Alicja Symbor, przewodnicząca związku zawodowego w Stokrotce.

Czynności notarialne

Testament notarialny - najbezpieczniejsza forma testamentu?

Sporządzanie testamentu to jedna z czynności wykonywana w celu rozdysponowania majątku po śmierci. W polskim prawie dopuszczalne są różne formy testamentu. Między innymi za prawidłowo sporządzony testament uznaje się: testament ustny (w określonych przypadkach), pisemny i notarialny.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium