18:26

Paryż 2024: Polscy siatkarze zagrają o złoto. Horror w półfinale z USA zakończony happy-endem

Autor: Zdjęcie autora grom
Polscy siatkarze zagrają w finale igrzysk olimpijskich
Polscy siatkarze zagrają w finale igrzysk olimpijskich (fot. EN.VOLLEYBALLWORLD.COM)

Po dramatycznym i emocjonującym spotkaniu w półfinale igrzysk olimpijskich reprezentacja Polski siatkarzy pokonała USA 3:2 awansowała do finału. Biało-Czerwoni przegrywali już 1:2 w setach i byli momentami mocno w odwrocie, a mimo to pokazali charakter i pokonali rywali. Polska zagra w wielkim finale IO po 48 latach, kiedy złoto w Montrealu zdobyła „Złota Drużyna” Huberta Wagnera.

W wyjściowej szóstce wyszedł przyjmujący Bogdanki LUK Lublin Wilfredo Leon. Z kolei na środku bloku miejsce kontuzjowanego Mateusza Bieńka zajął Norbert Huber.

Polacy rozpoczęli od punktu Leona. Szybko jednak pojawił się remis 2:2. W kolejnej akcji po skosie zapunktował Leon (3:2). Bardzo dobrze zaczął funkcjonować atak i blok. Bartosz Kurek zakończył atak na 5:3. Po kilku kolejnych akcjach Biało-Czerwoni wyszli na prowadzenie 10:6 i o przerwę w grze poprosił szkoleniowiec Stanów Zjednoczonych.

W drugiej części seta Polacy nadal utrzymywali kilkupunktową przewagę: 12:8, 13:10, 14:13, 16:13, 18:15. Selekcjoner Nikola Grbić wpuścił do gry Kamila Semeniuka, Grzegorza Łamacza i Łukasza Kaczmarka. Przed decydującą rozgrywką Polacy prowadzili 24:20 po ataku Tomasza Fornala. Rywale zdołali obronić trzy setbole. Seta zakończył Huber po ataku ze środka (25:23).

Druga partia rozpoczęła się od 1:0 dla Polski. Po kilku akcjach były remisy 2:2, 4:4. Amerykanie zdołali wypracować kilka punktów przewagi: 7:5, 9:7, 11:9, 13:10. W tym momencie o przerwę w grze poprosił trener Grbić. Nasi dobrze punktowali, szczególnie ze środka. Nieco gorzej, w porównaniu do pierwszego seta, było z zagrywką. Nie zawsze udawało nam się odrzucić rywali od siatki. Przy prowadzeniu Amerykanów 19:17 na boisku po raz pierwszy w igrzyskach pojawił się atakujący Bartłomiej Bołądź. Przy pierwszym swoim serwisie podczas paryskiej imprezy zagrał asa (20:21). W tym momencie o czas poprosił opiekun Amerykanów. Niestety, w kolejnej akcji punkt zdobyli rywale (20:22).

W końcówce, po ataku Hubera, Polacy doprowadzili do remisu 22:22. Po wziętej przerwie w grze w siatkę zaserwował Fornal i było 22:23. Chwilę później było już 23:23. Dwie zagrywki zepsuli najpierw Fornal, a potem Kurek (25:25). Amerykanie nie wykorzystali dwóch setboli. Dopiero za trzecim podejściem przechylili szalę wygranej na przewagi 27:25.

Trzecią odsłonę w wyjściowej szóstce USA rozpoczął Thomas Jaeschke, który na przyjęciu zastąpił TJ Defalco. Amerykanie rozpoczęli od 1:0, a po zagrywce Leona w siatkę objęli prowadzenie 5:3. Rywale Polaków, po raz kolejny, bardzo dobrze serwowali, czego nie można powiedzieć o naszej reprezentacji. Powoli zaczęli budować przewagę: 5:4, 7:5. Przy prowadzeniu 12:9 libero Paweł Zatorski zderzył się lewym barkiem z Marcinem Januszem. Polscy kibice w hali zadrżeli. Z pomocą służb medycznych libero powrócił do gry, Amerykanie wykorzystywali fakt urazu zagrywając na niego częściej niż zwykle. Posypała się polska obrona, nie funkcjonował atak. Z kolei rywale robili swoje i trzeba przyznać, że byli lepsi (wygrana USA 25:14).

Na początku czwartego seta urazu doznał rozgrywający Marcin Janusz, zastąpił go Łomacz. Amerykanie grali swoje: mocny odrzucający serwis, skutecznie w ataku, obijanie polskiego bloku. Efekt? Prowadzenie 5:3, 8:4, 10:7, 12:9. Nasi jednak nie zamierzali łatwo poddać się. Po ataku Leona Polacy zbliżyli się na 11:12, a po Fornala na 14:15. Blok na Thomasie Jaeschkem dał prowadzenie Polakom 17:16. W aut zaserwował Matthew Anderson i był remis 21:21, a po ataku Leona ponownie prowadziliśmy (23:21). W kolejnej akcji asa zagrał przyjmujący Bogdanki LUK (24:21). Polacy wygrali 25:23 i doprowadzili do tie-breaka.

Decydująca odsłona zaczęła się od prowadzenia Amerykanów 1:0. Po ataku i asie Hubera Polska wyszła na 2:1. W kolejnej akcji zablokowali Andersona (3:1). Biało-Czerwoni złapali wiatr w żagle, prowadzili 5:3, 6:4, 7:5, 8:5, 8:7, 10:7, 11:8, 11:10. W tym momencie o czas poprosił Nikola Grbić. W pierwszej akcji ze środka zapunktował Jakub Kochanowski (12:10). Na 14:10 po bloku atak skończył Leon. Amerykanie obronili jednak trzy setbole (14:13), a decydujący punkt zdobył Wilfredo Leon (15:13) i Polacy mogli cieszyć się z awansu do finału.

Polska - USA 3:2 (25:23, 25:27, 14:25, 25:23, 15:13)

Polska: Kurek (11), Leon (26), Kochanowski (8), Janusz, Fornal (13), Huber (15), Zatorski (libero) oraz Łomacz, Kaczmarek, Semeniuk, Bołądź (2).

USA: Anderson (24), Russell (20), DeFalco (4), Christenson (1), Holt (12), Averill (8), Shoji (libero) oraz Ma'a, Muagututia, Jaeschke (10).

Szkoła Podstawowa w Wojciechowie

Dziecko poza obwodem? Gmina nie chce już płacić za dowóz do szkoły

Przez lata gmina solidarnie opłacała dowóz dla wszystkich dzieci, ale w tym roku lokalne władze postanowiły to zmienić pozbawiając pomocy uczniów uczęszczających do placówek spoza swojego obwodu. Za ich dowóz rodzice mieli płacić 180 zł miesięcznie, ale po negocjacjach stanęło na 100 zł. Rodzice są oburzeni.

Edach Budowlani Lublin zmierzą się w niedzielę z mistrzem Polski

Edach Budowlani w niedzielę zagrają w Lublinie z mistrzem Polski

W meczu kolejki Edach Budowlani Lublin zmierzą się w niedzielę o godzinie 14 z liderem ORLEN Orkanem Sochaczew

„Złota Setka” Dziennika Wschodniego – poznaj wyniki, zobacz galerię
ZŁOTA SETKA 2023, WIDEO

Już po 28. nagradzamy najlepszych przedsiębiorców naszego regionu. „Złota Setka” Dziennika Wschodniego to najstarszy i najbardziej prestiżowy ranking biznesowy w naszym regionie.

Gala "Złotej Setki" - największych firm Lubelszczyzny. Transmisja na żywo
NA ŻYWO

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym trwa organizowana przez Dziennik Wschodni gala Złotej Setki - największych firm województwa lubelskiego. Transmisję z tego wydarzenia prowadzimy na naszym kanale youtube.

Długo na to czekali. Budowa boisk przy SP nr 3 coraz bliżej finiszu
Puławy

Pod koniec września zakończyć mają się trwające od jesieni zeszłego roku prace przy budowie kompleksu boisk sportowych dla Szkoły Podstawowej nr 3 im. J. Brzechwy w Puławach.

Od pomysłu do realizacji: Festyn Europejski w „Siódemce”

Uczniowie najpierw napisali projekt, a później zorganizowali festyn dla całej społeczności VII LO w Lublinie. Tu każdy mógł się wykazać.

Z tym rakiem da się wygrać. Lublin przypomniał o tym kobietom
Lublin

Ulicami Lublina przeszedł Marsz Różowej Wstążki. To przypomnienie dla wszystkich kobiet, jak ważna jest świadomość i profilaktyka raka piersi.

Jarosław Niezgoda nie zostanie piłkarzem Motoru

Jarosław Niezgoda nie trafi do Motoru Lublin. Co z innymi transferami?

Jarosław Niezgoda trenował z Motorem Lublin i jeszcze tydzień temu wydawało się, że jest szansa, żeby były gracz Wisły Puławy, Legii Warszawa, a ostatnio Portland Timbers z ligi MLS wzmocni beniaminka PKO BP Ekstraklasy. W czwartek Mateusz Stolarski poinformował jednak, że 29-latek nie trafi do Motoru.

Licealiści na tropie sokołów – rajd rowerowy w Lublinie

Uczniowie VI LO w Lublinie wzięli udział w Rajdzie Rowerowym Śladami Sokolników. W tle pamięć o przeszłości, edukacja i dobra zabawa.

Do Chełma zawitały "Czyste Zielone Miasta", a teraz mieszkańcy angażują się w ogólnopolską akcję "Sprzątania świata".

Chełmianie zakasali rękawy. Ponad trzy tysiące osób sprząta miasto

Chełm włącza się w ogólnopolską akcję „Sprzątanie Świata – Polska”, troszcząc się o swoje otoczenie i przyszłość. Finałem wspólnych działań będzie ekopiknik z wieloma atrakcjami i warsztatami o tematyce ekologicznej.

Puławianie pomagają powodzianom. "Dzielimy się tym,co mamy"

Powódź, która uderzyła w południowo-zachodnią Polskę, uruchomiła falę dobroczynnej pomocy ze strony wielu obywateli naszego kraju. Wśród nich znaleźli się puławianie, którzy w ciągu kilku dni przynieśli tony żywności, środków higieny, karmy dla zwierząt i butelkowanej wody.

Zbadają kręgosłupy dzieci. Za darmo
lublin

Dzieci spędzają coraz więcej czasu w pozycji siedzącej, co może powodować wady postawy. Im wcześniej się zareaguje, tym łatwiej będzie je skorygować. Lublin zaprasza na bezpłatne badania.