Zabytkowy piec do wypału cegieł, który znajduje się w pobliżu zalewu w Kraśniku zostanie zrekonstruowany i odpowiednio wyeksponowany. Zaplanowane prace potrwają najpóźniej do października bieżącego roku.
– Pochodzący z końca XV w. obiekt odkryty został już w 2007 r., gdy trwały prace związane z budową infrastruktury przy Zalewie Kraśnickim – zaznacza Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika. – Dopiero teraz odkrycie to znajdzie swój finał w postaci ekspozycji historyczno-turystycznej. Przeprowadzona w 2019 r. inwentaryzacja zabytku pokazała, że, choć jest on w złym stanie, będzie możliwa jego odbudowa i ekspozycja, tak by stał się atrakcją turystyczną. Dzięki pozyskanym środkom unijnym prace te właśnie się rozpoczynają.
Będą dotyczyć zarówno uporządkowania zabytku i jego bezpośredniego otoczenia jak też wykonania niezbędnych czynności konserwatorskich – oczyszczenia pieca, zbadania konstrukcji i jej zabezpieczenia. Wykonana zostanie też trwała wzniesiona ponad grunt konstrukcja o funkcji ekspozycyjnej.
– Piec zostanie odbudowany z wykorzystaniem zachowanych elementów oraz nowych, ale wzorowanych na historycznych. Do tego celu zostanie użyta cegła palcówka specjalnie zamówiona w Cegielni Hoffmanowskiej w Kraśniku – dodaje burmistrz.
Obiekt będzie oświetlony. Zamontowany zostanie też monitoring. W pobliżu pieca zostaną ustawione tablice informacyjne. Staną też ławki i kosze na śmieci.