Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

5 grudnia 2020 r.
11:22

Stanisław Żmijan: „Pomysł otwarcia biura PO w Białej Podlaskiej nie podobał się prezydentowi”

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
11 5 A A
Stanisław Żmijan
Stanisław Żmijan (fot. Ewelina Burda/archiwum )

Rozmowa ze Stanisławem Żmijanem (PO), byłym posłem, wiceprzewodniczącym Zarządu Regionalnego Lubelskiego PO.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Od ponad roku nie zasiada pan w sejmowych ławach. Jak z tej nieco innej perspektywy ocenia pan sytuację Platformy Obywatelskiej w kraju i regionie?

Sytuacja polityczna na scenie naszego regionu jest następstwem ostatnich wyborów. O ile zawiązanie koalicji w wyborach do Europarlamentu było dobrym rozwiązaniem, to w wyborach krajowych nie sprawdziło się. Czas to potwierdził również w naszym środowisku Platformy Obywatelskiej. Ale to etap zamknięty. Wnioski zostały wyciągnięte, o czym świadczy zmiana szefa partii. To była też niejako ocena kształtu list Koalicji Obywatelskiej w ostatnich wyborach do Sejmu i Senatu. Podzielam te oceny, bo w naszym okręgu wyborczym nie było wartości dodanej z obecności na naszych listach Riada Haidara.

  • Ostatnio, poseł Riad Haidar ogłosił polityczny mariaż z Inicjatywą Polską

Dlatego postać obecnego posła Riada Haidara może być kłopotem dla bialskich struktur Platformy Obywatelskiej. On od początku mówił, że nie utożsamia się z Platformą, że nie interesuje go członkostwo, podkreślał, że nie należy oczekiwać od niego lojalności w tej sprawie. Gdyby został na swoich listach SLD, to elektorat lewicy z Białej Podlaskiej miałby swojego parlamentarzystę , bo Haidar zdobyłby mandat bez problemu. A on sam nie musiałby wykonywać tych piruetów politycznych, szukając dla siebie miejsca w lewicowej Inicjatywie Polskiej. Natomiast PO zachowałaby swój poprzedni stan posiadania. Z perspektywy mojej aktywności i 7 biur poselskich, które miałem wcześniej, byłoby to lepszym rozwiązaniem. Teraz, niestety elektorat PO ze znacznej części województwa, czyli z powiatów włodawskiego, parczewskiego i radzyńskiego, a także z miasta Międzyrzec Podlaski, ma utrudniony kontakt z parlamentarzystami, bo brakuje tam biur. Problem dostrzegam jeszcze gdzie indziej. W sejmowym wykazie współpracowników posła Haidara można znaleźć nazwisko Wojciecha Sosnowskiego, a więc szefa gabinetu prezydenta Litwiniuka.

  • Czy to prawda, że pan osobiście zabiegał o biuro PO w Białej Podlaskiej?

Zgadza się, osobiście zabiegałem, by w Białej Podlaskiej otwarto biuro PO. Stało się to we wrześniu ,a więc prawie rok musiał minąć. Pomysł nie podobał się szefowi miejskich struktur PO, prezydentowi Michałowi Litwiniukowi, który tłumaczył, że jest w dobrych relacjach z posłem Haidarem i PO może korzystać z jego biura. Nie wyobrażałem sobie jednak, by po 18 latach to logo zniknęło z miasta. Również przez szacunek dla pracy wykonanej w regionie przez prof. Adama Wilczewskiego, z którym zakładaliśmy struktury PO w regionie.

  • Pana zdaniem szkodliwe jest łączenie, jak w przypadku pana Michała Litwiniuka, urzędu prezydenta z funkcją szefa miejskich struktur PO. Dlaczego?

Po pierwsze ze względów oczywistych. Zarządzenie miastem różni się od zarządzania partią. Te aktywności się nie pokrywają. Poza tym, aby wygrać wybory, a taki jest nasz cel, musimy zmienić proporcje, które znalazły wyraz w ostatnich rozstrzygnięciach wyborczych. Otóż zwycięstwo w zachodniej części kraju wcale nie niweluje zbyt wysokiej przegranej na wschodzie Polski. Musimy te różnice naprawić. Zdaję sobie oczywiście sprawę, że generalny trend jest taki, ze mamy tutaj mniej sprzyjający elektorat, ale gdy byłem przewodniczącym struktur regionalnych PO, to w 80 proc. gmin Lubelszczyzny mieliśmy swoje koła terenowe. Wtedy te wyniki były lepsze. A obecne wskaźniki świadczą o braku pracy w terenie. Dlatego, nie mam wątpliwości ze żaden prezydent miasta, który jest jednocześnie szefem struktury PO nie podejmie rozmów z elektoratem wiejskim. To nie dotyczy tylko naszego regionu. Zabiegam o to w centrali partii, aby to zmienić. W działalności partyjnej liczy się współpraca i budowanie drużyny, a nie trzymanie w jednej ręce berła prezydenta i lidera partii. To jest negatywne zjawisko.

  • Gorąco jest w bialskiej radzie miasta. Uważa pan, że wyborcy mogą poczuć się oszukani?

Widziałem, że klub radnych prawicy złożył wniosek o odwołanie przewodniczącego rady. Z dużym niepokojem patrzę na ewentualną zmianę. Bo jeszcze nie wiemy jak zachowa się prezydent Michał Litwiniuk i jego radni. Ale jedno jest pewne, mieszkańcy, którzy wybrali jego na prezydenta, takiej zmiany nie zrozumieją. Dlaczego? Warto sobie przypomnieć sławetną konferencję prasową z 2018 roku, gdy Bogusław Broniewicz i były prezydent Andrzej Czapski udzielili bezwarunkowego poparcia Litwiniukowi, co przesądziło ostatecznie o jego zwycięstwie w wyborach nad Dariuszem Stefaniukiem z PiS. Jeśli pan prezydent dzisiaj o tym nie pamięta, to wielka szkoda. Ewentualna zmiana może zaskoczyć elektorat, który dał się przekonać i zagłosował na prezydenta Michała Litwiniuka, a nie na PiS. Takie były oczekiwania mieszkańców. Wolałabym, aby miasto miało stabilną władzę, wierną wyborcom, którzy na nią zagłosowali.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium