Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

19 marca 2020 r.
11:17

To była rekordowa ciepła zima. "Na kilkunastu stacjach nie było ani jednego dnia z pokrywą śnieżną"

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

- Z dostępnych informacji i danych z naszej stacji meteorologicznej w centrum Lublina wynika, że faktycznie była to najcieplejsza zima co najmniej od 1951 roku, czyli od kiedy rozpoczęto tam pomiary. Rozmowa z dr Krzysztofem Bartoszkiem z Katedry Hydrologii i Klimatologii UMCS

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • W tym tygodniu pożegnamy astronomiczną zimę. Ta meteorologiczna już się skończyła i według powszechnej opinii była rekordowo ciepła. To prawda?

- Mogę się z tym zgodzić. Z dostępnych informacji i danych z naszej stacji meteorologicznej w centrum Lublina wynika, że faktycznie była to najcieplejsza zima co najmniej od 1951 roku, czyli od kiedy rozpoczęto tam pomiary. Również według pomiarów ze stacji należącej do IMGW-PIB we Włodawie, średnia temperatura od 1 grudnia ubiegłego roku do końca lutego wyniosła +2,2 stopnie Celsjusza i była o 4,7 stopnia wyższa od przeciętnej, ustalonej na podstawie danych z lat 1951-2010. Mamy tu do czynienia z wyraźną dodatnią anomalią temperatury, która zaznaczyła się też w innych rejonach kraju. To samo dotyczy występowania pokrywy śnieżnej. Na kilkunastu stacjach, w większości z zachodniej Polski, nie było ani jednego dnia z pokrywą śnieżną. Była to tam pierwsza taka bezśnieżna zima przynajmniej od 70 lat. Także w naszym regionie pod tym względem wyraźnie się wyróżniała, bo opady śniegu występowały incydentalnie. Pokrywa śnieżna przez dłuższy czas występowała jedynie w rejonach górskich.

  • To się dało przewidzieć?

- W przypadku pogody możemy prognozować z zadowalającym skutkiem 4-5 dni do przodu. Im dłuższego okresu dotyczy prognoza, tym bardziej jest niepewna. Jednakże modele numeryczne należące do Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF) jesienią sugerowały wystąpienie bardzo ciepłej i mało śnieżnej zimy w Europie Środkowej i to się sprawdziło.

  • Dlaczego ta zima była tak ciepła?

- Nie możemy tu mówić wyłącznie o globalnym ociepleniu i wpływie działalności człowieka, chociaż od około trzech dekad widzimy zauważalny trend rosnący temperatury powietrza. Ale w kontekście na przykład minionej zimy jest to tylko tło, gdyż istotne znaczenie ma charakter cyrkulacji atmosferycznej. Tej zimy nie mieliśmy ani jednego dnia z masami powietrza kontynentalnego napływającymi z kierunku wschodniego, a to one wpływają na występowanie dni mroźnych o tej porze roku. Ostatnia z chłodnych zim pojawiła się na przełomie 2009 i 2010 roku i wówczas notowano duży udział napływu powietrza z sektora wschodniego. Teraz dominowały dni z napływem ciepłego powietrza morskiego z zachodu i południowego zachodu, a więc znad Atlantyku.

  • A co dalej? Czy po ciepłej zimie będziemy mieli proporcjonalnie ciepłe wiosnę i lato?

- To, że mieliśmy ciepłą zimę nie oznacza stu procentowej pewności, że kolejne pory roku też będą aż tak anomalnie ciepłe. Oczywiście jest duże prawdopodobieństwo, że w najbliższym okresie temperatura będzie wyższa od normy, ale trudno przewidzieć na przykład częstość występowania fal upałów latem. Zwykle jest tak, że po mroźnych i śnieżnych zimach mamy do czynienia z równie chłodną wiosną. Teraz należy się spodziewać, że pierwsza połowa wiosny będzie cieplejsza niż przeciętnie. Pamiętajmy jednak, że w ubiegłym roku, mimo dość ciepłej zimy, w maju nie notowano wyraźnych anomalii dodatnich temperatury powietrza.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium