Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 marca 2021 r.
20:32

Prof. Patyra z UMCS kandydatem na RPO. "Polegam na poczuciu odpowiedzialności"

Prof. Sławomir Patrya
Prof. Sławomir Patrya (fot. Maciej Kaczanowski)

- Rzecznik Praw Obywatelskich musi w państwie funkcjonować, ponieważ chroni wolności i prawa właśnie tego suwerena, który kiedyś zaufał określonym politykom i udzielił im mandatu - mówi dr hab. Sławomir Patyra, prof. UMCS, kandydat na Rzecznika Praw Obywatelskich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • W ubiegłym tygodniu został pan zgłoszony przez Koalicję Obywatelską i Polskie Stronnictwo Ludowe jako kandydat na Rzecznika Praw Obywatelskich. Zastanawiał się pan nad odrzuceniem tej propozycji, czy była ona tą z gatunku tych nie do odrzucenia?

- Kieruję się zasadą, że nie ma propozycji nie do odrzucenia. Każdy ma wybór i bierze za niego odpowiedzialność. Nie będę ukrywał, że kiedy ta propozycja padła po raz pierwszy, nie przyjąłem jej od razu, ponieważ prowadzę dość intensywny tryb życia zawodowego. Z tego powodu bardzo cenię sobie życie rodzinne, które chcę godzić ze swoimi obowiązkami. Zdaję sobie sprawę z tego, że oficjalne zgłoszenie mojej kandydatury na tak ważny urząd pociąga dla mnie pewne dodatkowe obciążenia, które zresztą już odczuwam. Nie była to więc decyzja podjęta ad hoc. Przedyskutowałem ją z moimi bliskimi i przyjaciółmi i ostatecznie zdecydowałem, że wezmę udział w tej procedurze.

  • Jak ta decyzja została przyjęta przez najbliższych współpracowników, ludzi, z którymi pracuje pan na uczelni?

- Od momentu, w którym informacja o mojej kandydaturze pojawiła się jeszcze jako pewna hipoteza, dostałem bardzo dużo głosów poparcia i ciepłych życzeń ze strony moich koleżanek i kolegów z uczelni, ale i spoza niej, także ze środowiska konstytucjonalistów. To bardzo miłe. Mogę powiedzieć, że nie spotkałem się dotąd, ze strony osób, które poważam i z których zdaniem się liczę, z jakimikolwiek negatywnymi reakcjami na moją decyzję.

  • Jaki ma pan pomysł na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich?

- Jestem w o tyle dobrej sytuacji, że ten pomysł jest konsekwencją dotychczasowych standardów funkcjonowania RPO w Polsce. W mojej ocenie jest to urząd, którego dotychczasowi piastuni do tej pory sprawdzili się w stu procentach. Począwszy od pani profesor Ewy Łętowskiej, aż po aktualnego jeszcze Rzecznika Praw Obywatelskich, profesora Adama Bodnara. Nie mam żadnych wątpliwości, że zadaniem rzecznika dzisiaj jest bycie szczególnie wyczulonym na przypadki łamania wolności i praw człowieka o charakterze systemowym, sygnalizowanie wynikających z tego tytułu zagrożeń i udzielanie pomocy w sprawach indywidualnych, których jest dużo w wielu obszarach. To przede wszystkim kwestie dotyczące praworządności, ale z drugiej mamy sytuację pandemiczną, która wywołuje także bardzo daleko idące reperkusje, jeśli chodzi o standardy życia w państwie, zwłaszcza w sferze socjalnej. Gdybym został wybrany na to stanowisko, z pewnością starałbym się być aktywnym obrońcą praw i wolności człowieka we wszystkich tych zakresach, bo Konstytucja nie dokonuje gradacji ważniejszych i mniej ważnych praw. Zadaniem RPO i całego zespołu jego współpracowników jest to, aby nie pomijać tych najbardziej aktualnych potrzeb.

  • Zgłaszający pańską kandydaturę politycy KO i PSL podkreślali pana apolityczność. Dlaczego w przypadku RPO jest to szczególnie ważne?

- Dlatego, że z natury tego urzędu Rzecznik Praw Obywatelskich konfrontuje się z instytucjami politycznymi państwa. Skoro stojąc w pierwszym szeregu instytucji, która ma na celu gwarantowanie wolności i praw człowieka wchodzi w spór z instytucjami władzy politycznej, która niezależnie od afiliacji partyjnej dąży do realizacji celów różnymi metodami, rzecznikiem nie może być ktoś jednoznacznie identyfikujący się z określoną partią. Wtedy zawsze u obywateli rodzić się będzie poczucie, że być może nie otrzymają tej pomocy, gdy dojdzie do konfrontacji z władzą, z którą związany jest ów rzecznik.

  • Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło kandydaturę posła Bartłomieja Wróblewskiego. Jego wybór oznaczałby upolitycznienie urzędu RPO?

- Z oczywistych względów, przede wszystkim z uwagi na kulturę dyskursu w przestrzeni publicznej, nie chciałbym się na ten temat wypowiadać. Decyzja w tym względzie należy do obu izb parlamentu i mam nadzieję, że przedstawiciele suwerena wezmą pod uwagę wszystkie okoliczności, które wiążą się z funkcjonowaniem urzędu RPO w państwie demokratycznym.

  • Patrząc na dotychczasowe próby wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich, trudno spodziewać się, aby będąc kandydatem zgłoszonym przez opozycję, uzyskał pan poparcie Sejmu…

- W swojej działalności zawodowej i wystąpieniach publicznych staram się unikać spekulacji politycznych. Nie chcę wypowiadać się w sprawie szans. Ale jeśli mielibyśmy spojrzeć na konfigurację całej procedury związanej z wyborem RPO, musi w tym zakresie dojść do porozumienia między obiema izbami. Dziś mamy do czynienia z sytuacją, w której w Sejmie funkcjonuje odrębna z politycznego punktu widzenia większość, niż w Senacie. W takiej sytuacji – uwzględniając złożoność procedury wyboru Rzecznika – niezbędny jest kompromis ponad politycznymi podziałami, dla dobra państwa i obywateli. Chodzi o doprowadzenie do sytuacji, w której przy spełnieniu trzech fundamentalnych przesłanek, jak merytoryczność, niezależność i wrażliwość społeczna, dokonać wyboru w taki sposób, aby się porozumieć. To jest odpowiedzialność, która spada na barki parlamentarzystów wszystkich formacji zasiadających w parlamencie. Muszą mieć świadomość, że z punktu widzenia suwerena Rzecznik Praw Obywatelskich musi w państwie funkcjonować, ponieważ chroni wolności i prawa właśnie tego suwerena, który kiedyś zaufał określonym politykom i udzielił im mandatu. Niezależnie od wyniku procedury, w której uczestniczę, polegam na tym poczuciu odpowiedzialności polityków.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty