Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

22 kwietnia 2023 r.
5:57

Policjant w centrum, czyli bliżej. Pomysł na powrót funkcjonariuszy

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 1 A A
Na samym początku al.Lotników Polskich jest komenda policji. Niektórzy uważają, że to daleko
Na samym początku al.Lotników Polskich jest komenda policji. Niektórzy uważają, że to daleko (fot. FB Miasto Świdnik )

Będą społeczne konsultacje, żeby sprawdzić czy to dobry pomysł. Jest idea, żeby w centrum Świdnika powstał punkt przyjęć interesantów obsługiwany przez funkcjonariuszy policji. Prawie ćwierć wieku temu mundurowi wyprowadzili się do dawnego biurowca WSK. Może mieszkańcy by chcieli, żeby wrócili na dyżury?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Komenda Powiatowa Policji jest zlokalizowana przy al. Lotników Polskich 1, a to niektórym osobom utrudnia sprawne dotarcie w celu załatwienia spraw. Szczególnie osobom starszym, z niepełnosprawnościami czy matkom z małymi dziećmi.

Takie sygnały docierały do członkiń Świdnickiej Rady Kobiet, które skonsultowały pomysł powstania takiego miejsca z władzami miasta. Gdy uzyskały pozytywną opinię zwróciły się do Andrzeja Mańki, przewodniczącego rady powiatu prosząc o pośrednictwo i wsparcie inicjatywy u komendanta policji.

W piątek odbyły się pierwsze rozmowy. Podinsp. Zbigniew Oleszczuk, komendant powiatowy policji w Świdniku nie mówi: nie.

Będą konsultacje

- Komendant jest otwarty na takie inicjatywy. Będzie jeszcze jedno spotkanie z paniami ze Świdnickiej Rady Kobiet i trzeba się zorientować jakie faktycznie są potrzeby mieszkańców. Będą konsultacje społeczne, trzeba zapytać ludzi co sądzą o takim pomyśle – mówi przewodniczący Andrzej Mańka, który jest dyrektorem Centrum Usług Społecznych i to CUS będzie pilotował konsultacje.

Odbędą się one podczas spotkań integracyjnych jakie CUS planował w każdej dzielnicy. Pomysłodawcom chodziło o to by mieszkańcy się poznali, mogli porozmawiać z dzielnicowym i pracownikiem socjalnym.

- Mamy swój namiocik, będzie kawa. Chcieliśmy dotrzeć do mieszkańców, by wiedzieli do kogo się zwracać w razie potrzeby, poznać ich problemy. Przy okazji będzie można porozmawiać o punkcie przyjęć interesantów obsługiwanym przez funkcjonariuszy policji, zapytać co sądzą na ten temat, czy z takiego miejsca by korzystali – mówi Andrzej Mańka.

Lokal miejski

- Jesteśmy po wstępnych rozmowach z zastępcą burmistrza w sprawie udostępnienia w centrum miasta miejsca na taki punkt przyjęć. Dobrze byłoby gdyby takie dyżury były dwa razy w tygodniu: na początku tygodnia, np. w poniedziałek i pod koniec tygodnia, np. w piątek w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych. Tak aby każdy z interesantów mógł indywidualnie dostosować swój czas do załatwienia sprawy. Spotkania odbywałyby się z dzielnicowymi, z różnych dzielnic naszego miasta przy zachowaniu komunikacji pomiędzy dyżurującymi funkcjonariuszami – mówi Renata Elmerych, przewodnicząca Świdnickiej Rady Kobiet, zastrzegając, że to próba działań podjętych w odpowiedzi na potrzeby zgłoszone przez mieszkańców.

W cztery oczy

Świdnik podzielony jest na osiem rejonów, w każdym pracuje dzielnicowy. W tym momencie jest ich sześciu i mają rozszerzone obszary działania, bo są wakaty. Ale w najbliższym czasie to się zmieni i pojawią się w pracy nowe osoby.

- Teraz mieszkańcy, którzy chcą porozmawiać z dzielnicowym mogą umówić się z nim telefonicznie na spotkanie. Bardzo często funkcjonariusze chodzą do domów osób mających jakąś sprawę. Jest tez możliwość rozmowy u nas w komendzie. W pokoju gdzie pracuje dzielnicowy lub w oddzielnym pomieszczeniu dla interesantów, gdy rozmówcy zależy na spotkaniu w cztery oczy i dyskrecję. Jesteśmy mobilni, nie ma problemu z dotarciem do mieszkańców, dzielnicowi głównie pracują poza jednostką – mówi st. asp. Elwira Domaradzka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świdniku. I dodaje, że dzielnicowymi są policjanci z bardzo dużym doświadczeniem, świetnie znają rejony w których pracują. Co bardzo pomaga w wykrywalności sprawców wykroczeń i w budowaniu relacji z mieszkańcami.

Komenda na parterze bloku przy ul. Niepodległości 18, dawniej Sławińskiego (fot. Świdnik na Kartach Historii)

Milicyjne kraty

Dla młodego pokolenia obecność policjantów na początku al. Lotników Polskich to coś oczywistego. Ale starsi pamiętają, że od początku istnienia miasta, gdy Świdnik się składał z czterech kwartałów bloków, posterunek najpierw milicji a potem policji był w centrum. Ostatni adres: Niepodległości 18 jest tak rozpoznawalną lokalizacją, że działająca tu kancelaria adwokacka wskazuje do siebie drogę „w kamienicy w której przez dziesiątki lat znajdowała się Komenda Policji”.

 - Mój lokal zajmuje część przestrzeni dawnej komendy, dokładnie w tym miejscu była drogówka. Gdy funkcjonariusze przenieśli się do dawnego biurowca WSK miasto wydzieliło tu kilka lokali i wystawiło je na przetarg. To było 22 lata temu – wspomina Janusz Tusiński, zegarmistrz z ul. Niepodległości 18 o którym sąsiedzi mówią, że jego pracownia jest tu od zawsze.

– Mojego pomieszczenia nikt nie chciał, bo miało wejście od podwórka i klatki schodowej. Sami robiliśmy drzwi od strony ulicy, żeby klientom było łatwiej trafić. W jednym z dalszych okien nadal mam oryginalne kraty, pamiętające czasy milicjantów i komendy. Mieszkam w sąsiednim bloku, widziałem w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku jak wytaczali się z niej pijani zomowcy – dodaje pan Janusz.

Sam czuje się w Świdniku bezpiecznie, ze dwa razy w życiu jeździł na komendę przy al. Lotników Polskich, choć przyznaje, że dawniej częściej widywał na ulicach piesze patrole. Teraz raczej widzi radiowozy policyjne i Straży Miejskiej.

Był też czas w historii świdnickiej policji, że już działała komenda przy al. Lotników Polskich a jeszcze funkcjonariusze mieli swoje miejsce przy Niepodległości, ale podobno mało kto tam do nich zaglądał. Teraz potrzeby są zupełnie inne.

Zanim pojawi się harmonogram spotkań organizowanych przez  Centrum Usług Społecznych Świdnicka Rada Kobiet na swoim profilu w mediach społecznościowych zbiera opinie na temat pomysłu utworzenia punktu przyjęć interesantów. Można też pisać do nas: redakcja@dziennikwschodni.pl

e-Wydanie

Pozostałe informacje

ilustracyjne zdjęcie
biała podlaska

Białorusin przez 5 lat szpiegował lotnisko. Pomagał mu Polak

Przez pięć lat Nikolay M. śledził lotnisko w Białej Podlaskiej. Prokuratura oskarża go szpiegostwo na rzecz białoruskiego wywiadu. Pomagał mu w tym Polak.

Osoby bezdomne najczęściej ukrywają się w pustostanach. Policja w okresie jesienno-zimowym prowadzi patrole prewencyjne sprawdzając czy koczują tam osoby potrzebujące pomocy

Pierwszy przypadek wychłodzenia na Lubelszczyźnie. Zwracajmy uwagę na bezdomnych

Policjanci z Opola Lubelskiego wyjaśniają okoliczności śmierci 49-letniej mieszkanki Karczmisk. Prawdopodobną przyczyną śmierci było wychłodzenie. To pierwszy przypadek w tym sezonie na Lubelszczyźnie.

Inwestycje drogowe na Ponikwodzie! Drogi, chodniki i węzeł przesiadkowy.
WTOREK NA DZIELNI
film

Inwestycje drogowe na Ponikwodzie! Drogi, chodniki i węzeł przesiadkowy.

Gdzie powstanie droga, a gdzie chodnik czy oświetlenie – o inwestycjach w poszczególnych dzielnicach Lublina w nowym programie "Wtorek na dzielni" pytamy dyr. Grzegorza Malca, szefa Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie.

Przedstawicielki Cementu-Gryfa Chełm stawały na podium zawodów w Krakowie

Dobre występy przedstawicieli Cementu-Gryfa Chełm podczas zawodów w Krakowie i Zgierzu

W Krakowie rozegrany został Międzynarodowy Turnieju im. Władysława Bajorka. Zawody odbyły się w trzech grupach wiekowych, wśród dzieci, młodzików i kadetów. Wzięli w nich udział zawodnicy z Polski, Węgier, Ukrainy, Czech, Armenii, Danii, Chorwacji, Jordanii i Słowacji.

Klaudia Kudełko
古典音樂

Z Zamościa do Pekinu z nieznanym utworem Chopina

Pekin, Szanghaj, Xiamen, Chengdu, Chongqing i Shenzhen – w tych miastach zagra Klaudia Kudełko, pianistka z Zamościa, zdobywczyni nagrody specjalnej Outstanding Performance Prize za najlepszy występ na żywo w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Co zagra? Nieznany dotąd utwór Chopina.

Jubileuszowa edycja Targów Energetycznych ENERGETICS w Lublinie
galeria

Jubileuszowa edycja Targów Energetycznych ENERGETICS w Lublinie

Premierowe produkty, usługi i rozwiązania dla energetyki, szkolenia produktowe, panele dyskusyjne, seminaria oraz specjalistyczny program konferencyjny – tak zapowiada się jedno z najważniejszych wydarzeń dedykowane branży energetycznej – 15 edycja Targów Energetycznych ENERGETICS, które odbędą się w dniach 19 – 21 listopada 2024 roku. (Targi Lublin S.A., ul. Dworcowa 11).

Lubelskie CBŚP zlikwidowali linię produkcyjną narkotyków
ZDJECIA i WIDEO
galeria
film

Lubelskie CBŚP zlikwidowali linię produkcyjną narkotyków

Blisko tonę narkotyków o łącznej wartości 43 mln złotych zlikwidowali policjanci Centralnego Biura Śledczego z Lublina. Decyzją Sądu zamieszani w sprawę zostali tymczasowo aresztowani.

Dlaczego warto zmienić opony na zimowe?

Dlaczego warto zmienić opony na zimowe?

Zbliżająca się zima to doskonały moment, aby zastanowić się nad zmianą opon na zimowe. Wiele osób zastanawia się, czy to konieczne. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak, szczególnie jeśli zależy nam na bezpieczeństwie jazdy zimą. Opony zimowe są zaprojektowane tak, aby zapewnić lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni, co jest kluczowe podczas jazdy po oblodzonych czy zaśnieżonych drogach.

Hojność coraz większa. Rekordowa kwesta na cmentarzu
galeria

Hojność coraz większa. Rekordowa kwesta na cmentarzu

O blisko 3 tys. zł więcej niż rok temu trafiło do puszek kwestarzy podczas zorganizowanej w weekend w Zwierzyńcu zbiórki pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków.

Szymon Ładniak będzie miał okazję na występ w Grand Prix Makau

Szymon Ładniak wystartuje w prestiżowym wyścigu Grand Prix Makau

Szymon Ładniak idzie śladami Roberta Kubicy. Lublinian w listopadzie będzie miał okazję wystąpić w prestiżowym Grand Prix Makau.

Kury w ogrodzie - nowa moda w Polsce na woliery z siatki

Kury w ogrodzie - nowa moda w Polsce na woliery z siatki

W ostatnich latach rosnącą popularność zdobywa trend hodowania kur w przydomowych ogrodach. Moda ta, choć inspirowana przede wszystkim względami ekologicznymi i praktycznymi, nieustannie rozwija się w całej Polsce. Jednym z kluczowych elementów takiej hodowli są woliery z siatki z drobnym oczkiem, które pozwalają na utrzymanie ptaków w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach. W niniejszym artykule opowiemy o tym, dlaczego kury w ogrodzie stają się tak popularne oraz jakie zalety niosą przydomowe woliery. Musimy jeszcze nadmienić, że przygotowując się do napisania tego artykułu odwiedziliśmy kilku hodowców kur – hodowców hobbystów, którzy utrzymują swoje ptaki w celach rekreacyjnych i kulinarnych. Jak mówią Państwo Kosterscy z Ostrzeszowa którzy na działce ROD maja mały kurnik i wolierę – nic nie zastąpi swojego jajka, a tylko rosół z własnej kury smakuje wyśmienicie.

Atrakcje na event firmowy - jak zaskoczyć pracowników?

Atrakcje na event firmowy - jak zaskoczyć pracowników?

Zastanawiasz się, jakie atrakcje wybrać na event firmowy? Ta decyzja może przesądzić o sukcesie wydarzenia! Trafnie dobrane aktywności zapewnią świetną zabawę, wzmocnią integrację zespołu i poprawią atmosferę w firmie.

Mazury - drogie czy budżetowe?

Mazury - drogie czy budżetowe?

To pytanie nurtuje wielu turystów, zwłaszcza wobec rosnących cen. Mazury mogą być kosztowne, szczególnie jeśli wybierzesz luksusowe opcje. Na szczęście istnieją sposoby, aby cieszyć się urokami tego regionu bez nadwyrężania portfela. Pokażemy Ci, jak zaplanować budżet na Mazurach i gdzie szukać oszczędności!

Jak oświetlić dom na święta? Poznaj nasze pomysły!

Jak oświetlić dom na święta? Poznaj nasze pomysły!

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, magii i chwile spędzane z najbliższymi. Oświetlenie odgrywa ważną rolę w tworzeniu wyjątkowej atmosfery, która sprawia, że każdy zakątek Twojego domu staje się przytulny i pełen ciepła. Wybór odpowiednich dekoracji świetlnych może być jednak wyzwaniem, szczególnie gdy chcesz połączyć tradycję z nowoczesnym stylem. W tym artykule podzielimy się sprawdzonymi pomysłami na oświetlenie, które wprowadzą świąteczną magię do Twojego domu. Zainspiruj się i stwórz niezapomnianą atmosferę!

Jak wybrać kolczyki dla dzieci, by uniknąć alergii – przewodnik

Jak wybrać kolczyki dla dzieci, by uniknąć alergii – przewodnik

Zamierasz wybrać pierwszy kolczyki dla swojego dziecka? Ta decyzja jest niezwykle ważna dla wielu rodziców. Aspekt bezpieczeństwa i komfortu pociechy jest jednak ważniejszy niż aspekt estetyczny przekłucia. Jak wybrać kolczyki dla dzieci, by nie dostało reakcji alergicznej? Przedstawiamy praktyczne wskazówki, które pomogą dokonać najlepszego wyboru. Dowiedz się więcej!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium