Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

20 czerwca 2010 r.
7:13
Edytuj ten wpis

Wybory prezydenckie 2010: Frekwencja i wyniki w województwie lubelskim - relacja

Autor: Zdjęcie autora PAP TVN 24 pab bn pim sad rp am

Punktualnie o godz. 20 zostały zamknięte obwodowe komisje wyborcze. Sprawdź jak przebiegały wybory na Lubelszczyźnie i w kraju. U nas znajdziesz też pierwsze sondażowe wyniki wyborów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Czekamy na Wasze informacje i zdjęcia na temat ewentualnych przypadków zakłócenia ciszy wyborczej. Wysyłajcie je na adres alarm24@dziennikwschodni.pl

Relacja na bieżąco - żeby odświeżyć wciśnij F5

19:51 Pierwsze sondażowe wyniki wyborów znajdziecie tutaj:
Wybory prezydenckie 2010: Wyniki, sondaże, komentarze

19:03 Arcybiskup Józef Życiński i poseł Janusz Palikot głosowali dzisiaj w lokalu wyborczym przy ul. Podwale 11.



18.30 41,57 proc - tyle wyborców zagłosowało w naszym kraju do godz. 17. Na Lubelszczyźnie frekwencja wyniosła 39, 36 proc. W Lublinie głos oddało 45,12 proc., w Białej Podlaskiej - 43.01 proc, w Chełmie - 38,74 proc., w Zamościu - 40, 55 proc., w Puławach - 42, 92 proc., w Łęcznej - 35,88 proc., , w Świdniku - 40, 66 proc., w Lubartowie - 41,84 proc., w Opolu Lubelskim - 36, 61 proc., w Kraśniku - 41,29 proc., w Rykach - 39, 10 proc..
Wysoka jest frekwencja w Godziszowie - 65,26 proc., natomiast dość niska w gminie Wilków - 28,74 proc.

18.20 Spore kłopoty z zagłosowaniem miał pan Wiesław Sznajder z Lublina. – W swojej komisji usłyszałem, że muszę zagłosować w lokalu urządzonym w szpitalu przy ul. Staszica. Zaskoczyło mnie to, bo wyszedłem ze szpitala już w środę – opowiada nasz czytelnik.

Kiedy przyjechał do szpitala okazało się, że komisja jest od godz. 14 do 17 zamknięta, bo urna wędruje wśród pacjentów, którzy nie mogli wstać z łóżek.

- Procedura jest taka, że głosowanie jest przerwane kiedy część komisji niesie urnę do osób leżących w łóżkach - tłumaczy Teresa Bichta dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Lublinie. I dodaje: Ta osoba powinna móc zagłosować w swojej obwodowej komisji wyborczej. Niestety szpitale działają z opóźnieniem, a wybory nie przyspieszają przepływu informacji.

18:24 Dzisiaj po południu wyborców, którzy głosowali w lokalu przy ul. Szmaragdowej w Lublinie zapytaliśmy dlaczego warto brać udział w wyborach.



17.30 W komisji wyborczej przy ul. Szmaragdowej na Czubach głosowali Damian i Agata Kunsztowicz. Do lokalu przyszli prosto ze swojego ślubu. – Głosowanie to nasz obowiązek, już teraz jako rodziny. I to było pierwsze co chcieliśmy zrobić jako nowo założona rodzina – mówi świeżo poślubiona młoda para.

17.05 W Łukowie głosu nie udało się oddać 104-letniej emerytowanej lekarz stomatolog. Kobieta poruszająca się na wózku inwalidzkim nie mogła nim wjechać na I piętro, gdzie znajdował się lokal wyborczy.

– Niestety, głosowanie tej pani było dziś niemożliwe. Szkoda, że nie poinformowano jej o możliwości głosowania w innym lokalu. Odpowiednie zaświadczenie powinna pobrać dwa dni przed wyborami – wyjaśnia główny specjalista Zenon Jędrysek z bialskiej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego. (pim)




16.00 Już po raz drugi w Chełmie członkowie komisji wydali kartę do głosowania osobie do tego nieuprawnionej. Tym razem do pomyłki doszło w OKW nr 8. W obu przypadkach mężczyźni, chcieli zagłosować w imieniu swoich żon. Karty zostały im wydane na podstawie notarialnych pełnomocnictw.

Chociaż nie powinno to się stać, to obaj panowie oddali głosy za swoje żony – przyznaje Zdzisław Mikulski, dyrektor chełmskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Chełmie. – Oba przypadki zostały udokumentowane. To może mieć znaczenie, jeśli na przykład jeden z kandydatów pokona swego rywala przewagą jednego, lub dwóch głosów.

15.10 – Można głosować w sposób jawny, a można w sposób tajny. Ja wybieram taki sposób – powiedział pozując do kamer Janusz Palikot zakreślając krzyżyk w okienku przy swoim kandydacie.
Poseł PO głosował w tym samym lokalu, co kilkanaście minut wcześniej abp Józef Życiński.
14.45 - Żeby się cieszyć demokracją nie wystarczy siedzieć na kanapie i wypowiadać wzniosłe słowa o wolności. Trzeba ta demokrację współtworzyć m. in. za pośrednictwem wyborów. Dziękuję tym, którzy potrafią dziś spokojnie odpowiedzialnie mimo deszczu przyjść oddać swój głos – powiedział abp. Józef Życiński głosujący w komisji przy ul. Podwale w Lublinie.

Zanim metropolita lubelski dostał kartę do głosowania musiał chwilę poczekać – komisja miała kłopoty z odnalezieniem jego nazwiska na liście wyborców.

14.33 Do godz. 13 głos oddało 23,38 proc. uprawnionych do głosowania – poinformowała PKW. Dane pochodzą z ponad 25 tysięcy. komisji.

W województwie lubelskim frekwencja wyniosła 21,98 proc. W Lublinie: 25, 66 proc., w Białej Podlaskiej: 24,77 proc., w Chełmie: 22,01 proc., w Zamościu: 21,67 proc., w Puławach 23,24 proc., w gm. Nałęczów 28,54 proc., w gm. Kazimierz Dolny 24,99 proc., w gm. Rossosz 34,37 proc., w Hrubieszowie 22,90 proc., we Włodawie 25,41 proc., w Tomaszowie Lub. 21,05 proc., w Biłgoraju 20,33 proc., a w Krasnymstawie 20,95 proc.

W powiatach na terenie naszego województwa największa frekwencja jest w powiecie janowskim - 25,78 proc. W samej gminie Godziszów zagłosowało już 38,71 proc. mieszkańców.
W zniszczonej przez powódź gminie Wilków zagłosowało do tej pory jedynie 10.92 proc.

13:36 W Obwodowej Komisji Wyborczej nr 15 w Chełmie omyłkowo wydano kartę do głosowania. Jak to się stało? Do lokalu przyszedł mężczyzna, aby zagłosować w imieniu żony. Okazał notarialne pełnomocnictwo do czynności cywilnych. Na tej podstawie karta została mu wydana, choć nie powinna, bo nie był to dokument do tego uprawniający. Jednak zanim spostrzeżono pomyłkę, mężczyzna oddał głos i wrzucił kartę do urny.

Z kolei w Rejowcu jeden z wyborców odmówił przyjęcia karty do głosowania, gdy zobaczył, ze w rubryce, gdzie przy odbiorze karty powinien się podpisać, widnieje już czyjeś nazwisko. Teoretycznie mógłby podpisać się w tej samej linijce, co sugerowała mu komisja. Ten jednak stwierdził, ze byłoby to złamanie prawa, karty nie przyjął i głosu nie oddał.

Na terenie powiatów chełmskiego, krasnostawskiego i włodawskiego, o godzinie 8, najwięcej wyborców zagłosowało w samej Włodawie: 3,26 procent. Najmniej w gminie Leśniowice: 0,63 procent.

13:25 Rano w lokalu wyborczym w Klubie Eureka w Białej Podlaskiej głosujący ustawiali się w kolejkach. Wiesław Wrotkowski, przewodniczący komisji stwierdził, że nie było problemów z głosowaniem.

13:17 Niektórzy mieszkańcy gminy Wilków nawet nie myślą o głosowaniu. Dwoje ludzi, przejeżdżających na rowerach nie chce nawet rozmawiać o wyborach. - Nie mamy głowy do tego, w ogóle nas to nie interesuje - mówi kobieta nie zatrzymując się.

Tuż obok lokalu wyborczego w miejscowości Dobre, na szkolnym korytarzu od miesiąca mieszka 75-letnia Genowefa Szast. Umieszczono ją tu, po przewiezieniu z zalanego Zastowa Karczmiskiego. - Mój drewniany dom się rozleciał, nie wiem co będzie ze mną dalej - mówi.

Genowefa Szast jeszcze nie głosowała, ale zapewnia, że na pewno odda głos. Czeka na syna, który mieszka w pobliżu, u kolegi. - Razem pójdziemy głosować, jeszcze nie wiem na kogo - dodaje.
Wybory 2010 w gminie Wilków - zdjęcia

12:52 Frekwencja o godz. 8 w woj. lubelskim wyniosła 1,64 proc.

Frekwencja w większych miastach województwa lubelskiego:
Biała Podlaska 2,11 proc.
Chełm 2,24 proc.
Lubartów 1,39 proc.
Lublin 2,43 proc.
Kraśnik 1,66 proc.
Puławy 1,50 proc.
Zamość 1,15 proc.
12:48 Mieszkańcy z terenu gm. Wilków jak na razie niezbyt tłumnie stawiają się w komisjach wyborczych. W komisji w Rogowie zagłosowały do tej pory tylko 52 osoby, kiedy uprawnionych jest 560.

12:08 Swój głos oddał w Warszawie Bronisław Komorowski, którzy w lokalu wyborczym pojawił się razem z żoną.

12:05 Trwa głosowanie w gminie Wilków na terenie której utworzono 8 komisji wyborczych. Rano było tu jednak niewielu chętnych do głosowania. Większej frekwencji członkowie komisji spodziewają się po mszy.

- Zdarzały się przypadki, że niektórzy mieszkańcy chcieli głosować bez dokumentów tłumacząc się specjalną sytuacją związaną z powodzią - relacjonuje z Wilkowa nasz reporter Jacek Szydłowski. - Jednak komisje wyborcze nie zgadzały się na takie rozwiązanie. Jak mówi wójt Wilkowa ludzie mieli wystarczającą ilość czasu na to, żeby zdobyć odpowiednie zaświadczenia lub dokumenty uprawniające do wzięcia udziału w głosowaniu - dodaje.

10:53 W lokalu wyborczym w II LO przy ul. Narutowicza w Białej Podlaskiej głosuje Regina Sadowska: – Choć mam 77 lat i jestem po wypadku, to jednak musiałam wziąć udział w wyborach. Wiedziałam, że powinno się oddać głos.

10:37 Ulewny deszcz nie przeszkodził mieszkańcom Zamościa. Od rana stawiają się tłumnie m.in. w lokalu wyborczym na zamojskich Plantach. Przychodzą tam całymi rodzinami. Urny są po prostu oblężone. – Najwięcej ludzi pojawiło się po porannej mszy – podkreśla 60-letni pan Zbigniew z zamojskiego os. Orzeszkowej. – To jest obowiązek. Obojętnie na kogo się głosuje, przyjść trzeba. To tylko jeden krzyżyk na papierze, ale może on zdecydować o przyszłości kraju.
10:04 Mimo że przebywają daleko od kraju, sprawy Ojczyzny nie są im obce. Od samego rana polscy żołnierze w Afganistanie wybierają nowego prezydenta RP - informuje Anna Pawlak z Sekcji Informacyjno - Prasowej PKW Afganistan.

Głosowanie rozpoczęło się punktualnie o 6 czasu lokalnego i potrwa do godz. 20. Komisje wyborcze rozlokowane są w Kabulu, Bagram, Ghazni, Warrior, Giro, Four Corners i na posterunku Qarabaqh. Żołnierze, którzy pełnią służbę w bazie Vulcan i Band-e Sardeh aby móc zagłosować, zostali przetransportowani do większych baz.

9:50 Frekwencja w wyborach prezydenckich do godz. 8 wyniosła 1,87 proc. Jak informuje PKW do tej pory wydano karty do głosowania 516 665 wyborcom.

Frekwencja w miastach powyżej 250 tys. mieszkańców:
Białystok 2,48 proc.
Bydgoszcz 1,94 proc.
Gdańsk 1,34 proc.
Katowice 1,92 proc.
Kraków 2,12 proc.
Lublin - brak danych
Łódź 1,76 proc.
Poznań 1,67 proc.
Warszawa 2,18 proc.

Do tej pory najwyższą frekwencję zanotowano w miejscowości Ropa (pow. gorlicki) . Tam do godz. 8 zagłosowało aż 9 proc. uprawnionych wyborców.

9:48 Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że w ciągu minionej nocy w całej Polsce doszło do 7 incydentów związanych z rozlepianiem plakatów, czy umieszczeniem banerów wyborczych w trakcie ciszy wyborczej. Do takich przypadków doszło m.in. w Warszawie, Krakowie, Łęczycy i Żyrardowie.

9:44 W Warszawie swój głos oddał prezes PiS Jarosław Kaczyński i jego bratanica Marta Kaczyńska.

9:17 Wcześnie rano swój głos oddał prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Arcybiskup głosował, jako pierwszy wśród hierarchów uczestniczących w zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Olsztynie. - Nie planowałem być pierwszy, ale przyszedłem wcześnie, bo lubię rano wstać, w myśl powiedzenia, kto rano wstaje temu Pan Bóg daje. Mam nadzieje, że wyniki będą dobre spowodowane dużą frekwencją i ładną pogodą - powiedział prymas Kowalczyk.

9:09 Na razie nie mamy żadnych informacji o zakłóceniu podczas głosowania ciszy wyborczej na Lubelszczyźnie. Taki sygnał dostaliśmy za to już wczoraj od Internauty Jarka. - Wyprowadzając w nocy psa już podczas ciszy wyborczej natknąłem się na grupę staruszków oklejających wiaty przystankowe na jednym z osiedli w Lublinie - napisał Jarek. Do swojego e-maila Jarek dołączył też zdjęcie ręcznie wypisanej ulotki szkalującej jednego z kandydatów.
8:24 Krótkie przypomnienie jak głosować. Przede wszystkim nie zagłosujemy, jeśli zapomnimy wziąć z domu dokument potwierdzający tożsamość. Może to być dowód osobisty, prawo jazdy, lub paszport. Komisja sprawdzi, czy jesteśmy wpisani do spisu wyborców i dopiero wtedy wyda kartę do głosowania. Na karcie formatu A4 znajdziemy ułożone w kolejności alfabetycznej nazwiska dziesięciu kandydatów na prezydenta RP. Po lewej stronie każdego nazwiska będzie kratka. Żeby zagłosować na wybranego polityka trzeba postawić "X” w odpowiedniej kratce. Jeśli wyborca umieści "X” przy nazwiskach więcej niż jednego kandydata, to głos będzie nieważny. Podobnie stanie się, jeśli do urny powędruje czysta karta. Instrukcję jak oddać głos znajdziemy na karcie do głosowania.

7:39 Jeśli chcemy uniknąć deszczu, lepiej zagłosować rano. Według meteorologów po południu nad Lubelszczyzną ma zacząć padać.

7:14 Jak podaje telewizja TVN 24 Państwowa Komisja Wyborcza nie ma jak dotychczas żadnych informacji o opóźnieniach w otwarciu czy zakłóceniach pracy komisji wyborczych.

6:20 W Obwodowej Komisji Wyborczej nr 111 mieszczącej się w Przedszkolu nr 37 przy ul. Zakopiańskiej na Czechowie na razie bardzo spokojnie. Głosują pojedyncze osoby.

- Dzisiaj pojawiliśmy się w pracy ok. godz. 5 rano. Nie było żadnych problemów i otworzyliśmy lokal o 6. Do tej pory nie było zbyt dużo pracy. Wiadomo, że najwięcej będzie po zakończeniu głosowania - mówi Jolanta Popiołek, przewodnicząca Obwodowej Komisji Wyborczej nr 111.

6:00 Wybory prezydenckie rozpoczęły się. Głosowanie potrwa do godz. 20.

Pozostałe informacje

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

A jednak to jeszcze niepełnoprawna wiosna. Tej nocy mogą pojawić się przymrozki w jednym z powiatów województwa lubelskiego.

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Trwa przebudowa ulicy Samsonowicza na lubelskim Wrotkowie. Od czwartku kierowców czekają kolejne utrudnienia.

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium