Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

28 stycznia 2020 r.
20:44

Pomysł radnego na hospicjum dla matek. "W Polsce takie ośrodki już funkcjonują, choć nie są one liczne"

13 7 A A
W naszym województwie jedyny ośrodek perinatalny działa od 8 lat w Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie
W naszym województwie jedyny ośrodek perinatalny działa od 8 lat w Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Jest pomysł, ale do realizacji jeszcze daleka droga. Radny Tomasz Szydło postuluje, by w powiecie świdnickim stworzyć hospicjum perinatalne. To miejsce, w którym opieką zostają otoczone kobiety ciężarne, których dziecko ma ciężkie i nieodwracalne zaburzenie rozwojowe prowadzące do śmierci płodu lub noworodka

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Moim zdaniem powinniśmy rozważyć stworzenie na terenie naszego powiatu hospicjum dla osób nieuleczalnie chorych, a także hospicjum perinatalnego, skierowanego do rodzin i kobiet w ciąży, które dowiadują się, że ich dziecko ma nieuleczalne wady rozwojowe i że istnieje zagrożenie dla życia dziecka jeszcze w życiu płodowym – mówi Tomasz Szydło, radny powiatu świdnickiego. – Rozmawiałem już o tym z innymi radnymi. Wiem, że to są koszty, ale może wspólnymi siłami powiatu i gmin udałoby się stworzyć takie miejsce. W Świdniku lub innej miejscowości na terenie powiatu.

Radny przekonuje, że takie hospicjum jest niezbędnie potrzebne.

– Rodziny będące w tak trudnej sytuacji stoją przed dylematem: czy kobieta powinna poddać się aborcji czy urodzić ciężko chore dziecko. Dlatego też takim osobom trzeba pomoc – przekonuje Szydło. I dodaje: – Myślę, że jest to pomysł godny rozważenia. W Polsce takie ośrodki już funkcjonują, choć nie są one liczne. Przedsięwzięcie jest ogromne i wymagające zaangażowania wielu osób, a także pieniędzy. W województwie lubelskim jedyny ośrodek perinatalny działa od kilku lat w Lublinie przy hospicjum dziecięcym.

– Mamy pacjentki praktycznie z całego województwa. Jeśli Świdnik chce mieć swoje hospicjum perinatalne, to dobrze, tyle że pracy jest naprawdę mnóstwo – mówi o. Filip Buczyński, prezes Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, gdzie tego typu ośrodek funkcjonuje od 2,5 roku na kontrakcie z NFZ-em, a w praktyce od 8 lat. – Istotą opieki perinatalnej jest to, że trzeba mieć wyspecjalizowany zespół. Poza personelem medycznym trzeba mieć również przeszkolonego psychologa i osobę, która koordynuje wszystkie działania medyczne, które są przed matką. Trzeba również współpracować z ośrodkiem referencyjnym trzeciego stopnia, gdzie te kobiety rodzą. My współpracujemy z lekarzami i pielęgniarkami szpitala przy ul. Jaczewskiego.

Taki ośrodek i jego zespół opiekuje się matką i jej rodziną od momentu, kiedy kobieta otrzymuje skierowanie aż do ostatniego dnia żałoby, czyli 30 dnia po śmierci dziecka.

– Do tego momentu ośrodek jest zobowiązany na prowadzenie grup wsparcia dla rodzin osieroconych – dodaje o. Buczyński i deklaruje, że wesprze radą świdnickiego radnego. – Zastanawiam się, czy jest sens otwierać kolejne drzwi, skoro jedne są już otwarte?

Na razie szanse na to, że kolejny tego typu ośrodek powstanie na terenie powiatu świdnickiego, są niewielkie.

– Zawsze warto dyskutować, jednak obecna sytuacja finansowa powiatu nie pozwala na to, aby podjąć się tworzenia hospicjum – mówi Łukasz Reszka, starosta świdnicki. – Dziś skupiamy się przede wszystkim na inwestycjach drogowych, na które otrzymaliśmy dotacje z Funduszu Dróg Samorządowych. W następnej kolejności planujemy rozbudowę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz szpitala w Świdniku. Chodzi o oddział pediatrii i neonatologii. 

Hospicjum perinatalne

To system opieki nad kobietą w ciąży i jej rodziną. Pod opiekę hospicjum trafiają pacjentki, które dowiadują się, że ich dziecko ma wadę letalną, czyli ciężkie, nieodwracalne zaburzenie rozwojowe, pośrednio lub bezpośrednio prowadzące do śmierci płodu lub noworodka. Najczęściej spotykany jest zespół Edwardsa lub zespół Patau, czyli trisomia 18. lub 13. chromosomu, które są nieuleczalne i prowadzą do zgonu w szybkim czasie. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Roksana Ratajczyk (w zielonym stroju) otworzyła wynik meczu w Krakowie

GKS Górnik Łęczna zakończył sezon zwycięstwem w Krakowie

Ten wynik pozwolił awansować łęczniankom na szóstą pozycję w ligowej tabeli

Sianokosy w Muzeum Wsi Lubelskiej
ZDJĘCIA
galeria

Sianokosy w Muzeum Wsi Lubelskiej

W niedzielę w Muzeum Wsi Lubelskiej odbyły się tradycyjne sianokosy. Pokaz rozpoczął się klepaniem kosy na babce w sektorze Wyżyna Lubelska. W samo południe kosiarze rozpoczęli pracę w sektorze Powiśle. A tam koszenie, grabienie i przewracanie siana z udziałem wolontariuszy i publiczności.

Frekwencja w górę. Lubelskie spadło z niechlubnego podium
WYBORY 2024
galeria

Frekwencja w górę. Lubelskie spadło z niechlubnego podium

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła najnowsze dane dotyczące frekwencji w odbywających się dzisiaj wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do godziny 17 w kraju do urn poszło ponad 8 milionów wyborców tj. 28,20 proc. uprawnionych do głosowania. Na Lubelszczyźnie frekwencja wynosi 26,98 proc., a w Lublinie 32,41 proc. Głosowanie potrwa do 21.

PESEL to tylko liczby
foto
galeria

PESEL to tylko liczby

W popularnym lubelskim Klubie 30 PESEL nie ma znaczenia. Nikt nie zwraca na niego uwagi. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z weekendowych szaleństw w trzydziestce. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Lublin z nadzieją i wielkim entuzjazmem czekał na tę wizytę. Profesorowie KUL wspominają pielgrzymkę Jana Pawła II
Zdjęcia
galeria

Lublin z nadzieją i wielkim entuzjazmem czekał na tę wizytę. Profesorowie KUL wspominają pielgrzymkę Jana Pawła II

Dziś przypada 37. rocznica trzeciej pielgrzymki papieża-Polaka Jana Pawła II do Ojczyzny. 9 czerwca 1987 roku Karol Wojtyła odwiedził Lublin i Katolicki Uniwersytet Lubelski. Spotkał się z pracownikami uczelni, a na Czubach celebrował Mszę Św., podczas której święcenia kapłańskie przyjął między innymi ks. prof. Mirosław Kalinowski, obecny rektor KUL.

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Przegrała walkę z chorobą

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Przegrała walkę z chorobą

Aktorka zasłynęła z roli Halinki Kiepskiej w serialu „Świat według Kiepskich”. Zmarła w wieku 58 lat

Gdzie na Lubelszczyźnie frekwencja jest największa, a w której gminie najmniejsza?
WYBORY 2024
galeria

Gdzie na Lubelszczyźnie frekwencja jest największa, a w której gminie najmniejsza?

Dzisiaj odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja na Lubelszczyźnie należy do jednych z najniższych w kraju. Do południa głos oddało zaledwie 10,62 proc. uprawnionych. Mniej do urn poszło jedynie w Wielkopolsce (10,57 proc.). Głosowanie potrwa do 21:00.

Więcej połączeń POLREGIO na wakacje

Więcej połączeń POLREGIO na wakacje

Od dziś (9 czerwca) obowiązują zmiany w rozkładzie jazdy pociągów POLREGIO. Lider na rynku regionalnych przewozów pasażerskich zapewnia nowe sezonowe połączenia oraz więcej pociągów na wybranych trasach. Jakie zmiany kolejowa spółka zaplanowała w naszym regionie?

Mieli "Chęć na pięć!"  Najszybsi Łukasiewicz i Lotek
Zdjęcia
galeria

Mieli "Chęć na pięć!" Najszybsi Łukasiewicz i Lotek

Deszcz nie pokrzyżował planów uczestnikom niedzielnego biegu „Chęć na pięć” w Lublinie. Do mety dotarło 589 zawodników i zawodniczek. Najszybszy był Krzysztof Lotek, który 5-kilometrową trasę pokonał w 15 minut i 58 sekund. Wśród kobiet zwyciężyła Dominika Łukasiewicz - 17:29.

Veljko Nikitović oficjalnie pożegnał się z Górnikiem Łęczna. Teraz będzie pracować w Gdyni

Veljko Nikitović oficjalnie pożegnał się z Górnikiem Łęczna. Teraz będzie pracować w Gdyni

30 maja po przegranym meczu barażowym z Motorem Lublin dyrektor sportowy Górnika Łęczna Veljko Nikitović w bardzo emocjonalnym wpisie na facebooku poinformował o tym, że po 20-latach żegna się z zielono-czarnymi. W niedzielę klub z Łęcznej wydał oficjalny komunikat potwierdzający pożegnanie z Serbem

Ludzie z żelaza opanowali Okuninkę. Wojciech Kopyciński z rekordem trasy
Zdjęcia

Ludzie z żelaza opanowali Okuninkę. Wojciech Kopyciński z rekordem trasy

Wojciech Kopyciński z Grębocina i Agnieszka Kropiewnicka z Warszawy wygrali dziewiąty Żelazny Triathlon, rozgrywany w Okunince nad Jeziorem Białym. Morderczą trasę: 750 m w wodzie, 20 km na rowerze i 5 km biegiem ukończyło ponad 120 zawodników i zawodniczek.

Polski Cukier Start Lublin czeka spora przebudowa. Jednak w drużynie na pewno pozostanie Jakub Karolak

Polski Cukier Start Lublin czeka przebudowa przed kolejnym sezonem

Tyler Persons znalazł się na celowniku Polskiego Cukru Start Lublin. Taką informację podał branżowy portalu super-basket.pl. Amerykański rozgrywający z Orlen Basket Ligą jest związany od kilku lat

- Mam nadzieję, że znajdą się rozwiązania, które są dla nas korzystne – mówi Wojciech Grudziński.
AKTUALIZACJA

Czy droga niezgody rozdzieli ogrody działkowe? Miasto zmienia decyzję

Na nowych planach mogą stracić działkowcy, którzy ogrody mają tutaj od ponad 40 lat. Początkowo Ratusz problemu nie widział, teraz jednak chce wycofać się ze swoich założeń.

Burze, grad i ulewy. IMGW wydał alert pierwszego stopnia

Burze, grad i ulewy. IMGW wydał alert pierwszego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Lubelszczyzny. Prognozowane są burze, silne opady deszczu i grad, co z kolei może podnieść poziom wody rzek.

Umowy z przedstawicielami gmin i PGW Wody Polskie z ramienia Zarządu Województwa Lubelskiego parafował wicemarszałek Marek Wojciechowski.
Zdjęcia
galeria

Te inwestycje mają ochronić przed powodzią i suszą. W jakich gminach powstaną zbiorniki retencyjne?

9 gmin z regionu wybuduje lub przebuduje szesnaście zbiorników retencyjnych służących do gromadzenia wód opadowych i roztopowych. Pieniądze na ten cel otrzymały z samorządu województwa lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium