Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

10 lutego 2022 r.
14:21

Poszukiwany "komisarz" Paweł Noga. Kolejna fala oszustw, na celowniku ośrodki i urząd

Autor: Zdjęcie autora ask
10 0 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Archiwum)

Podają się za policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji. Dzwonią do mieszkańców Lubelskiego i namawiają ich do włączenia się w akcję łapania przestępców. Wystarczy tylko wypłacić pieniądze

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Oszustwa „na policjanta” pojawiają się regularnie. Wszystko wskazuje na to, że mamy właśnie do czynienia z kolejną ich falą.

– Trzy próby oszustwa w ostatnim czasie miały miejsce w powiecie lubartowskim. Oszuści dzwonili do Ośrodków Pomocy Społecznej oraz Urzędu Gminy. Podawali się za funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego i próbowali przekonać pracowników do przelewu pieniędzy – informuje starszy sierżant Jagoda Stanicka z KPP w Lubartowie.

W rozmowie z pracownikiem urzędu oszust zdradził, że chce rozbić grupę przestępczą i próbował namówić urzędnika do wykonania „przelewu kontrolnego”, żeby namierzyć przestępców. W jednym z ośrodków powiedział, że było włamanie na konto bankowe i „w celu ochrony środków potrzebne jest podanie danych”. Uspokajał, że będą one bezpieczne, bo jest policjantem CBŚ. Podał numer swojej legitymacji służbowej i chciał w ramach tzw. weryfikacji dodatkowej przełączyć rozmówczynię na numer 997 lub 112, żeby tam potwierdzić jego tożsamość.

Pilne, bo dzwonię z policji

Kolejny telefon odebrano kierowniczka innego ośrodka na terenie powiatu lubartowskiego.

– Pan chciał rozmawiać z naszą księgową. Była zajęta więc spytałam, czy to pilne. Odpowiedział: „Pilne, bo dzwonię z policji”. Wtedy przekazałam telefon – relacjonuje wtorkową rozmowę kobieta.

– To była bardzo chaotyczna rozmowa – wspomina księgowa. – Wiadomości padały bardzo szybko. Nie byłam w stanie ułożyć ich sobie w głowie.

Najpierw padła informacja o tym, że mężczyzna jest policjantem CBŚ na tropie grupy przestępczej. Mówił, że ma ważne informacje i że sprawa jest bardzo poważna. Spytał, czy kobieta jest „bez świadków”.

– Dlatego pomyślałam, że telefon dotyczy mojej rodziny, a nie pracy. Miałam czarne myśli. Bałam się, że komuś coś się stało – przyznaje kobieta i dodaje, że w tym momencie poprosiła koleżanki, które siedziały z nią w pokoju, żeby wyszły.

Paweł Noga

– Potem usłyszałam, że podrobiony został mój dowód i próbowała się nim legitymować jakaś bezdomna. Zaraz potem padła informacja, że była próba „defraudacji środków” z konta. Nie miałam jednak możliwości spytania, z jakiego konta. Ten mężczyzna przeskakiwał z tematu na temat – opowiada kobieta. – Chyba wyczuł wtedy moje wahanie, bo stwierdził, że nazywa się Paweł Noga i jest policjantem z KWP w Lublinie. Podał mi też numer legitymacji służbowej. Jak się potem okazało, to był numer wymyślony, bo powinny być cyfry i litery, a tu wszystkiego nie było.

Mężczyzna zaczął nalegać, żeby kobieta sprawdziła jego wiarygodność na numerze alarmowym.

– Nie wzbudził we mnie zaufania. W pewnej chwili poczułam się zastraszona. Nie czekałam więc na ciąg dalszy. Rozłączyłam się i z innego numery zadzwoniłam na policję. Okazało się, że rozmawiałam z oszustem – mówi.

Ostrzeżenia

– Dostałam z urzędu miasta informację o tym, że na terenie województwa lubelskiego oszuści podszywający się pod policjantów CBŚ chcą wyłudzić ważne dane – przyznaje Marzena Jedut, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubartowie. – Oczywiście od razu uprzedziłam pracowników o takim procederze. Wszyscy wiedzą, że nie mogą podawać informacji i powinni jak najszybciej informować o próbach oszustwa prawdziwych policjantów.

– Funkcjonariusz Policji nigdy nie dzwoni i nie prosi o pomoc w rozwiązaniu żadnej sprawy, ani tym bardziej przelewu środków finansowych – podkreśla starszy sierżant Jagoda Stanicka. – Pamiętajmy, aby nikomu nie podawać naszych danych: haseł, loginów, numeru PESEL czy serii i numeru dowodu osobistego. Nigdy też nie instalujmy na swoim urządzeniu programów, które zleca nam wgranie nasz potencjalny rozmówca. Mogą to być programy służące do przejęcia zdalnego sterowania nad naszym urządzeniem i przechwycenia naszych danych wrażliwych. Jeżeli już dojdzie do próby oszustwa, natychmiast poinformujmy o tym zdarzeniu policję, dzwoniąc pod numer 112.

Przelew nie przeszedł

Oszustów podających się za policjantów CBŚ udało się też uprzedzić w środę w Kraśniku. Policjant z zespołu do walki z przestępczością gospodarczą miał tego dnia dzień wolny. Korzystał z urlopu, gdy odebrał telefon od koleżanki zaniepokojonej zachowaniem swojej 60-letniej matki, która nagle wypłaciła pieniądze z konta.

– Policjant, podejrzewając, że to oszustwo, zaczął szukać kobiety w pobliskich urzędach pocztowych. Gdy ją znalazł, okazało się, że zdążyła już przelać oszustom ponad 22 tysięcy złotych – relacjonuje młodszy aspirant Paweł Cieliczko z KPP w Kraśniku i dodaje, że w ostatniej chwili udało się zablokować wysłanie środków. Dzięki temu kobieta nie utraciła swoich oszczędności.

Jak wyglądał mechanizm oszustwa? Do 60-latki zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta CBŚ. Powiedział, że „łapią sprawców”, którzy chcą zaciągnąć kredyt z osobistego konta kobiety. Namówił ją, żeby wypłaciła pieniądze, zaznaczając jednak, że nie będą to jej prywatne oszczędności, które zostały „bezpiecznie zablokowane”.

– W celu przeprowadzenia operacji oszuści mieli jej dać „swoje” pieniądze. Kobieta poszła na pocztę, gdzie dokonała przelewu 22 tysięcy złotych na wskazane dane. Rozmówca nie pozwalał jej się rozłączać i polecił włożyć telefon do kieszeni, dzięki czemu słyszał cały czas, co robi. Po dokonaniu przelewu, kazał jej podać numer potwierdzenia przelewu, co też uczyniła – dodaje Cieliczko.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W powietrzu czuć świąteczną atmosferę. Warto wybrać się na spacer
ZDJĘCIA
galeria

W powietrzu czuć świąteczną atmosferę. Warto wybrać się na spacer

Kiedy mamy już dość karpia i barszczu z uszkami warto wybrać się na świąteczny spacer.

Fajerwerki mogą być śmiertelnym zagrożeniem. Używajmy ich z głową

Fajerwerki mogą być śmiertelnym zagrożeniem. Używajmy ich z głową

Zbliża się Sylwester i Nowy Rok. Policja przestrzega przed bezpiecznym używaniem fajerwerków, a wojewoda lubelski wydał rozporządzenie.

Nowe auta w lubelskiej policji. A nawet 277 nowych aut

Nowe auta w lubelskiej policji. A nawet 277 nowych aut

W 2024 roku Komenda Wojewódzka Policji zakupiła 510 pojazdów służbowych. 277 zasili garnizon lubelski.

Policja go szukała. Wpadł z marihuaną

Policja go szukała. Wpadł z marihuaną

Zamojscy policjanci zatrzymali 29-latka, który poszukiwany był listem gończym i nakazem doprowadzenia. Mężczyzna w chwili zatrzymania miał przy sobie narkotyki.

Marek Marciniak z Azotów Puławy w kadrze Polski na Turniej 4 Narodów

Marek Marciniak z Azotów Puławy w kadrze Polski na Turniej 4 Narodów

Konsultacja szkoleniowa reprezentacji Polski odbywać się będzie w Płocku od 26 do 30 grudnia oraz od 2 do 13 stycznia. Na liście wybrańców selekcjonera Marcina Lijewskiego znalazło się 27 zawodników, w tym skrzydłowy Azotów Marek Marciniak.

Amatorka darmowych kosmetyków w rękach policji

Amatorka darmowych kosmetyków w rękach policji

Policjanci z Lublina zatrzymali kobietę, która dokonała co najmniej 9 kradzieży w drogeriach. Łupy wyceniono na ponad 4 tys. zł.

Ostrożnie na drogach, bo nie będzie nic widać. IMGW wydało alert

Ostrożnie na drogach, bo nie będzie nic widać. IMGW wydało alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega mieszkańców województwa lubelskiego przed gęstymi mgłami. Widoczność może spaść nawet do 100 metrów.

Jazda na podwójnym gazie zakończona przez policję

Jazda na podwójnym gazie zakończona przez policję

Dzień przed wigilią dęblińscy policjanci zatrzymali dwie kobiety jadące pod wpływem alkoholu. Rekordzistka miała 2,5 promila alkoholu.

Mały gest, a tak wiele znaczy. Podarujmy rodzinie iskierkę nadziei w te święta!

Każda złotówka to iskierka nadziei. 2-letni Szymon potrzebuje pomocy

„W te święta marzymy tylko o zdrowiu naszego synka” – mówią rodzice 2-letniego Szymona Zelenta, z prośbą o pomoc w uratowaniu jego życia. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową Duchenne’a i jedyną jego nadzieją jest terapia genowa dostępna w USA... za 15 milionów złotych.

Jacek Kosierb zaprezentował publikację pt. „550-ludzi futbolu na 550-lecie Województwa Lubelskiego”

550-ludzi futbolu na 550-lecie Województwa Lubelskiego promocja książki za nami

W galerii Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku odbyła się promocja książki Jacka Kosierba pt. „550-ludzi futbolu na 550-lecie Województwa Lubelskiego”

Pracowita Wigilia strażaków. Nie żyje 5 osób

Pracowita Wigilia strażaków. Nie żyje 5 osób

Tylko w Wigilię strażacy w całej Polsce mieli 871 interwencji. Głównie to pożary i zatrucia czadem.

Pilnie poszukiwani pracownicy do pracy w Niemczech

Pilnie poszukiwani pracownicy do pracy w Niemczech

Agencja pracy QUIP AG od ponad 20 lat rekrutuje pracowników do pracy w Niemczech. W dziedzinie przemysłu, handlu i produkcji oferujemy specjalistom i specjalistkom przyszłościowe i interesujące oferty pracy z perspektywami. Poszukujemy i oferujemy wiedzę, rzetelność i uczciwą grę.

Wykolejenie lokomotywy i wyciek paliwa

Wykolejenie lokomotywy i wyciek paliwa

W wigilijne popołudnie zamojscy strażacy zostali wezwani do wykolejonej lokomotywy.

Gdzie po leki w święta? Niektóre apteki są czynne
LISTA APTEK

Gdzie po leki w święta? Niektóre apteki są czynne

Podczas świąt Bożego Narodzenia oraz w Nowy Rok sklepy oraz apteki są zamknięte. Jedna są także miejsca, które pełnią świąteczny dyżur i można zakupić lekarstwa.

Policja zadba o nasze bezpieczeństwo. O czym warto pamiętać?
Święta na drodze

Policja zadba o nasze bezpieczeństwo. O czym warto pamiętać?

Mundurowi patrolują drogi całego województwa. Tradycyjnie sprawdzają prędkość, trzeźwość kierowców oraz stan techniczny ich pojazdów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium