Od powiatu lubelskiego Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło prezentację kandydatów do rad powiatów w województwie lubelskim. – Jesteśmy najbardziej przygotowani do wyborów samorządowych – twierdzi szef PiS w regionie, poseł Przemysław Czarnek.
W ten sposób były minister edukacji i nauki odniósł się do doniesień ogólnopolskich mediów o panującym w partii „bałaganie” i problemach z ustaleniem list kandydatów w kwietniowych wyborach.
- To my, Prawo i Sprawiedliwość jesteśmy najbardziej przygotowani do wyborów samorządowych dlatego, że jesteśmy dumni z naszych osiągnięć z ostatnich pięciu lat. Jesteśmy dumni z programu, który mamy dla mieszkańców powiatu województwa lubelskiego na następne pięć lat. Jesteśmy dumni z tego, że jako pierwsi prezentujemy skompletowane listy do największego powiatu w województwie lubelskim – przekonuje Czarnek.
Jako przykład skutecznych rządów PiS w powiecie lubelskim parlamentarzysta wskazuje m.in. inwestycje drogowe.
- Drogi są ważne i często patrzy się na powiat przez ten pryzmat. Ale trzeba pamiętać, że uruchomiliśmy na terenie powiatu 19 linii transportu publicznego, których wcześniej nie było w ogóle. Po kolei decentralizujemy usługi świadczone przez powiat. Wydziały komunikacji wynieśliśmy z Lublina do podmiejskich gmin. Ludzie nie muszą już jeździć, żeby zarejestrować pojazdy czy odebrać prawo jazdy, tylko załatwiają to na miejscu – wskazuje starosta lubelski Zdzisław Antoń. Wymienia także m.in. będącą na ukończeniu budowę ośrodka szkolno-wychowawczego dla dzieci niepełnosprawnych w Bystrzycy czy pozyskanie funduszy na powstanie centrum edukacyjno-rekreacyjnego w Pszczelej Woli.
Zaznaczmy, że Antoń jest liderem listy PiS do rady powiatu w jednym z okręgów i głównym kandydatem do objęcia funkcji starosty w kolejnej kadencji, jeśli partia utrzyma się przy władzy. Na listach znaleźli się także jego najbliżsi współpracownicy: wicestarosta Andrzej Chrząstowski oraz członkowie zarządu Grzegorz Kozioł, Sylwia Pisarek-Piotrowska i Anna Pawlas. Z tego grona tylko Kozioł startuje z „jedynki”.
W najbliższym czasie Prawo i Sprawiedliwość przedstawi kandydatów do pozostałych rad. Celem ugrupowania jest utrzymanie stanu posiadania z 2018, kiedy partii udało się przejąć władze w wielu powiatach z rąk Polskiego Stronnictwa Ludowego.
- Będziemy kontynuować nasz program we wszystkich powiatach. Zarząd wojewódzki PiS zaakceptował już listy kandydatów do wszystkich powiatów w województwie lubelskim z wyjątkiem powiatu świdnickiego. Tam toczą się ostatnie rozmowy na temat szerokiej koalicji wyborczej sił prawicowych i niepodległościowo-suwerennosciowych – zapowiada Przemysław Czarnek.
Okręg nr 1 (gminy Zakrzew, Bychawa, Krzczonów, Wysokie)
- Tomasz Szpakowski, 2. Łukasz Czarnomski, 3. Anna Pawlas, 4. Ewelina Janik, 5. Dariusz Matacz, 6. Wiesław Dobrzyński.
Okręg nr 2 (gminy Jabłonna, Strzyżewice i Głusk)
- Dorota Kozak, 2. Krzysztof Chmielnik, 3. Maria Studzińska, 4. Andrzej Kłapeć, 5. Aleksander Wróblewski, 7. Roman Wojtyła
Okręg nr 3 (gminy Jastków i Garbów)
- Grzegorz Kozioł, 2. Małgorzata Leszek, 3. Paweł Biernacki, 4. Zdzisław Niedbała, 5. Dariusz Krakowiak, 6. Alicja Anulewicz.
Okręg nr 4 (gminy Wólka i Niemce)
- Krzysztof Kozieł, 2. Sylwia Pisarek-Piotrowska, 3. Edyta Dobek, 4. Artur Jaśkowski, 5. Emilia Białek, 6. Tomasz Jaruga, 7. Wiesław Szajewski, 8. Michał Bogusław.
Okręg nr 5 (gminy Konopnica i Wojciechów)
- Zofia Sieńko, 2. Tomasz Zielonka, 3. Sylwia Chochoł-Skocz, 4. Renata Wińska, 5. Ewa Sokołowska.
Okręg nr 6 (gminy Borzechów, Bełżyce i Niedrzwica Duża)
- Zdzisław Antoń, 2. Zofia Ptasznik, 3. Anna Wójcik, 4. Marcin Olszak, 5. Renata Szymańska, 6. Adam Sieńko, 7. Andrzej Chrząstowski.