Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

21 czerwca 2018 r.
14:09

Lubelskie: Niesamowita historia ukrytego archiwum AK. Dlaczego nie ruszyły poszukiwania?

0 7 A A
Grzegorz Cel: By znaleźć archiwum mojej mamy trzeba przekopać teren wielkości kilku metrów
Grzegorz Cel: By znaleźć archiwum mojej mamy trzeba przekopać teren wielkości kilku metrów (fot. Maciej Kaczanowski)

Od czterech lat lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej wie o ukrytym w Bełżycach archiwum Armii Krajowej i antykomunistycznej organizacji „Wolność i Niezawisłość”. Tak twierdzi Grzegorz Cel, syn Janiny Cel ps. „Niusia”, archiwistki „Rysia” . IPN żadnych poszukiwań nie rozpoczął do dziś, więc syn „Niusi” historię archiwum opowiedział nam.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Janina Cel z domu Kuligowska ps. „Niusia” (ur. 1924 w Bełżycach, zm. 1989 r. w Świdniku) była żołnierzem Armii Krajowej, łączniczką i sanitariuszką oraz archiwistką kpt. Stanisława Łukasika ps. ,,Ryś” i Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora".

– O ukrytym archiwum AK i WiN , które moja mama prowadziła na polecenie „Rysia”, dowiedziałem się od niej samej. To było jeszcze w latach 70. – opowiada Grzegorz Cel, młodszy syn „Niusi”. – Dokumenty i damski pistolet „piątkę” mama zakopała przy rzędzie komórek. Dokumenty ukryła w szklanym słoju po soku. To było po śmierci „Zapory”, „Rysia” i „Bora”, kiedy została zupełnie sama.

Ponad 10 lat temu razem w Ewą Kurek (badaczka, autorka książek o żołnierzach wyklętych) Grzegorz Cel rozpoczął poszukiwania.

– Przekopaliśmy fragment opisanego przez moją mamę terenu. Niestety, nic nie znaleźliśmy. Nie zbadaliśmy jednak całego obszaru – podkreśla Cel.

Temat archiwum wrócił cztery lata temu.

– Na początku 2014 r. złożyłem wniosek o kwerendę mojej mamy – opowiada syn „Niusi” – Studiując dokumenty z IPN natrafiłem na zeznanie Stanisława Kowalskiego ps. „Żmijka”

– „Niusia” (…) miała powierzoną funkcję pisania na maszynie wszelkich raportów – czytamy w zeznaniu „Żmijki”. – W tym celu „Ryś” dał jej maszynę do pisania, przepisywała ona wszelkie rozkazy, wykonywanie wyroków. Misztal Władysław ps. „Bór” często tam bywał i jest więcej wtajemniczony co przechowuje Kulikowska (literówka w nazwisku). Archiwum to powinno zawierać wszystkie roboty nasze, jak wyroki wykonane, rozkazy, listy członków itp. (...)

– Jak dostałem te dokumenty to natychmiast poszedłem do Marcina Krzysztofika, obecnego dyrektora oddziału IPN w Lublinie, a wtedy naczelnika archiwum IPN – opowiada Cel. – Pytał skąd mam te dokumenty. Powiedziałem, że od nich, z IPN. Powiedziałem też, że wiem, gdzie to archiwum jest zakopane.

Nic się jednak nie działo. – 27 grudnia 2014 r. wysłałem do pana Krzysztofika pierwszego e-maila. Później rozmawialiśmy kilka razy telefonicznie – dodaje Cel.

– Przyjmujemy, że dokumenty te mogą dotyczyć oddziału dowodzonego przez kpt. Stanisława Łukasika ps. „Ryś” – odpowiada na nasze pytania dyrektor lubelskiego IPN. – Robiliśmy na miejscu wizję lokalną. Wygląd działek jest inny niż w latach 40. Nie ma śladu po komórkach, które miały się znajdować na posesji. Natomiast są tam zabudowania, których na pewno wtedy nie było.

– W sprawie tego archiwum ktoś z IPN kontaktował się ze mną telefonicznie, chyba w ubiegłym roku. Pytał, czy jest to teren należący do gminy i czy mogliby tam kopać – mówi Ryszard Góra, burmistrz Bełżyc. – Żadnych pism od IPN jednak nie dostaliśmy. Kolejny telefon z IPN był tydzień temu, po tym jak już pani dzwoniła w tej sprawie. Oficjalnego pisma nadal jednak nie otrzymaliśmy.

– Z uwagi na zmiany granic/podział działek prowadzimy poszukiwania zdjęć lotniczych z Bełżyc (z okresu II wojny jak również po 1945 r.). Oczekujemy, że będą widoczne na nich lokalizacje komórek stojących na posesji – czytamy w odpowiedzi dyr. Krzysztofika. – Chcemy uniknąć niepotrzebnego przekopania całej działki. Tym bardziej, że pan Grzegorz takie prace prowadził kilka lat temu. Oczekujemy też na dokumentację dotyczącą losów działek od Urzędu Miasta w Bełżycach.

Dyrektor Krzysztofik dodaje, że IPN jest również w kontakcie z policją „z uwagi na informację, że wraz z dokumentami miał być również zakopany pistolet.”

• Czytaj więcej w piątkowym Magazynie Dziennika Wschodniego

Pozostałe informacje

MKS FunFloor przegrał pierwszy mecz pod wodzą Pawła Tetelewskiego
galeria

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce

KPR Gminy Kobierzyce wyrasta na koszmar MKS FunFloor. W tym sezonie obie ekipy spotkały się już dwa razy i oba mecze zakończyły się porażkami lubelskiej siódemki. I nie jest ważne, czy na ławce trenerskiej zasiadała Edyta Majdzińska, czy jak w środowy wieczór Paweł Tetelewski. Drużyna z Dolnego Śląska w obu przypadkach była wyraźnie lepsza.

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie
galeria

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie

Jak uchronić się przed powodzią? Jakie organizmy żyją w Bystrzycy? Tego dowiedzieli się dzisiaj uczniowie ze szkoły podstawowej nr 39 w Lublinie podczas zajęć z programu "Aktywni Błękitni".

Trening kosmetologiczny dla seniorów
galeria

Trening kosmetologiczny dla seniorów

Automasaż, gimnastyka mięśni twarzy i pielęgnacja ciała. Tego uczyli się lubelscy seniorzy.

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

28-letni mieszkaniec Terespola zignorował zakaz wjazdu. Mężczyzna nie zauważył krawędzi rampy i utknął na torach kolejowych.

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lublin uczcił 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Władze oraz społeczność szkolna zapaliły znicze i złożyły kwiaty w miejscach pamięci.

Gala karnawałowa w Operze
7 lutego 2025, 18:00

Gala karnawałowa w Operze

Mamy karnawał, czas zabawy. Opera Lubelska zaprasza na Galę Karnawałową w stylu brilliant, która zaświeci blaskiem Wiednia i Paryża.

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!
MEMY
galeria

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!

22 stycznia obchodzimy Dzień Dziadka. To właśnie dzięki nim świat jest lepszy.

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu
galeria

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu

Ulica Bernardyńska nadal pozostaje zamknięta dla ruchu. Obowiązują objazdy komunikacji miejskiej. Decyzja o otwarciu ulicy może zapaść jutro.

Sebastian Rudol może wkrótce pożegnać się z Motorem Lublin

Sebastian Rudol pożegna się z Motorem Lublin?

Niespodziewane wieści transferowe. Według plotek wkrótce Motor Lublin może opuścić Sebastian Rudol. Środkowy obrońca pokazał się na jesieni z bardzo dobrej strony, ale w zimie żółto-biało-niebiescy sprowadzili już dwóch stoperów. „Rudi” ma przenieść się do pierwszoligowego ŁKS Łódź.

Zigi Zana

Miał być przełom, a jest problem. Kupiec nie zapłacił za najdroższą klacz aukcji Pride of Poland

Typowana jako faworytka ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, klacz Zigi Zana taką się okazała. Problem w tym, że stadnina w Michałowie do tej pory nie doczekała się 145 tys. zł euro. To cena, za którą wylicytował ją kupiec z Belgii.

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej
galeria

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej

Marianna Krasnodębska pseud. „Wiochna” zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę na cmentarzu na Majdanku.

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Gdyby nie reakcja świadków, mogłoby dojść do tragedii. Jedna z dziewczynek odskoczyła w ostatniej chwili.

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, zginął we wczorajszym wypadku w Werbkowicach. Jak podaje policja - zderzył się czołowo z pojazdem wojskowym.

Pożar domu

Sąsiad uratował starszą kobietę z pożaru domu. Trwa zbiórka na odbudowę

Gdyby nie odważny sąsiad, pani Stanisława mogłaby spłonąć w pożarze swojego dobytku. Wójt gminy w specjalny sposób podziękował panu Januszowi, a przyjaciele uruchomili zbiórkę na odbudowę domu.

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Dzień Babci nie był szczęśliwy dla seniorek z Lublina. Kobiety uwierzyły w historie o ataku na konto bankowe i wypadku wnuczki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium