Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

30 listopada 2022 r.
6:33

Mocne oskarżenia wobec szefowej drogowców. Ona odpowiada, że niektórzy "markowali pracę"

Bożena Pajduszewska, dyrektor ZDP
Bożena Pajduszewska, dyrektor ZDP (fot. Starostwo Powiatowe w Lublinie/archiwum)

Mobbing w białych rękawiczkach – tak pracownicy opisują sytuację w Zarządzie Dróg Powiatowych w Bełżycach. Dyrektorka ZDP odpowiada, że podwładni mogli odczuć zmianę w jakości zarządzania, bo wcześniej byli przyzwyczajeni do „markowania pracy”. Sprawą zainteresował się radny powiatowy zaniepokojony losem pracowników i wielomilionowych inwestycji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Znam aktualnych pracowników ZDP i współpracowałem z osobami, które tu pracowały wcześniej. Z tamtego grona zostało ich zaledwie kilka. Na przykład w Wydziale Budowy i Zamówień Publicznych nie został nikt z doświadczonej kadry – uważa Konrad Banach, radny powiatu lubelskiego, który zaniepokojony sytuacją poprosił na ostatniej sesji starostę o wyjaśnienia.

Jak dodaje, wymiana pracowników jaka miała miejsce w ZDP w ciągu ostatnich miesięcy, martwi go m.in. z uwagi na ważne inwestycje drogowe prowadzone na terenie powiatu. Konrad Banach jest sekretarzem gminy Konopnica, która dokłada się do remontu ważnej drogi powiatowej jaką jest „Tatarówka” z Lublina do Zemborzyc Tereszyńskich. Dla gminy to kwota rzędu 8 milionów złotych, cała inwestycja sięga 28 milionów zł. W złożonej interpelacji pyta czy zmiany w wydziale przygotowującym i prowadzącym takie projekty nie wpłyną negatywnie na realizację zadań.

Pretensje i standardy

– To był mobbing w białych rękawiczkach, nie wytrzymałem psychicznie, nie dało się – mówi w rozmowie z „Dziennikiem” jeden z byłych pracowników ZDP, który dobre pół roku temu rozstał się z firmą ale do tej pory wspomnienia budzą w nim negatywne emocje.

Tłumaczy, że odszedł w momencie gdy uznał, że dyrektorka marnuje jego potencjał systematycznie ograniczając kompetencje. Złapał się na tym, że siedzi w pracy czekając do czego znowu się przyczepi, o co będą pretensje. Jej uwagi były jego zdaniem irracjonalne.

– Nie liczyły się terminy, praca. Czynności zawodowe nie były ważne, tylko wygląd pisma wychodzącego, rodzaj czcionki, odstępy, koniecznie kolorowe logo. Wszyscy byli za to ścigani – relacjonuje.

– Standardy pracy zostały podniesione, bo takie są obecnie wymagania użytkowników dróg i petentów obsługiwanych w naszym urzędzie, podniesione owszem ale nie do rangi niemożliwych i przekraczających kompetencje. Pracownicy mogli odczuć zmianę, przyzwyczajeni do markowania pracy. Ciężko zmienić złe nawyki i robić coś, czego się nie robiło wcześniej czyli skuteczniej, szybciej i z poszanowaniem publicznych środków finansowych. Jest grono osób dla których zarząd dróg jest jedynym miejscem pracy, nie mają odniesienia, nie wiedzą, że można realizować zadania sprawniej – mówi Bożena Pajduszewska, dyrektor ZDP, która przyznaje, że po jej przyjściu do instytucji podwładni mogli odczuć różnicę w zarządzaniu, ponieważ postawiła na pracę zadaniową z rozliczeniem efektu.

Skarga do kosza

Pracownicy, którzy odeszli z ZDP wspominają, że osoby zatrudniane przez dyrektorkę były faworyzowane. Na to też zwracali uwagę w skardze do starosty. Podnosili sprawę mobbingu i fatalnej atmosfery w pracy.

– Nie dziwię się trosce pana radnego. Tam pracuje około 50 osób, zostały ze trzy, które potrafią zlokalizować daną drogę i wiedzą do kogo ona należy. Tak, mają geoportal w głowie – relacjonują byli podwładni.

Są rozżaleni, bo ich skarga została przez jedną z komisji radnych powiatowych wysłana do kosza. – Radni uznali, że to anonim i na tym się skończyło – wspominają dokument, którego nadawcą byli „Pracownicy ZDP”.

Dyrektor Bożena Pajduszewska: – ZDP zatrudnia 54 osoby, jeśli mówimy o fluktuacji kadr na poziomie 5 osób, nie stanowi to nawet 10 proc. w skali roku i jest to normalna sytuacja na rynku pracy. Realizacja zadań drogowych nie jest zagrożona, bo udaje się pozyskać nowych pracowników do zespołu, którzy szybko się wdrażają i co ważne angażują na 100 proc. w powierzone im zadania. Zaraz po objęciu przeze mnie stanowiska dwie doświadczone osoby przeszły do innych jednostek samorządowych, ale ich ciągłość pracy została zachowana, a interesy zabezpieczone. Dla mnie to była sytuacja niekomfortowa, bo to wspaniali specjaliści ale wykazałam zrozumienie i wyraziłam zgodę. Kolejna nie przedłużyła umowy zawartej na czas określony. Zrezygnowała z uwagi na koszt dojazdów.

Jej zdaniem rozwiązanie trzech kolejnych umówi wynikało z sytuacji ekonomicznej i różnicy w zarobkach u przedsiębiorców i w budżetówce.

Tylko plotki

– W ostatnim czasie był jeden przypadek zwolnienia pracownika i skierowania sprawy do prokuratury z uwagi na defraudację mienia – dodaje szefowa zarządu, która podaje też przykład osoby, która została w ZDP choć wygrała konkurs na stanowisko u innego pracodawcy.

Dyrektor pytana o pismo pracowników skierowane do starostwa w sprawie mobbingu do jakiego miało dochodzić w ZDP mówi, że sprawę zna jedynie z plotek, oficjalnie nie składała żadnych wyjaśnień, nikt ze starostwa oficjalnie z nią na ten temat nie rozmawiał. Była jedynie pytana o procedury antymobbingowe i komisję antymobingową.

– Z inicjatywy dyrektora w ostatnim czasie odbyły się dwa szkolenia o rozpoznawaniu i przeciwdziałaniu mobbingowi, w tym jedno szkolenie przeprowadzone na wniosek pracodawcy przez PIP. Przeprowadzona została ankieta wśród pracowników, która niczego niepokojącego nie wykazała.

Radny Konrad Banach czeka na odpowiedź na interpelację. Liczy, że starosta wyjaśni też przyczyny i efekty pracy Wydziału Audytu i Kontroli Starostwa Powiatowego w ZDP w Bełżycach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium