Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

30 listopada 2022 r.
6:33

Mocne oskarżenia wobec szefowej drogowców. Ona odpowiada, że niektórzy "markowali pracę"

Bożena Pajduszewska, dyrektor ZDP
Bożena Pajduszewska, dyrektor ZDP (fot. Starostwo Powiatowe w Lublinie/archiwum)

Mobbing w białych rękawiczkach – tak pracownicy opisują sytuację w Zarządzie Dróg Powiatowych w Bełżycach. Dyrektorka ZDP odpowiada, że podwładni mogli odczuć zmianę w jakości zarządzania, bo wcześniej byli przyzwyczajeni do „markowania pracy”. Sprawą zainteresował się radny powiatowy zaniepokojony losem pracowników i wielomilionowych inwestycji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Znam aktualnych pracowników ZDP i współpracowałem z osobami, które tu pracowały wcześniej. Z tamtego grona zostało ich zaledwie kilka. Na przykład w Wydziale Budowy i Zamówień Publicznych nie został nikt z doświadczonej kadry – uważa Konrad Banach, radny powiatu lubelskiego, który zaniepokojony sytuacją poprosił na ostatniej sesji starostę o wyjaśnienia.

Jak dodaje, wymiana pracowników jaka miała miejsce w ZDP w ciągu ostatnich miesięcy, martwi go m.in. z uwagi na ważne inwestycje drogowe prowadzone na terenie powiatu. Konrad Banach jest sekretarzem gminy Konopnica, która dokłada się do remontu ważnej drogi powiatowej jaką jest „Tatarówka” z Lublina do Zemborzyc Tereszyńskich. Dla gminy to kwota rzędu 8 milionów złotych, cała inwestycja sięga 28 milionów zł. W złożonej interpelacji pyta czy zmiany w wydziale przygotowującym i prowadzącym takie projekty nie wpłyną negatywnie na realizację zadań.

Pretensje i standardy

– To był mobbing w białych rękawiczkach, nie wytrzymałem psychicznie, nie dało się – mówi w rozmowie z „Dziennikiem” jeden z byłych pracowników ZDP, który dobre pół roku temu rozstał się z firmą ale do tej pory wspomnienia budzą w nim negatywne emocje.

Tłumaczy, że odszedł w momencie gdy uznał, że dyrektorka marnuje jego potencjał systematycznie ograniczając kompetencje. Złapał się na tym, że siedzi w pracy czekając do czego znowu się przyczepi, o co będą pretensje. Jej uwagi były jego zdaniem irracjonalne.

– Nie liczyły się terminy, praca. Czynności zawodowe nie były ważne, tylko wygląd pisma wychodzącego, rodzaj czcionki, odstępy, koniecznie kolorowe logo. Wszyscy byli za to ścigani – relacjonuje.

– Standardy pracy zostały podniesione, bo takie są obecnie wymagania użytkowników dróg i petentów obsługiwanych w naszym urzędzie, podniesione owszem ale nie do rangi niemożliwych i przekraczających kompetencje. Pracownicy mogli odczuć zmianę, przyzwyczajeni do markowania pracy. Ciężko zmienić złe nawyki i robić coś, czego się nie robiło wcześniej czyli skuteczniej, szybciej i z poszanowaniem publicznych środków finansowych. Jest grono osób dla których zarząd dróg jest jedynym miejscem pracy, nie mają odniesienia, nie wiedzą, że można realizować zadania sprawniej – mówi Bożena Pajduszewska, dyrektor ZDP, która przyznaje, że po jej przyjściu do instytucji podwładni mogli odczuć różnicę w zarządzaniu, ponieważ postawiła na pracę zadaniową z rozliczeniem efektu.

Skarga do kosza

Pracownicy, którzy odeszli z ZDP wspominają, że osoby zatrudniane przez dyrektorkę były faworyzowane. Na to też zwracali uwagę w skardze do starosty. Podnosili sprawę mobbingu i fatalnej atmosfery w pracy.

– Nie dziwię się trosce pana radnego. Tam pracuje około 50 osób, zostały ze trzy, które potrafią zlokalizować daną drogę i wiedzą do kogo ona należy. Tak, mają geoportal w głowie – relacjonują byli podwładni.

Są rozżaleni, bo ich skarga została przez jedną z komisji radnych powiatowych wysłana do kosza. – Radni uznali, że to anonim i na tym się skończyło – wspominają dokument, którego nadawcą byli „Pracownicy ZDP”.

Dyrektor Bożena Pajduszewska: – ZDP zatrudnia 54 osoby, jeśli mówimy o fluktuacji kadr na poziomie 5 osób, nie stanowi to nawet 10 proc. w skali roku i jest to normalna sytuacja na rynku pracy. Realizacja zadań drogowych nie jest zagrożona, bo udaje się pozyskać nowych pracowników do zespołu, którzy szybko się wdrażają i co ważne angażują na 100 proc. w powierzone im zadania. Zaraz po objęciu przeze mnie stanowiska dwie doświadczone osoby przeszły do innych jednostek samorządowych, ale ich ciągłość pracy została zachowana, a interesy zabezpieczone. Dla mnie to była sytuacja niekomfortowa, bo to wspaniali specjaliści ale wykazałam zrozumienie i wyraziłam zgodę. Kolejna nie przedłużyła umowy zawartej na czas określony. Zrezygnowała z uwagi na koszt dojazdów.

Jej zdaniem rozwiązanie trzech kolejnych umówi wynikało z sytuacji ekonomicznej i różnicy w zarobkach u przedsiębiorców i w budżetówce.

Tylko plotki

– W ostatnim czasie był jeden przypadek zwolnienia pracownika i skierowania sprawy do prokuratury z uwagi na defraudację mienia – dodaje szefowa zarządu, która podaje też przykład osoby, która została w ZDP choć wygrała konkurs na stanowisko u innego pracodawcy.

Dyrektor pytana o pismo pracowników skierowane do starostwa w sprawie mobbingu do jakiego miało dochodzić w ZDP mówi, że sprawę zna jedynie z plotek, oficjalnie nie składała żadnych wyjaśnień, nikt ze starostwa oficjalnie z nią na ten temat nie rozmawiał. Była jedynie pytana o procedury antymobbingowe i komisję antymobingową.

– Z inicjatywy dyrektora w ostatnim czasie odbyły się dwa szkolenia o rozpoznawaniu i przeciwdziałaniu mobbingowi, w tym jedno szkolenie przeprowadzone na wniosek pracodawcy przez PIP. Przeprowadzona została ankieta wśród pracowników, która niczego niepokojącego nie wykazała.

Radny Konrad Banach czeka na odpowiedź na interpelację. Liczy, że starosta wyjaśni też przyczyny i efekty pracy Wydziału Audytu i Kontroli Starostwa Powiatowego w ZDP w Bełżycach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium