Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

4 sierpnia 2018 r.
13:20

Poszukiwania archiwum żołnierzy wyklętych. Poseł Dominik Tarczyński: Sprawdzimy każdy skrawek ziemi

Poszukiwania archiwum AK i WiN w Bełżycach zakopanego przez Janinę Cel z domu Kuligowską ps. „Niusia” zostały rozpoczęte i będą kontynuowane. Wczoraj, z inicjatywy pochodzącego z tego miasta posła Dominika Tarczyńskiego ruszyły wykopaliska na prywatnej działce, niedaleko rynku. – Jako dziecko pamiętam jak nazywano mnie wnukiem bandyty - nie kryje parlamentarzysta, wnuk Józefa Albińskiego ps. „Lis”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jesteśmy po pierwszym dniu. Nadal nie udało się znaleźć archiwum „Zapory”, „Rysia” i „Lisa” – mojego dziadka. Nadal nie mamy dokumentów, których szukamy, ale jesteśmy pełni wiary – mówi poseł Dominik Tarczyński. – Wierzymy, że to czego szukamy, czyli archiwum żołnierzy wyklętych na Lubelszczyźnie gdzieś tutaj jest. Będziemy kontynuować prace w czwartek. Nie odpuścimy dopóki nie będziemy mieć pewności, że albo ten słój z archiwum jest, albo go nie ma. Sprawdzimy każdy skrawek ziemi, aby mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko. To jest nasz moralny obowiązek, sprawdzić czy te dokumenty są. Jeśli je znajdziemy to one odmienią oblicze tego, jak narracje komunistyczna niszczyła żołnierzy wyklętych i ich rodziny.

Sprawę archiwum Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość nagłośnił młodszy syn Janiny Cel z domu Kuligowskiej ps. „Niusia”. Pochodziła z Bełżyc. Była żołnierzem AK i archiwistką m.in. kpt. Stanisława Łukasika ps. „Ryś”. W czerwcu br. Grzegorz Cel opowiedział nam historię ukrytych przez jego matkę dokumentów. Wśród nich według zeznania Stanisława Kowalskiego ps. „Żmijka” są m.in. wyroki wykonane, rozkazy, listy członków.

Grzegorz Cel już 4 lata temu przekazał wszelkie posiadane przez niego informacje na ten temat lubelskiemu oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej. Badania jednak się nie rozpoczęły. Po nagłośnieniu przez nas tej historii tematem zainteresował się pochodzący z Bełżyc poseł Dominik Tarczyński. Parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości z własnych pieniędzy zorganizował poszukiwania i uzyskał wszelkie zgody. Wczoraj badania prowadzone m.in. pod nadzorem archeologa się rozpoczęły. 

Skąd takie zaangażowanie posła? – Jako dziecko pamiętam jak nazywano mnie wnukiem bandyty – mówi poseł Tarczyński. – Pamiętam też jak moja babcia zemdlała ze strachu kiedy w latach dziewięćdziesiątych BBC przyjechało, aby zrobić dokument o moim dziadku, a babcia myślała, że to SB. Widziałem jak byli nękani. Widziałem co przeżywała moja mama. Widziałem, co znaczy słowo partyzant. Za „komuny” to była największa obelga. Robię to bo czuję, że jest to mój obowiązek i chciałbym aby przyszłe pokolenia także o moją pamięć tak dbały. To może brzmieć górnolotnie, ale albo coś robimy, albo jesteśmy teoretykami patriotyzmu.

Poseł wierzy, że wśród ukrytych dokumentów są też te dotyczące jego dziadka. – Wszystko co wiemy na temat mojego dziadka to są relacje członków jego oddziału – opowiada poseł Tarczyński. – Jeszcze jako student odwiedziłem tych żyjących. Pytałem na czym polegała ich działalność. Żołnierze wiedząc, że jestem studentem KUL-u dosyć chętnie mi opowiadali, choć nie mówili o szczegółach. Widziałem też dokumenty IPN-u. Niestety większość z nich jest oparta na donosach tajnych współpracowników, więc nie można traktować ich do końca poważnie. Trzeba mieć do tego duży dystans. Jedyny dokument, który pokazuje kim był mój dziadek to odręczna notatka na UB, w której mój dziadek mówi: „Tak, jesienią 1945 r. zostałem mianowany przez „Rysia” (na komendanta WiN w Bełżycach-red.).

W poszukiwaniach w Bełżycach uczestniczy syn „Niusi” Grzegorz Cel. – Cieszę, się z decyzji posła Dominika Tarczyńskiego o kontynuowaniu robót. Ma rację i w pełni popieram tę decyzję – zaznacza Grzegorz Cel. – Chodzi o dokumenty AK i WiN, bez żadnej naleciałości ubeckiej. Dzięki nim będziemy wiedzieć co się wtedy działo.

Syn Janiny Cel ma nadzieję, że słoik z dokumentami, o którym wie od swojej matki uda się odnaleźć. – Ani jeden dokument z archiwum AK i WiN-u z Bełżyc nie ujrzał światła dziennego – podkreśla syn „Niusi”. – Nie ma takich dokumentów ani w IPN-ie ani wśród członków naszego stowarzyszania żołnierzy wyklętych na terenie Bełżyc. Obserwuję też to co pojawia się na rynku. Nikt tego nie widział.  

– To musi tutaj być – dodaje poseł Tarczyński.

Podczas piątkowych poszukiwań, w których mieliśmy okazję uczestniczyć została odkopana m.in. łuska po naboju Mauser. To najpopularniejszy nabój karabinowy używany podczas II wojny światowej.

Pozostałe informacje

Olimpiakos Tarnogród w sobotę przegrał wysoko z Pogonią 96 Łaszczówka

Zamojska klasa okręgowa. Hokejowy wynik w Tarnogrodzie

W jednym z najciekawiej zapowiadających się spotkań 22. kolejki Olimpiakos Tarnogród mierzył się u siebie Pogonią 96 Łaszczówka. Mecz był bardzo emocjonujący, bo padło w nim aż dziewięć goli, a po końcowym gwizdku z wygranej cieszyli się goście

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie

Podczas prac ziemnych na Błoniach Zamkowych w Lublinie odkryto prawdziwą perełkę - pozostałości po zabudowie dawnej dzielnicy żydowskiej.

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Ekran to najdelikatniejszy i jednocześnie jeden z najważniejszych elementów każdego smartfona. Uszkodzenie wyświetlacza może być nie tylko kosztowne w naprawie, ale też uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Dlatego coraz więcej użytkowników decyduje się na zabezpieczenie ekranu zaraz po zakupie telefonu. Do wyboru mamy dwie podstawowe opcje: szkło hartowane i folia ochronna. Które rozwiązanie jest lepsze? Przyjrzyjmy się obu metodom zabezpieczania wyświetlacza, ich wadom, zaletom i zastosowaniom.

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Przyjemny, ciepły dom to marzenie każdego właściciela. Dobry materiał izolacyjny sprawia, że zimą oszczędzamy na ogrzewaniu, a latem wnętrze nie nagrzewa się nadmiernie. Przyjazna atmosfera w domu to też mniejszy stres związany z przeciągami czy wilgocią. Zanim podejmiesz decyzję o konkretnym rozwiązaniu, warto przyjrzeć się zaletom i ograniczeniom najpopularniejszych technologii.

Piłkarze Tura Milejów są już bardzo blisko awansu do IV ligi

Siedem goli Tura Milejów w meczu z Hetmanem Gołąb, wyniki lubelskiej okręgówki

Tur Milejów nie zatrzymuje się w drodze po awans do IV Ligi. Podopieczni Tomasza Zająca rozbili Hetmana Gołąb aż 7:2.

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów w Lublinie. Sprawa dotyczy dwóch firm: Kom-Eko i Koma Lublin.

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wysokie temperatury w czasie lata sprawiają, że zamknięte obuwie przestaje się sprawdzać. Zamiast niego warto sięgnąć po klapki, które są lekkie i pozwalają stopom odpocząć. Co więcej, znakomicie prezentują się w towarzystwie zwiewnych letnich strojów. Jeśli zatem szukasz wygodnych klapków dla siebie, sprawdź, po jakie modele warto sięgnąć w sklepie.

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Po wyjazdowym remisie z LZS Sielczyk trener Orląt Łuków Adrian Świderski podał się do dymisji

Orlęta Łuków bez trenera, 11 goli Lutni Piszczac i wszystkie wyniki bialskiej okręgówki

Podział punktów w meczu LZS Sielczyk z Orlętami Łuków sprawił, że do dymisji podał się szkoleniowiec łukowian Adrian Świderski. Dymisja została przyjęta. ŁKS Łazy wygrał po raz pierwszy w rundzie wiosennej. Rezerwy Podlasia II Biała Podlaska lepsze od Unii Krzywda. Victoria Parczew rozbiła Kujawiaka Stanin, a Az-Bud Komarówka Podlaska Sokoła Adamów. Lutnia Piszczac rozgromiła Grom Kąkolewnica 11:1.

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

W niedzielę 11 maja Lublin stanie się centrum narodowych obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Wydarzenie upamiętni 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, która na trwałe wpisała Polskę w mapę europejskiej cywilizacji.

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

Wybór odpowiedniego oprogramowania stanowi często punkt zwrotny w rozwoju przedsiębiorstwa. Decyzja między systemem dedykowanym a gotowym bywa trudna, gdyż wpływa na funkcjonowanie firmy, jej efektywność i koszty operacyjne. Warto zatem przyjrzeć się najważniejszym aspektom obu rozwiązań, aby zrozumieć, które może okazać się bardziej korzystne.

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju
Dzień wschodzi
film

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy Adama Leśniaka, przewodniczącego Samorządu Studenckiego Politechniki Lubelskiej. W energetycznej rozmowie opowiada o idei Juvenaliów, zdradza szczegóły tegorocznego line-upu i podkreśla, jak ważną rolę odgrywa kultura studencka w budowaniu tożsamości akademickiej.

Piłkarze KS Cisowianka Drzewce przegrali w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce w końcówce stracił wszystkie punkty w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce był na prowadzeniu przez większość spotkania, ale kompletnie zawalił końcówkę i wyjechał z Bełżyc bez punktu.

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Choć ostatnie przymrozki postraszyły sadowników z Lubelszczyzny, na razie – odpukać w niemalowane jabłonie – większych strat nie ma. Jak uspokaja Krzysztof Cybulak, wiceprezes Związku Sadowników RP, skutki ochłodzenia są na razie lokalne i niezbyt dotkliwe. Ale na ostateczne oceny trzeba jeszcze chwilę poczekać.

Sparta Rejowiec Fabryczny nie ma łatwej rundy wiosennej

Wiosna nie leży Sparcie, Bug rozbił Brata i komplet wyników chełmskiej okręgówki

Prowadzący w tabeli Bug Hanna rozbił Brata Siennica Nadolna. Sparta Rejowiec Fabryczny nie dała rady Ogniwu Wierzbica. W meczu o podwójną stawkę Hetman Żółkiewka pokonał Granicę Dorohusk. Astra Leśniowice wywiozła komplet punktów z boiska Frassatiego Fajsławice. Wyjazdowe zwycięstwo Włodawianki z rezerwami Chełmianki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium