Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

21 września 2022 r.
8:07

Powiat lubelski. Co się dzieje wokół popularnego źródełka? Czuć było odór fekaliów

72 2 A A
Anna Pogoda wczoraj przyjechała po wodę ze źródełka. – Smakuje dużo lepiej niż kranówka czy też woda ze studni. Bardzo dobra jest zwłaszcza po przegotowaniu – przyznaje
Anna Pogoda wczoraj przyjechała po wodę ze źródełka. – Smakuje dużo lepiej niż kranówka czy też woda ze studni. Bardzo dobra jest zwłaszcza po przegotowaniu – przyznaje (fot. Krzysztof Wiejak)

Po wodę ze źródełka w podlubelskim Motyczu przychodzą nie tylko okoliczni mieszkańcy. Z baniakami i butelkami przyjeżdżają tutaj też m.in. mieszkańcy Lublina. Jednak po incydencie z niedzieli zainteresowanie ujęciem „Motyczanka” jest nieco słabsze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Chyba to źródełko jest najbardziej znanym miejscem w Motyczu, obok góry zamkowej – przypuszcza Ewa Żydek, przewodnicząca Rady Gminy Konopnica, sołtyska Motycza. – Woda ze źródełka jest zimna i smaczna. Kiedyś został przebadany jej skład chemiczny. Wyniki potwierdziły, że parametry są lepsze niż niejednej butelkowanej wody mineralnej.

Sygnał od mieszkańca

– Pod wodę ze źródła przyjeżdżam od niedawna, od ok. 1,5 miesiąca – przyznaje Anna Pogoda, która na stałe mieszka w Stanach Zjednoczonych, ale od kilku miesięcy jest w Polsce, bo opiekuje się swoją mamą, która mieszka w Motyczu. – Używam jej do przygotowania herbaty, kawy, gotuje też na niej zupy. Smakuje dużo lepiej niż kranówka czy też woda ze studni. Bardzo dobra jest zwłaszcza po przegotowaniu.

Pani Anna także wczoraj przyjechała do źródła w Motyczu z dwoma 10-litowymi słojami. Od nas dowiedziała się o niepokojących informacjach, które podał Urząd Gminy Konopnica.

– Do końca nie wiemy, co tak naprawdę się wydarzyło. Sytuację, która miała miejsce w niedzielę, znamy z relacji jego z naszych mieszkańców, który tego dnia wybrał się po wodę do źródełka – mówi Mirosław Żydek, wójt gminy Konopnica. – Mężczyzna poczuł odór przypominający fekalia. Jego zdaniem nieczystości mogły płynąć rzeką Motyczanką, która bezpośrednio przylega do naszego słynnego źródełka. Niewykluczone, że taki zrzut nieczystości z czyjegoś szamba rzeczywiście miał miejsce.

Mieszkaniec zaalarmował Urząd Gminy za pośrednictwem Facebooka. Autor wiadomości sugerował, że kiedy był przy źródełku (już po zmroku) ktoś wylewał szambo prosto do rzeki. Relacjonował, że czuć było wtedy intensywny fetor.

W związku z zaistniałą sytuacją wójt zarządził kontrolę. Pracownicy Urzędu Gminy będą sprawdzać, w jaki sposób mieszkańcy posesji sąsiadujących z rzeką pozbywają się ciekłych nieczystości.

– Interesuje nas, czy przypadki wylewania szamba bezpośrednio do rzeki lub pośrednio przez swoją działkę do rzeki mają miejsce w rejonie źródełka – tłumaczy wójt. – Tam nie ma wielu domów, więc wytypowanie takich posesji do kontroli nie jest trudne. Do tych mieszkańców zostały już skierowane pisma z prośbą o okazanie umów na odbiór nieczystości.

Jest bezpiecznie, ale lepiej teraz nie pić

Źródło w Motyczu jest bardzo popularne. – Zwykle jest kolejka – przyznaje pani Anna, która była po wodę i wczoraj, i w sobotę. – wtedy było sporo samochodów i ludzi.

– Źródełko jest dostępne od wielu lat. Mój dziadek, który przeżył blisko 90 lat, także chodził tam po wodę. Ja i moja rodzina również z niej korzystamy. To źródło jest słynne od lat. My tę wodę rozpropagowaliśmy przy okazji pewnej nocy świętojańskiej. Zapewne skąd taka popularność – dodaje wójt.

Choć nie jest to źródło należące do majątku gminy, urząd co jakiś czas (co najmniej raz w roku) zleca badania wody. – To źródło się na szczęście nie zanieczyszcza – dodaje Mirosław Żydek. – Mam nadzieję, że tym razem będzie podobnie. Kilkanaście lat temu mieszkańcy w czynie społecznym wybudowali w tym miejscu dość mocne cembrowiny. Są dość głęboko wciśnięte w grunt i uszczelnione. Poza tym od góry założony jest dekiel, który także jest uszczelniony. Jest też metalowa rurka, za pośrednictwem której woda jest wyprowadzana ze źródełka i wylewa się bezpośrednio do rzeki. W związku z tym różnica wysokości między źródłem a rzeką liczy kilkadziesiąt centymetrów. I raczej nie ma tam możliwości bezpośredniego zanieczyszczenia.

Niemniej w poniedziałek próbki wody ze źródełka zostały pobrane i przekazane do laboratorium. Wstępne wyniki mają być znane w środę, zaś szczegółowe w piątek. – A być może już dzień wcześniej – przypuszcza wójt. – Informacja o wynikach badań zostanie zamieszczona na stronie internetowej gminy.

Do tego czasu wójt odradza czerpanie wody ze źródełka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej
16 maja 2024, 18:00

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej

Już dziś w księgarni Dosłowna odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Las Literatury” oraz Turniej Jednego Wiersza.

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście znowu uśmiechnęło się do mieszkańców naszego województwa. We wtorkowym losowaniu Eurojackpot grający w Zamościu wygrał blisko 900 tysięcy złotych. Z kolei w Rykach padła główna wygrana w Ekstra Premii!

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!