Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

27 października 2022 r.
7:16

Powstała gdy budowano 1000 szkół na 1000-lecie Polski. Dziś nie ma pomysłu na pusty budynek

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 1 A A
Zajęcia w szkole filialnej w Głusku. 2020 rok
Zajęcia w szkole filialnej w Głusku. 2020 rok (fot. SP w Karczmiskach / Archiwum)

W środę zaczęły się konsultacje społeczne, które mają zakończyć żywot szkoły w Głusku (gmina Karczmiska). Zakończyć formalnie. Władze gminy nie mają pomysłu na to, co zrobić z budynkiem w którym kiedyś uczyło się 150 dzieci, a od wielu miesięcy stoi pusty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od 26 października do 4 listopada mieszkańcy gminy mogą się wypowiadać wypełniając ankietę, w sprawie projektu uchwały w sprawie zamiaru likwidacji z dniem 31 sierpnia przyszłego roku Szkoły Filialnej w Głusku i filii bibliotecznych w Głusku i Słotwinach.

– Szkoła w Głusku jest jeszcze w moim zarządzie, ale potrzeba dopełnienia formalności, żeby Zespół Szkół w Karczmiskach mógł ją wykreślić ze swoich dokumentów i sprawozdań. Najdłużej działało tam przedszkole. Lekcje skończyły się w czerwcu 2021 roku. Uczyło się tam wówczas jedenaścioro dzieci, pięcioro w I i sześcioro w II. Był pomysł, żeby otworzyć tam przedszkole integracyjne dla dzieci z autyzmem ale nie było chętnych by utworzyć dwa oddziały. Tyle dawało rentowność temu przedsięwzięciu – mówi Piotr Długosz, dyrektor ZS w Karczmiskach.

Pracownicy oświaty nie są zdziwieni losem szkół w Głusku czy wcześniej w Słotwinach, gdzie z roku na rok uczyło się coraz mniej dzieci.

– To już ostatnie placówki w naszej gminie w takiej sytuacji, wszystkie dzieci uczą się w Karczmiskach. Rocznikowo rodzi się ich w gminie zaledwie około 50, jeśli weźmiemy pod uwagę migrację, więc co roku potrzebne są zaledwie dwie klasy, duże, ale dwie. Słyszałem opowieści, że kiedyś do podstawówki w Głusku chodziło 150 dzieci. Nie za moich czasów – dodaje dyrektor.

Tak jak w Głusku nie ma ani uczniów ani lekcji, tak samo w bibliotecznych filiach nie ma księgozbiorów, bibliotekarzy czy czytelników. Tu też jedynie chodzi o formalną likwidację placówek.

Szkoła w Głusku powstała w czasach gdy budowano 1000 szkół na 1000-lecie Polski. Nie ma pomysłu co zrobić z budynkiem, który stoi pusty. Na pewno trzeba go zabezpieczyć, tak, żeby nie trzeba go było ogrzewać zimą i żeby nie niszczał. W razie gdyby coś się stało, zawsze go można będzie uruchomić. Już dawno na spotkaniach z mieszkańcami było mówione, że bez ich zgody żadna działalność tam się nie pojawi – mówi Janusz Goliszek, wójt Karczmisk.

Zagospodarowanie dawnych budynków szkolnych nie jest łatwe. Jak relacjonuje wójt rada się zgodziła by w Słotwinach, które wcześniej opustoszały niż Głusko, poszukać najemcy i to na specjalnych warunkach – na 10 lat. Ale dwie próby nie przyniosły rezultatu.

– Były podmioty zainteresowane kupnem a nie dzierżawą, co można zrozumieć. Oferenci mieli w planach otwarcie domu pomocy. Jednak potem wybuchła wojna w Ukrainie i pusta, dawna szkoła bardzo nam się przydała. I nadal przydaje, bo ciągle mieszkają tam uchodźcy, dla których jest około 40 miejsc – dodaje wójt.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Czy ametyst przynosi szczęście?

Czy ametyst przynosi szczęście?

Ametyst to jeden z najpiękniejszych i najbardziej cenionych kamieni szlachetnych, który od wieków zachwyca ludzi swoim głębokim, fioletowym odcieniem. Jest to odmiana kwarcu, której barwa wynika z obecności żelaza oraz promieniowania jonizującego. Ametyst występuje w różnych odcieniach fioletu – od delikatnych, jasnych tonów po intensywne, ciemne barwy. Kamień ten jest wykorzystywany przede wszystkim w jubilerstwie do tworzenia wyjątkowej biżuterii, takiej jak naszyjniki, bransoletki, kolczyki czy pierścionki. Biżuteria z ametystu jest nie tylko piękna, ale również symboliczna – od wieków przypisuje się jej różne właściwości duchowe i energetyczne. Ametyst w biżuterii doskonale komponuje się z innymi kamieniami, złotem czy srebrem, a jego szlachetny wygląd sprawia, że jest idealnym wyborem zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje.

Apelacje odrzucone. Urzędnicy i biznesmeni prawomocnie skazani za aferę przetargową

Apelacje odrzucone. Urzędnicy i biznesmeni prawomocnie skazani za aferę przetargową

Apelacje odrzucone. Urzędnicy i biznesmeni z Białej Podlaskiej zostali prawomocnie skazani w aferze przetargowej. Sąd Okręgowy w Lublinie podtrzymał właśnie wyrok bialskiego wymiaru sprawiedliwości.

Najbardziej ikoniczne samochody – kultowe modele cenione przez miłośników motoryzacji

Najbardziej ikoniczne samochody – kultowe modele cenione przez miłośników motoryzacji

Czy istnieje jakiś niezawodny sposób, aby stworzyć kultowe auto? Na pewno można zrobić to „po włosku” – wystarczy popatrzeć na modele marek takich jak Ferrari, Lamborghini czy Maserati. Mocny silnik, znakomite właściwości jezdne oraz niesamowite, aczkolwiek niepraktyczne nadwozie to zdecydowanie skuteczna metoda. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba tworzyć supersamochodu wartego miliony, aby zbudować ikonę motoryzacji.

Od poniedziałku autobus pojedzie inaczej. Zmiana trasy jednej linii

Od poniedziałku autobus pojedzie inaczej. Zmiana trasy jednej linii

Od poniedziałku (2 grudnia) autobus linii 35 pojedzie inną trasą. To odpowiedź na wniosek Gminy Miejskiej Świdnik.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta
film

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zobaczcie co mówili najlepsi. Zapraszamy do oglądania naszej relacji z wydarzenia.

Sześć piłkarek MKS FunFloor znalazło się w kadrze reprezentacji Polski

Osiem zawodniczek MKS FunFloor Lublin wystąpi w mistrzostwach Europy. Dzisiaj Polska gra z Francją

Aż osiem szczypiornistek MKS FunFloor Lublin wystąpi w rozpoczynających się w czwartek mistrzostwach Europy. Polska także dzisiaj otworzy turniej. Pierwszym rywalem Biało-Czerwonych będzie Francja (godz. 20.30). Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie Eurosportu 1 oraz w internecie na platformie Max.

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Poranne zderzenie trzech aut na ulicy Kunickiego w Lublinie. Tworzą się korki, komunikacja miejska może kursować z opóźnieniem.

Od lewej była dyrektor MNKD - Izabela Andryszczyk, jej następczyni i obecna szefowa jednostki - Danuta Smaga oraz z-ca dyrektor do spraw zamku w Janowcu - Marzena Brzezicka
Janowiec

Miliony dla zamku w Janowcu uratowane. Dyrektorki mogą odetchnąć

Dobra wiadomość dla muzeum na zamku w Janowcu - dwie dotacje z Polskiego Ładu, każda o wartości 3,5 mln zł - zostały powtórnie zaakceptowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Niewiele brakowało, a pieniądze przepadłyby przez błędy muzealników.

Sejm zdecydował w sprawie wolnej Wigilii
SONDA

Sejm zdecydował w sprawie wolnej Wigilii

Na środowym posiedzeniu Sejmu posłowie zdecydowali co z projektem ustawy, aby Wigilia była dniem wolnym od pracy. To się stanie, jednak nie w tym roku.

Polski Cukier AZS UMCS żegna się dzisiaj z rozgrywkami EuroCup

Pożegnanie z Europą, czyli Polski Cukier AZS UMCS kontra Panathinaikos Ateny

W czwartek o godz. 18 Polski Cukier AZS UMCS Lublin po raz ostatni w tym sezonie zaprezentuje się na międzynarodowej arenie. Stawką meczu z Panathinaikosem Ateny będzie trzecie miejsce w grupie, które jednak nie da szans na awans do fazy play-off

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwykły spacer przerodził się w policyjną interwencję. Przekonali się o tym funkcjonariusze z krasnostawskiej policji, którzy usłyszeli wołanie o pomoc.

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE
KONKURS

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na konferencję dotyczącą jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Wieczorem zaplanowany jest koncert Michała Szczygła. Dla naszych Czytelników mamy konkurs, w którym do wygrania są wejściówki.

Jechał wężykiem po zakupy

Jechał wężykiem po zakupy

44- latek jechał po zakupy kompletnie pijany. W organizmie miał 2 promile alkoholu. W jego zatrzymaniu pomógł sygnał od świadka.

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców
galeria

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców

39 utalentowanych sportowców odebrało powołania do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie na rok 2025.

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium