Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

27 kwietnia 2020 r.
15:55

Pożar nad Biebrzą to ostrzeżenie. Patrole przeciwpożarowe w Poleskim Parku Narodowym

0 A A
Skutki pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym
Skutki pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym (fot. TVN 24 / x-news)

Rozmowa z Ewą Piasecką, zastępcą dyrektora Poleskiego Parku Narodowego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ogień spustoszył Biebrzański Park Narodowy. Spowodował nieodwracalne straty. Boi się pani, że coś podobnego może się przydarzyć i was?

– Jak najbardziej się tego boję. To ostrzeżenie dla nas, ale i wszystkich parków narodowych w kraju. Niestety wciąż jest bardzo sucho i wystarczy niedopałek, nie mówiąc już o wypalaniu traw, aby i u nas doszło do kataklizmu.

Ostrzeżenie przekłada się na konkretne działania?

– Na całym naszym terenie operują patrole przeciwpożarowe. W naszej siedzibie funkcjonuje też punkt alarmowo-dyspozycyjny. W przeciwieństwie do Lasów Państwowych nie mamy wież obserwacyjnych z zainstalowanym na nich monitoringiem. Niemniej jednak na bieżąco i blisko współpracujemy z leśnikami, którzy natychmiast informują nas o wszelkich zagrożeniach pożarowych. Tej wiosny nie mieliśmy jeszcze ognia w granicach parku, ale w sąsiedztwie, w kilku miejscach, płonęły już łąki. Niestety wypalanie traw w naszym regionie jest nagminne.

W Biebrzańskim Parku Narodowym zemścił się niedobór wody. Jak pod tym względem jest u was?

– Nasze torfowiska jeszcze się trzymają, chociaż za sprawą suszy wody jest w nich mniej, niż w latach ubiegłych. Zaprocentowały nasze wieloletnie wysiłki związane z zatrzymywaniem wody w parku. Od początku istnienia PPN likwidujemy wybudowane przed powstaniem parku, a obecnie szkodliwe, urządzenia melioracyjne oraz budujemy groble, przetamowania i tak zwane mnichy, czyli budowle hydrotechnicznie do regulacji przepływu wody. Naszymi pracowitymi sojusznikami w tych wysiłkach są także bobry. Naprawdę robią dobrą robotę.

Gdyby, pomimo wszelkich środków ostrożności, pożar pojawił się w „naszym” parku, to na ile jesteście na to gotowi?

– Tak jak powiedziałam, nasze patrole operują w lasach, na trzcinowiskach, torfowiskach i łąkach. Mamy wyznaczone drogi przeciwpożarowe i punkty czerpania wody. Park dysponuje motopompami, agregatem wysokociśnieniowym z autonomicznym zbiornikiem i innym sprzętem. Ponadto mamy plan ochrony przeciwpożarowej na 20 lat i corocznie opracowujemy metody postępowania właśnie na wypadek pożaru. Wszystko to we współpracy z Państwowymi Strażami Pożarnymi z powiatów, gdzie sięga nasz park, czyli Komendą Miejską w Chełmie i Komendami Powiatowymi w Łęcznej, Parczewie i Włodawie. Ponadto współpracujemy ze wszystkimi Ochotniczymi Strażami Pożarnymi na naszym terenie. Słowem wiemy, na kogo możemy liczyć.

Ewa Piasecka

Strażacy zakończyli akcję gaśniczą w Biebrzańskim Parku Narodowym. Podpaleniem zajmuje się prokuratura

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku zajęła się sprawą pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. W niedzielę strażacy poinformowali, że udało się zakończyć akcję gaśniczą. Pożar trwał prawie tydzień, a w jego wyniku spłonęło ponad 5 tysięcy hektarów bagiennych łąk oraz terenów leśnych. Strażacy, którzy walczyli z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym, wracają do swoich jednostek.

– To było bardzo skomplikowane, z jednej strony logistycznie i organizacyjnie, także operacyjnie. Trudności terenowe były dla nas czynnikiem tym dodatkowym, który spowodował, że pożar, który był widoczny powierzchniowo, żeby do niego dotrzeć czasami to wymagało dużego wysiłku ze strony strażaków. W momencie szczytowym w działania było zaangażowanych 500 strażaków, żołnierzy, ratowników. Ta liczba osób jest większa z uwagi na to, że część sił się rotowała – wyjaśnił Marcin Jankowski ze straży pożarnej w Białymstoku.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

e-Wydanie

Pozostałe informacje

światełko do nieba w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Światełko do nieba rozbłysło nad Lublinem!

Nieodłączny element finału WOŚP, czyli światełko do nieba zakończyło wielki finał 33. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jubileuszowy, 30. festiwal kolęd za nami. Grand Prix dla zespołu z Puław
galeria

Jubileuszowy, 30. festiwal kolęd za nami. Grand Prix dla zespołu z Puław

Dzisiaj w sali widowiskowej Domu Chemika - Puławskiego Ośrodka Kultury, publiczność miała okazję obejrzeć finałowy koncert laureatów 30. Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd. Występy najlepszych wykonawców nagrodzono gromkimi brawami. Na koniec podzielono jubileuszowy tort.

PZL Leonardo Avia Świdnik pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała 3:2, mimo że prowadziła już 2:0

PZL Leonardo Avia Świdnik przywiozła z Bielska-Białej tylko punkt

Mimo że PZL Leonardo Avia Świdnik prowadziła z BBTS Bielsko-Biała już 2:0 w setach, ostatecznie przegrała 2:3

Rafał Siwek
Lubelska premiera opery

Nadrabiam wieloletnie zaległości w polskich występach

Rafał Siwek: laureat międzynarodowych konkursów wokalnych. Regularnie występuje na najlepszych scenach operowych na całym świecie. Siwek jest uznawany za jednego z najwybitniejszych śpiewaków operowych w Polsce. W lubelskim „Don Giovannim” wcielił się w rolę Komandora. Rozmawiamy o współczesnej operze, o trudnościach związanych z zawodem i o tym, dlaczego włoska publiczność jest najlepsza na świecie.

Mniej wiernych, mniej powołań? Jak wygląda sytuacja w Kościele?
RAPORT

Mniej wiernych, mniej powołań? Jak wygląda sytuacja w Kościele?

Zmiany demograficzne, a może głębokie przemiany światopoglądowe? Jedno jest pewne: w kościołach jest coraz miej wiernych.

Skoki narciarskie. Życiówka Pawła Wąska na zawodach w niemieckim Oberstdorfie

Skoki narciarskie. Życiówka Pawła Wąska na zawodach w niemieckim Oberstdorfie

Świetny występ Pawła Wąska na skoczni mamuciej w Oberstdorfie. Polski zawodnik zajął znakomite, czwarte miejsce ustanawiając przy tym swój najlepszy wynik w zawodach Pucharu Świata

Dziesiąta wygrana PGE Startu w tym sezonie
ZDJĘCIA
galeria

Dziesiąta wygrana PGE Startu w tym sezonie

W hali Globus nie było w niedzielę pięknego basketu, ale najważniejszą informacją jest zwycięstwo PGE Startu Lublin. Gospodarze pokonali Arriva Polski Cukier Toruń 79:71.

Jest śledztwo ws. zabójstwa ratownika medycznego w Siedlcach

Jest śledztwo ws. zabójstwa ratownika medycznego w Siedlcach

W niedzielę Prokuratura Rejonowa w Siedlcach wszczęła śledztwo w sprawie dokonanego w sobotę zabójstwa ratownika medycznego z Białej Podlaskiej - poinformowała rzecznik siedleckiej prokuratury okręgowej prok. Krystyna Gołąbek.

Puławy i Janowice grają z orkiestrą. Dzisiaj biegali i morsowali
zdjęcia
galeria

Puławy i Janowice grają z orkiestrą. Dzisiaj biegali i morsowali

Przez całą niedzielę na ulicach Puław, Kazimierza Dolnego, Nałęczowa oraz innych miast i wsi powiatu puławskiego można było spotkać wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Janowicach zbiórkę połączono z morsowaniem, w Puławach m.in. z biegami na stadionie.

Lublin gra z orkiestrą! Wielka zabawa w szczytnym celu
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria
film

Lublin gra z orkiestrą! Wielka zabawa w szczytnym celu

Spacer z chartami, profilaktyczne badania oraz wielka zabawa pod galerią Olimp. Wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy opanował Lublin.

Trwa 33. finał WOŚP
33. Finał WOŚP

Do godz. 15.30 zebrano ponad 60 mln zł

Podczas 33. Finału Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy do godz. 15.30 w niedzielę zebrała na onkologię i hematologię dziecięcą ponad 60 mln zł. – Zróbmy wszystko, aby ten dzień był niezwykle pozytywny, ciepły, radosny" - zaapelował prezes WOŚP Jerzy Owsiak.

Fotradar w Świdniku rozpoczął działanie w grudniu 2023 roku

Król polskich fotoradarów błyska w Świdniku: 21 tys. zdjęć

Po kilu latach przerwy, fotoradar z naszego regionu jest  krajowym liderem w liczbie zarejestrowanych wykroczeń. Urządzenia pracujące przy al. Tysiąclecia w Świdniku. Rośnie mu konkurencja, bo w tym roku do sieci 33 „lubelskich” fotoradarów dojdą dwa nowe oraz dwa odcinkowe pomiary prędkości (opp). "Dobra informacja" to taka, że opp w Gołębiu, przy drodze woj. nr 801 Puławy-Dęblin, wciąż nie działa.

Trener Lewartu Wojciech Stefański sprawdzał w sobotę pięciu piłkarzy

Lewart wygrał dwa sparingi, wkrótce pierwsze transfery?

Sobota była bardzo pracowita dla piłkarzy Lewartu Lubartów. Trener Wojciech Stefański zafundował swoim podopiecznym dwa mecze kontrolne. W obu trzecioligowiec zmierzył się z czołowymi ekipami IV ligi. Najpierw pokonał w Biłgoraju tamtejszą Ładę 2:1. Wieczorem wygrał za to u siebie z Lublinianką 1:0.

Ulica Bernardyńska na starych zdjęciach
foto
galeria

Ulica Bernardyńska na starych zdjęciach

Skończyła się rozbiórka kamienicy przy ul. Bernardyńskiej 10, która w nocy z 17 na 18 stycznia uległa częściowemu zawaleniu. Tymi dramatycznymi wydarzeniami żył cały Lublin. Dlatego przypominamy historię ulicy, skąd się wzięła jej nazwa i jak dawniej wyglądała.

Karol Nawrocki na spotkaniu z wyborcami w Myślenicach

Wybory prezydenckie. Karol Nawrocki w Lubelskiem. Zaplanowano kilka spotkań

Kampania przed majowymi wyborami prezydenckimi nabiera tempa. W tym tygodniu planowana jest wizyta w Lubelskiem kandydata PiS Karola Nawrockiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium