Puławy

15 stycznia 2024 r.
20:10

Prawa miejskie Końskowoli. Konsultacje do powtórki

Końskowola miastem była nieprzerwanie od 1532 do 1870 roku. Obecnie jedna z większych wiejskich miejscowości powiatu puławskiego z populacją liczącą ponad 2 tys. osób
Końskowola miastem była nieprzerwanie od 1532 do 1870 roku. Obecnie jedna z większych wiejskich miejscowości powiatu puławskiego z populacją liczącą ponad 2 tys. osób (fot. rs/archiwum)

Ponad trzy lata po ostatnich konsultacjach w sprawie odzyskania praw miejskich przez Końskowolę, mieszkańcy gminy wypełnią ankiety po raz drugi. To skutek stanowiska wojewody, który uznał, że minęło zbyt wiele czasu, by poprzedni wynik głosowania uznać za "miarodajny".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Procedury odzyskiwania utraconych przed laty praw miejskich zazwyczaj przebiegają sprawnie. Tam, gdzie mieszkańcy w konsultacjach opowiadają się w większości za miastem - taki status jest następnie nadawany przez odpowiednie organa państwa. Z kolei tam, gdzie przewagę uzyskują sceptycy, wniosek o taką zmianę nie jest składany. W Końskowoli sprawa przywracania miejskości jest znacznie bardziej skomplikowana.

Powrotu miasta, jak wynika z konsultacji przeprowadzonych w tej gminie pod koniec 2020 roku, chcieli zarówno mieszkańcy, jak i lokalne władze, ale czerwone światło niespodziewanie zapalili radni Zielonego Powiśla i PSL-u. Samorządowcy ci przed trzema laty uznali, że nie chcą być "wiązani z desygnowaniem obecnych włodarzy gminy na włodarzy miejskich", a temat miejskości Końskowoli może zaczekać na koniec bieżącej kadencji. 

Gdy czas mijał, niektóre gminy zdążyły przeprowadzić w tym czasie własne konsultacje (Kurów), co końskowolanie obserwowali ze spokojem, gdyż oni mieli to już za sobą. Lokalne władze oraz sceptyczni wobec szybkiego odzyskiwania praw radni sądzili, że ich wynik "nie ma daty ważności". Niedawno okazało się jednak, że ma. Wynika to ze stanowiska wojewody lubelskiego, który uznał, że wyniki konsultacji z jesieni 2020 roku "nie mogą być miarodajne przy rozpatrywaniu wniosku który złożony zostanie w 2024 roku" wskazując na zbyt duży upływ czasu liczonego od uzyskania opinii mieszkańców.

Wójt Końskowoli, by nie tracić czasu na procedurę odwoławczą, postanowił taką opinię zaakceptować. W zeszłym tygodniu zwołano nadzwyczajną sesję, podczas której radni przyjęli uchwałę o przeprowadzeniu nowych konsultacji społecznych. Te odbędą się pomiędzy 15 lutym i 15 marca. Głosy mają być zbierane zarówno poprzez tzw. pełnomocników (sołtysi, dyrektorzy szkół, pracownicy UG), jak i w trakcie spotkań zwoływanych w każdym sołectwie. Dodatkowo, wszyscy zainteresowani udziałem w ankiecie, będą mogli we wskazanym terminie wypełnić ją w siedzibie Urzędu Gminy. Udział w konsultacjach jest dobrowolny.

Jeśli okaże się, że mieszkańcy gminy nadal chcą, by Końskowola została miastem, odpowiedni wniosek mógłby zostać wysłany do Warszawy w drugiej połowie marca. W przypadku jego akceptacji ze strony władz centralnych, miejski status zostałby nadany 1 stycznia 2025 roku. W tym samym czasie na mapę polskich miast najpewni wróci także Kurów. Szanse na to ma również Wąwolnica.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sporo goli i emocji w meczu beniaminków, Motor lepszy od GKS Katowice
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Sporo goli i emocji w meczu beniaminków, Motor lepszy od GKS Katowice

Trzeba uczciwie przyznać, że GKS Katowice nie zasłużył w poniedziałek na porażkę. Piłka nie zawsze jest jednak sprawiedliwa i tym razem skorzystał na tym Motor Lublin, który w starciu beniaminków pokonał „Gieksę” 3:2.

Ksiądz Mieczysław Puzewicz: Zawsze będę stał po stronie Ukrainy

Ksiądz Mieczysław Puzewicz: Zawsze będę stał po stronie Ukrainy

Rozmowa z księdzem Mieczysławem Puzewiczem, założycielem Centrum Wolontariatu w Lublinie.

Wizualizacja obiektu

Doktorant z Lublina chce zrewolucjonizować energetykę jądrową

Grzegorz Mrugała wraz z grupą badawczą pracuje nad stworzeniem reaktora. Urządzenie ma być bezpieczne i znaleźć szerokie zastosowanie w przemyśle.

Zawodnicy Cementu-Gryfa Chełm: Igor Shepetun i Hubert Sidoruk wrócili z mistrzostw Polski w Radomiu z brązowymi medalami

Medale zawodników Cementu-Gryfa Chełm w mistrzostwach Polski w zapasach

Na najniższym stopniu podium podczas mistrzostw Polski w zapasach stanęli chełmianie Hubert Sidoruk i Igor Shepetun

Polacy i Ukraińcy razem. Zamość w 3. rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie
galeria

Polacy i Ukraińcy razem. Zamość w 3. rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie

Aby powiedzieć, że wojna to zło i kto za nią stoi. By wyrazić braterstwo, ale też dziękować za okazaną pomoc, a także oddać hołd tym, którzy zginęli. Po to w poniedziałek, 24 lutego, w 3. rocznicę wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą na Rynku Wielkim w Zamościu spotkali się Polacy i Ukraińcy.

Trzy lata od kolejnego ataku Rosji na Ukrainę. W Lublinie pamiętali
ZDJĘCIA
galeria

Trzy lata od kolejnego ataku Rosji na Ukrainę. W Lublinie pamiętali

Oddanie hołdu poległym żołnierzom, wspólne wywieszenie flag i odśpiewanie hymnów – w ten symboliczny sposób Ukraińcy i Polacy upamiętnili początek wojny za wschodnią granicą.

Przed pierwszym gwizdkiem Motor pożegnał byłego kapitana Rafała Króla

Pierwsza ligowa wygrana w 2025 roku. Motor Lublin - GKS Katowice (zapis relacji na żywo)

Nie było łatwo, w wielu fragmentach GKS Katowice pokazał się z bardzo dobrej strony, ale trzy punkty w poniedziałkowy wieczór wywalczył Motor Lublin, który wygrał starcie beniaminków 3:2.

Niewybuch znaleziony przy ogrodzeniu

Niewybuch znaleziony przy ogrodzeniu

Chełmianin znalazł pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej. Do akcji wkroczyli saperzy.

ZDiTM wygrywa z Warbusem

ZDiTM wygrywa z Warbusem

Po kilku latach procesu, Sąd Okręgowy w Lublinie wydał wyrok w sprawie roszczeń spółki Warbus z Warszawy. Żądała ona wielomilionowego wynagrodzenia od miasta.

Coraz więcej Azjatów z polskim ubezpieczeniem

Coraz więcej Azjatów z polskim ubezpieczeniem

Ukraińcy, Białorusini, a zaraz po nich Indonezyjczycy – to właśnie te narodowości najczęściej starały się o ubezpieczenie społeczne w minionym roku w naszym regionie. Dwie trzecie z nich pracuje na etat.

Domowy awanturnik za kratami. Rodzina może spać spokojnie

Domowy awanturnik za kratami. Rodzina może spać spokojnie

Po wypiciu alkoholu bił i wyzywał swoich bliskich. Okazało się, że posiadał również nielegalną broń.

Lodowisko na Rynku Wielkim funkcjonuje od lat. Teraz skończy sezon w niedzielę 2 marca

To już koniec lodowiska pod ratuszem. Spora promocja na ostatnie dni

Już tylko przez kilka dni, do końca tego tygodnia funkcjonować będzie lodowisko na Rynku Wielkim w Zamościu. Na ten ostatni czas Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował specjalną promocję dla amatorów jazdy na łyżwach.

Wypadek na ulicy Poniatowskiego. Po mężczyźnie przejechał pojazd
UTRUDNIENIA

Wypadek na ulicy Poniatowskiego. Po mężczyźnie przejechał pojazd

Trwają utrudnienia po wypadku na ulicy Poniatowskiego. Poszkodowany został przewieziony do szpitala

Kibice na meczu Bogdanka LUK Lublin - Steam Hemarpol Norwid Częstochowa
ZDJĘCIA
galeria

Kibice na meczu Bogdanka LUK Lublin - Steam Hemarpol Norwid Częstochowa

Bogdanka LUK Lublin drugi raz z rzędu ograła Steam Hemarpol Norwid Częstochowa. Po triumfie w meczu pucharowym tym razem gospodarze okazali się lepsi w PlusLidze - 3:1. Sprawdźcie nasze zdjęcia z trybun hali Globus im. Tomasza Wójtowicza.

Wykorzystane do animacji zdjęcia pochodzą z zasobów fotopolska.eu
film

Pan Piotr znów ożywił Zamość. Tym razem z okresu zaborów

Pierwsza produkcja zachwyciła. Z zatrzymanych w kadrze chwil Piotr Piotrowski stworzył film przedstawiający Zamość w okresie przedwojennym. Teraz cofnął się w czasie do okresu zaborów. Dzięki jego pracy ponownie możemy oglądać tętniące życiem Stare Miasto.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium