Puławy

15 stycznia 2024 r.
20:10

Prawa miejskie Końskowoli. Konsultacje do powtórki

Końskowola miastem była nieprzerwanie od 1532 do 1870 roku. Obecnie jedna z większych wiejskich miejscowości powiatu puławskiego z populacją liczącą ponad 2 tys. osób
Końskowola miastem była nieprzerwanie od 1532 do 1870 roku. Obecnie jedna z większych wiejskich miejscowości powiatu puławskiego z populacją liczącą ponad 2 tys. osób (fot. rs/archiwum)

Ponad trzy lata po ostatnich konsultacjach w sprawie odzyskania praw miejskich przez Końskowolę, mieszkańcy gminy wypełnią ankiety po raz drugi. To skutek stanowiska wojewody, który uznał, że minęło zbyt wiele czasu, by poprzedni wynik głosowania uznać za "miarodajny".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Procedury odzyskiwania utraconych przed laty praw miejskich zazwyczaj przebiegają sprawnie. Tam, gdzie mieszkańcy w konsultacjach opowiadają się w większości za miastem - taki status jest następnie nadawany przez odpowiednie organa państwa. Z kolei tam, gdzie przewagę uzyskują sceptycy, wniosek o taką zmianę nie jest składany. W Końskowoli sprawa przywracania miejskości jest znacznie bardziej skomplikowana.

Powrotu miasta, jak wynika z konsultacji przeprowadzonych w tej gminie pod koniec 2020 roku, chcieli zarówno mieszkańcy, jak i lokalne władze, ale czerwone światło niespodziewanie zapalili radni Zielonego Powiśla i PSL-u. Samorządowcy ci przed trzema laty uznali, że nie chcą być "wiązani z desygnowaniem obecnych włodarzy gminy na włodarzy miejskich", a temat miejskości Końskowoli może zaczekać na koniec bieżącej kadencji. 

Gdy czas mijał, niektóre gminy zdążyły przeprowadzić w tym czasie własne konsultacje (Kurów), co końskowolanie obserwowali ze spokojem, gdyż oni mieli to już za sobą. Lokalne władze oraz sceptyczni wobec szybkiego odzyskiwania praw radni sądzili, że ich wynik "nie ma daty ważności". Niedawno okazało się jednak, że ma. Wynika to ze stanowiska wojewody lubelskiego, który uznał, że wyniki konsultacji z jesieni 2020 roku "nie mogą być miarodajne przy rozpatrywaniu wniosku który złożony zostanie w 2024 roku" wskazując na zbyt duży upływ czasu liczonego od uzyskania opinii mieszkańców.

Wójt Końskowoli, by nie tracić czasu na procedurę odwoławczą, postanowił taką opinię zaakceptować. W zeszłym tygodniu zwołano nadzwyczajną sesję, podczas której radni przyjęli uchwałę o przeprowadzeniu nowych konsultacji społecznych. Te odbędą się pomiędzy 15 lutym i 15 marca. Głosy mają być zbierane zarówno poprzez tzw. pełnomocników (sołtysi, dyrektorzy szkół, pracownicy UG), jak i w trakcie spotkań zwoływanych w każdym sołectwie. Dodatkowo, wszyscy zainteresowani udziałem w ankiecie, będą mogli we wskazanym terminie wypełnić ją w siedzibie Urzędu Gminy. Udział w konsultacjach jest dobrowolny.

Jeśli okaże się, że mieszkańcy gminy nadal chcą, by Końskowola została miastem, odpowiedni wniosek mógłby zostać wysłany do Warszawy w drugiej połowie marca. W przypadku jego akceptacji ze strony władz centralnych, miejski status zostałby nadany 1 stycznia 2025 roku. W tym samym czasie na mapę polskich miast najpewni wróci także Kurów. Szanse na to ma również Wąwolnica.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motor Lublin - GKS Katowice (relacja na żywo)

Motor Lublin - GKS Katowice (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Motor Lublin - GKS Katowice. Spotkanie rozpoczyna się o godz. 19, a kwadrans wcześniej gospodarze oficjalnie pożegnają Rafała Króla, który w zimie zdecydował się odejść z drużyny.

Niewybuch znaleziony przy ogrodzeniu

Niewybuch znaleziony przy ogrodzeniu

Chełmianin znalazł pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej. Do akcji wkroczyli saperzy.

ZDiTM wygrywa z Warbusem

ZDiTM wygrywa z Warbusem

Po kilku latach procesu, Sąd Okręgowy w Lublinie wydał wyrok w sprawie roszczeń spółki Warbus z Warszawy. Żądała ona wielomilionowego wynagrodzenia od miasta.

Coraz więcej Azjatów z polskim ubezpieczeniem

Coraz więcej Azjatów z polskim ubezpieczeniem

Ukraińcy, Białorusini, a zaraz po nich Indonezyjczycy – to właśnie te narodowości najczęściej starały się o ubezpieczenie społeczne w minionym roku w naszym regionie. Dwie trzecie z nich pracuje na etat.

Domowy awanturnik za kratami. Rodzina może spać spokojnie

Domowy awanturnik za kratami. Rodzina może spać spokojnie

Po wypiciu alkoholu bił i wyzywał swoich bliskich. Okazało się, że posiadał również nielegalną broń.

Lodowisko na Rynku Wielkim funkcjonuje od lat. Teraz skończy sezon w niedzielę 2 marca

To już koniec lodowiska pod ratuszem. Spora promocja na ostatnie dni

Już tylko przez kilka dni, do końca tego tygodnia funkcjonować będzie lodowisko na Rynku Wielkim w Zamościu. Na ten ostatni czas Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował specjalną promocję dla amatorów jazdy na łyżwach.

Wypadek na ulicy Poniatowskiego. Po mężczyźnie przejechał pojazd
UTRUDNIENIA

Wypadek na ulicy Poniatowskiego. Po mężczyźnie przejechał pojazd

Trwają utrudnienia po wypadku na ulicy Poniatowskiego. Poszkodowany został przewieziony do szpitala

Kibice na meczu Bogdanka LUK Lublin - Steam Hemarpol Norwid Częstochowa
ZDJĘCIA
galeria

Kibice na meczu Bogdanka LUK Lublin - Steam Hemarpol Norwid Częstochowa

Bogdanka LUK Lublin drugi raz z rzędu ograła Steam Hemarpol Norwid Częstochowa. Po triumfie w meczu pucharowym tym razem gospodarze okazali się lepsi w PlusLidze - 3:1. Sprawdźcie nasze zdjęcia z trybun hali Globus im. Tomasza Wójtowicza.

Wykorzystane do animacji zdjęcia pochodzą z zasobów fotopolska.eu
film

Pan Piotr znów ożywił Zamość. Tym razem z okresu zaborów

Pierwsza produkcja zachwyciła. Z zatrzymanych w kadrze chwil Piotr Piotrowski stworzył film przedstawiający Zamość w okresie przedwojennym. Teraz cofnął się w czasie do okresu zaborów. Dzięki jego pracy ponownie możemy oglądać tętniące życiem Stare Miasto.

Ukraina w obliczu wojny i odbudowy. Rozmowa z Konsulem Generalnym Ukrainy w Polsce
film

Ukraina w obliczu wojny i odbudowy. Rozmowa z Konsulem Generalnym Ukrainy w Polsce

Trzy lata pełnoskalowej wojny, największy atak dronów na Ukrainę, przyszłość relacji polsko-ukraińskich i odbudowa kraju. Jak Ukraina radzi sobie z kolejnymi wyzwaniami? Co zmieni międzynarodowe wsparcie, a jakie zagrożenia wciąż stoją przed naszym wschodnim sąsiadem? Na te i wiele innych pytań odpowiada Konsul Generalny Ukrainy w Polsce, Oleh Kuts.

Włoska wokalistka Simona oraz polskie trio Confusion Project wystąpią w Centrum Kultury
jazz
6 marca 2025, 19:00

Włoska wokalistka Simona oraz polskie trio Confusion Project wystąpią w Centrum Kultury

Wyobraźcie sobie zmysłowy, kobiecy wokal, który zapada w pamięć oraz trio instrumentalne, które stopniuje napięcie jak w najlepszym filmie. Jeśli lubicie takie klimaty, to nie możecie opuścić koncertu Simony De Rosy & Confusion Project, w którym znajdziecie subtelne melodie i elektryzującą improwizację.

Autobusy wrócą z ferii. Będą zmiany w rozkładzie od poniedziałku

Autobusy wrócą z ferii. Będą zmiany w rozkładzie od poniedziałku

Po feriach zmieni się rozkład komunikacji miejskiej w Lublinie. Pojawią się też nowe przystanki.

Jeden z konkursów dotyczy SP nr 4, którą od początku tego roku szkolnego, jako p.o. kieruje Janusz Głębocki

Ratusz szuka dyrektorów. Wybiorą nowych w pięciu placówkach

W jednym przypadku konkurs jest niezbędny, bo obecny dyrektor jest tylko pełniącym obowiązki, w pozostałych dotychczasowym szefom kończą się kadencje. Zamojski ratusz ogłasza konkursy na stanowiska dyrektorów szkół.

Poszukiwacze w gminie Drelów

Kosmiczne skały spadły w Lubelskiem. Trafią do Narodowego Centrum Badań Jądrowych

W gminie Drelów odnaleziono 8 fragmentów kosmicznej skały, która we wtorek przemknęła przez niebo nad Polską. Największy waży pół kilograma. Mają teraz trafić do Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Trójniki PP z gwintem wewnętrznym – kiedy warto je stosować?

Trójniki PP z gwintem wewnętrznym – kiedy warto je stosować?

Trójniki PP z gwintem wewnętrznym to niezwykle ważny komponent w wielu instalacjach hydraulicznych, które znajdują zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Umożliwiają one efektywne i trwałe łączenie rur wykonanych z polipropylenu (PP). Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie dobrze w systemach wodociągowych, grzewczych oraz przemysłowych, gdzie wysoka szczelność połączeń oraz odporność na korozję mają nadrzędne znaczenie. Dlaczego warto stosować trójniki PP z gwintem wewnętrznym oraz jak dobrać odpowiedni model do konkretnej instalacji?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium