Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

24 maja 2020 r.
8:11

Prosty i bezpieczny respirator z Lublina. Wspólny projekt Politechniki Lubelskiej oraz Uniwersytetu Medycznego

Autor: Zdjęcie autora Patryk Pytlak
17 0 A A
Koszt dopiero co skonstruowanego urządzenia ma wynieść około tysiąca złotych<br />
Koszt dopiero co skonstruowanego urządzenia ma wynieść około tysiąca złotych

Prosty, tani i przede wszystkim bezpieczny. Taki ma być respirator, którzy skonstruowali naukowcy Politechniki Lubelskiej oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jest to pierwsze urządzenie oparte na zasadach wymyślonych przez lubelskich naukowców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prototyp prostego respiratora jest niskobudżetowym urządzeniem służącym do wspomagania oddychania u osób z niewydolnością oddechową, występującą np. w przypadku zarażenia wirusem Covid-19. To odpowiedź na apel pracowników służby zdrowia oraz dramatyczną sytuację na świecie, gdzie gwałtowny przyrost zachorowań na koronawirusa spowodował ogromny wzrost zapotrzebowania na urządzenia wspomagające oddychanie.

Ułatwi proces odkażania

Naukowcy z dwóch lubelskich uczelni pracowali nad nim od początku epidemii. Jak wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Ryszard Maciejewski, koordynator projektu, kierownik Katedry Anatomii Człowieka Uniwersytetu Medycznego i dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego, koncepcja pojawiła się, w celu uniknięcia sytuacji, jaka miała miejsce we Włoszech. – Prototyp urządzenia powstał przy wykorzystaniu tanich, powszechnie dostępnych materiałów oraz elementów wydrukowanych na drukarkach 3D. Pracowaliśmy nad nim ponad miesiąc. Urządzenie zostało zbudowane w oparciu o silnik elektryczny i układ przekładni umożliwiający cykliczne ściskanie worka AMBU służącego do resuscytacji ręcznej.

Respirator dodatkowo ułatwi proces odkażania. Jak zapewnia profesor, zarówno dezynfekcja, jak i sterylizacja będą bardzo proste. – Worki gumowe są tak tanie, że będzie można je wymieniać. Nie mówię, że po każdym pacjencie, ale po pacjencie z zakażeniem Covid-19 worek będzie można wyrzucić. Dzięki temu to urządzenie jest również bezpieczne.

Urządzenia zajmuje około jednego metra kwadratowego.

Tańszy niż zwykły

Respirator, który skonstruowali lubelscy naukowcy, znacząco różni się od respiratorów komercyjnych, które są powszechnie używane w szpitalach. Jak podkreśla prof. Maciejewski największą różnicą jest cena. Za powszechnie używany respirator trzeba zapłacić około 40 tys. zł. Koszt dopiero co skonstruowanego urządzenia ma wynieść około 1 tys. zł. – Podając tę cenę trzeba uwzględnić tylko koszt materiału, podzespołów oraz gotowych elementów, które są dostępne na rynku. Nie liczę pracy i tzw. własności intelektualnej – wyjaśnia profesor Maciejewski.

Urządzenia muszą mieć podobny osprzęt do monitorowania pacjenta, jednak działają na zupnie innych zasadach.

– W normalnym respiratorze sercem urządzenia jest miech, który dozuje odpowiednią mieszkankę powietrza. Ta mieszkanka jest zależna od ustalonego stanu zdrowia pacjenta na podstawie gazometrii, czyli wysycenia jego krwi tlenem. Urządzenie, które my skonstruowaliśmy nie opiera się na zasadzie miecha, tylko na zasadzie worka. W naszym respiratorze nie ma miecha kształcie harmonijki, tylko z odpowiednią siłą i częstotliwością dociskany jest worek, który podlega regulacji.

Prace nad prostymi respiratorami prowadzone są nie tylko na lubelskich uczelniach: projekty powstają również w Instytucie Lotnictwa w Warszawie, Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy czy Politechnice Białostockiej. Każdy z tych pomysłów opiera się na innych zasadach funkcjonowania.

Z prof. Maciejewskim przy realizacji projektu pracują: dr inż. Marcin Maciejewski z Zakładu Teleinformatyki i Diagnostyki Medycznej na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej oraz mgr inż. Robert Karpiński z Katedry Podstaw Konstrukcji Maszyn i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej.

– Naukowcy z Politechniki Lubelskiej przełamali problem techniczny, który występował od początku prac – mówi prof. Maciejewski.

Najpierw testy

W środę, 13 maja, prototyp został przekazany do badań w warunkach klinicznych do Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. – W tej placówce zdiagnozowano kilka chorób zakaźnych. Na początku pandemii obawialiśmy się, że w tym szpitalu sytuacja będzie krytyczna – tłumaczy prof. Maciejewski – Od środy urządzenie bierze udział w próbach klinicznych, które polegają na tzw. wysokiej wierności, czyli, tak, jakby był podłączony pod prawdziwego pacjenta. Wcześniej był testowany na wytrzymałość mechaniczną. Spodziewamy się, że będziemy musie nanieść jeszcze 2- 3 poprawki. Mamy koncepcję co trzeba poprawić.

Testy trwały do zeszłego piątku. Jak mówi prof. Maciejewski, potwierdziły pełna przydatność respiratora do terapii:

– Musimy nanieść drobiazgi techniczne. Testy pokazały nam, jak duży powinien być rezerwuar z tlenem oraz jaki powinien być worek. Powinien być trochę większy niż przewidywaliśmy.

Bez partnera biznesowego ani rusz

Do produkcji urządzenia potrzebny jest partner biznesowy, który oszacuje potrzeby rynku. Jak zaznacza prof. Maciejewski produkcją ma się zająć firma z Lublina bądź okolic. – Nie wypuszczę jej dalej.

Aby zbudować prosty respirator potrzebna jest znajomość obsługi drukarek 3D. – To nie wymaga wielkich nakładów finansowych i ludzkich. Wystarczy tylko ustawienie pewnego ciągu produkcyjnego. Musi to być również firma o charakterze informatycznym, której pracownicy znają się na mechatronice, informatyce i oczywiście na druku. Myślę, że jesteśmy stanie bez większych problemów taką firmę w Lublinie. Będę starał się tym pomysłem zainteresować, zarówno Urząd Marszałkowski, jak i naszych lokalnych polityków. Przede wszystkim liczę na wsparcie ze strony Ministra Artura Sobonia – kończy prof. Maciejewski.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

Przetwornice napięcia to niezwykle praktyczne urządzenia, które umożliwiają zasilanie urządzeń w miejscach gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony np. w samochodzie, na kempingu czy w instalacjach fotowoltaicznych. W jaki sposób? Za pomocą swojego układu elektronicznego przetwornica konwertuje prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC) o napięciu 230V, czyli taki jaki mamy w gniazdkach domowych.

5 powodów, dla których warto wybrać hotel przyjazny dzieciom na rodzinny urlop

5 powodów, dla których warto wybrać hotel przyjazny dzieciom na rodzinny urlop

Rodzinny urlop to czas, który powinien dostarczać radości wszystkim jego uczestnikom, niezależnie od wieku. Dlatego wybór miejsca na wakacje ma ogromne znaczenie. Hotele dla dzieci oferują komfort i rozrywkę zarówno dla najmłodszych, jak i starszych członków rodziny. Sprawdź, dlaczego warto zarezerwować pobyt w hotelu przyjaznym rodzinie.

Zakupy na ostatnią chwilę? W Chełmie od rana kolejki

Zakupy na ostatnią chwilę? W Chełmie od rana kolejki

Wtorek 24 grudnia, grubo przed 6 rano - tłum ludzi zgromadzonych przed jedną z chełmskich piekarni. Pora dość wczesna, ale za parę godzin półki mogą już świecić pustkami. A gości trzeba czymś nakarmić. Szał świątecznych zakupów last minute czas zacząć.

Senior chciał zainwestować – stracił 600 tys. zł

Senior chciał zainwestować – stracił 600 tys. zł

Kiedy postanowił zrezygnować z inwestycji, okazało się, że stracił oszczędności życia. Sprawą zajmuje się policja.

Wigilia last minute? Nie trzeba kupować gotowców

Wigilia last minute? Nie trzeba kupować gotowców

Wigilia już dzisiaj. W wielu domach jest już wszystko gotowe, jednak są też takie, gdzie trzeba jeszcze coś ugotować. Myślicie, że się uda? Spokojnie, jeszcze można przygotować smaczne święta na ostatnią chwilę.

Pastwił się nad rodziną. Partnerce groził śmiercią

Pastwił się nad rodziną. Partnerce groził śmiercią

Agresor miał bić, znieważać i grozić śmiercią swojej partnerce, a także stosować przemoc wobec trójki dzieci. Mieszkaniec powiatu bialskiego trafił za kratki. Grozi mu do 8 lat więzienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium