Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

18 sierpnia 2020 r.
13:39

Biomed Lublin rozpoczął dziś produkcję pierwszego na świecie leku na Covid-19

2 A A
Dostawa osocza do Biomedu
Dostawa osocza do Biomedu (fot. Maciej Kaczanowski)

– Jako pierwsi na świecie startujemy z produkcją leku przeciwko Covid-19. Tu, w Lublinie – ogłosili we wtorek przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego i lubelskiej firmy Biomed. Pierwsza partia preparatu z osocza ozdrowieńców zostanie podana pacjentom w ramach badań klinicznych za około dwa miesiące.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Kiedy kilka miesięcy temu rodził się projekt pojawiały się głosy, że za parę miesięcy to już będzie po problemie. Przestrzegaliśmy przed takim optymizmem i jak widzimy, wirus z nami został, jest i obawiam się, że zagości u nas na dłużej. W związku z tym stworzenie skutecznej formy terapii, a również być może profilaktyki, jest niezwykle ważne – mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

To on pod koniec marca w lubelskim szpitalu przy ul. Staszica jako pierwszy w Polsce podał chorym na Covid-19 preparat z osocza pobranego z krwi pacjentów, którzy pokonali koronawirusa.

– W naszej klinice mamy dostęp do wszystkich leków, jakie zostały zaaprobowane. Jeżeli patrzymy na skuteczność terapii, to działanie osocza ozdrowieńców ma tu szczególne miejsce. W tej chwili możemy mówić już o dziesiątkach pacjentów, u których jego podanie ma pozytywny skutek, oczywiście z pewnymi uwarunkowaniami – dodaje prof. Tomasiewicz.

Współpracę z lubelską kliniką rozpoczęła firma Biomed Lublin, stawiając sobie za cel stworzenie leku, który byłby wykorzystywany w leczeniu Covid-19. Pierwsze tygodnie poświecono głównie na zbiórkę wymaganej do rozpoczęcia produkcji ilości osocza ozdrowieńców. Zebrano 150 litrów krwi, z czego ponad 100 litrów pochodzi od górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Dzisiaj w laboratoriach spółki rozpoczęto frakcjonowanie osocza. Po tym etapie będzie możliwe wskazanie, ile ampułek leku uda się wytworzyć z zebranego osocza. Według szacunków, powinno to być ok. 3 tys. dawek. Produkcja powinna potrwać ok. dwa miesiące.

– Prawdopodobnie z końcem października będziemy w stanie zwolnić lek do badań klinicznych – zapowiada Piotr Fic, wiceprezes Biomem Lublin S.A. – Po kolejnych czterech miesiącach będziemy mogli mówić o pierwszych wnioskach z badań. A później, po przejściu procesu rejestracyjnego, będzie można dopuścić lek do sprzedaży. Mówimy tu o długich miesiącach, ale i o konsekwentnym działaniu, które ma na celu zbliżenie się do momentu, w którym lek będzie powszechnie dostępny dla wszystkich pacjentów w Polsce.

– Według mojej wiedzy w tej chwili nie ma żadnego innego leku, który w perspektywie najbliższego roku może być wprowadzony i skutecznie działać przeciwko wirusowi – przekonuje natomiast Grzegorz Czelej, senator PiS i pomysłodawca projektu. – Nawet jeżeli sukcesem zakończą się prace nad szczepionką, ten lek będzie miał dla niej charakter uzupełniający.

Polityk zaapelował też to Unii Europejskiej o tworzenie banków osocza we wszystkich krajach wspólnoty. Jak tłumaczy, najważniejsze jest szybkie pobranie materiału od osób wyleczonych ze względu na szybki spadek liczby przeciwciał w krwi. - Należy dołożyć wszelkich starań, by system działał tak, aby od razu po drugiej próbie ujemnej u poszczególnych pacjentów, pobierać od nich osocze. Wtedy uzyskujemy największe stężenie przeciwciał i tym samym najwięcej leku, a działanie takiego osocza jest najbardziej skuteczne – wyjaśnia Czelej.

Uczestnicy projektu na produkcję leku na Covid-19 pozyskali grant z Agencji Badań Medycznych w wysokości 5 mln zł. Część prac Biomed sfinansuje z własnych środków, ale firma nie informuje o kosztach, jakie poniesie. Według powszechnej opinii spółka już teraz jest jednak uznawana za jednego z największych zwycięzców „koronahossy” na polskiej giełdzie. Od początku roku jej notowania wzrosły o ponad 2400 proc.

CoVid-800x100-5s.gif

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Karnawałowe szaleństwa w Berecie
foto
galeria

Karnawałowe szaleństwa w Berecie

Jak dziewczyny idą w miasto, to nie ma to tamto. Szaleństwo do rana. Jeśli jesteście ciekawi, co się działo w Berecie, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

światełko do nieba w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Światełko do nieba rozbłysło nad Lublinem!

Nieodłączny element finału WOŚP, czyli światełko do nieba zakończyło wielki finał 33. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jubileuszowy, 30. festiwal kolęd za nami. Grand Prix dla zespołu z Puław
galeria

Jubileuszowy, 30. festiwal kolęd za nami. Grand Prix dla zespołu z Puław

Dzisiaj w sali widowiskowej Domu Chemika - Puławskiego Ośrodka Kultury, publiczność miała okazję obejrzeć finałowy koncert laureatów 30. Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd. Występy najlepszych wykonawców nagrodzono gromkimi brawami. Na koniec podzielono jubileuszowy tort.

PZL Leonardo Avia Świdnik pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała 3:2, mimo że prowadziła już 2:0

PZL Leonardo Avia Świdnik przywiozła z Bielska-Białej tylko punkt

Mimo że PZL Leonardo Avia Świdnik prowadziła z BBTS Bielsko-Biała już 2:0 w setach, ostatecznie przegrała 2:3

Rafał Siwek
Lubelska premiera opery

Nadrabiam wieloletnie zaległości w polskich występach

Rafał Siwek: laureat międzynarodowych konkursów wokalnych. Regularnie występuje na najlepszych scenach operowych na całym świecie. Siwek jest uznawany za jednego z najwybitniejszych śpiewaków operowych w Polsce. W lubelskim „Don Giovannim” wcielił się w rolę Komandora. Rozmawiamy o współczesnej operze, o trudnościach związanych z zawodem i o tym, dlaczego włoska publiczność jest najlepsza na świecie.

Mniej wiernych, mniej powołań? Jak wygląda sytuacja w Kościele?
RAPORT

Mniej wiernych, mniej powołań? Jak wygląda sytuacja w Kościele?

Zmiany demograficzne, a może głębokie przemiany światopoglądowe? Jedno jest pewne: w kościołach jest coraz miej wiernych.

Skoki narciarskie. Życiówka Pawła Wąska na zawodach w niemieckim Oberstdorfie

Skoki narciarskie. Życiówka Pawła Wąska na zawodach w niemieckim Oberstdorfie

Świetny występ Pawła Wąska na skoczni mamuciej w Oberstdorfie. Polski zawodnik zajął znakomite, czwarte miejsce ustanawiając przy tym swój najlepszy wynik w zawodach Pucharu Świata

Dziesiąta wygrana PGE Startu w tym sezonie
ZDJĘCIA
galeria

Dziesiąta wygrana PGE Startu w tym sezonie

W hali Globus nie było w niedzielę pięknego basketu, ale najważniejszą informacją jest zwycięstwo PGE Startu Lublin. Gospodarze pokonali Arriva Polski Cukier Toruń 79:71.

Jest śledztwo ws. zabójstwa ratownika medycznego w Siedlcach

Jest śledztwo ws. zabójstwa ratownika medycznego w Siedlcach

W niedzielę Prokuratura Rejonowa w Siedlcach wszczęła śledztwo w sprawie dokonanego w sobotę zabójstwa ratownika medycznego z Białej Podlaskiej - poinformowała rzecznik siedleckiej prokuratury okręgowej prok. Krystyna Gołąbek.

Puławy i Janowice grają z orkiestrą. Dzisiaj biegali i morsowali
zdjęcia
galeria

Puławy i Janowice grają z orkiestrą. Dzisiaj biegali i morsowali

Przez całą niedzielę na ulicach Puław, Kazimierza Dolnego, Nałęczowa oraz innych miast i wsi powiatu puławskiego można było spotkać wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Janowicach zbiórkę połączono z morsowaniem, w Puławach m.in. z biegami na stadionie.

Lublin gra z orkiestrą! Wielka zabawa w szczytnym celu
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria
film

Lublin gra z orkiestrą! Wielka zabawa w szczytnym celu

Spacer z chartami, profilaktyczne badania oraz wielka zabawa pod galerią Olimp. Wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy opanował Lublin.

Trwa 33. finał WOŚP
33. Finał WOŚP

Do godz. 15.30 zebrano ponad 60 mln zł

Podczas 33. Finału Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy do godz. 15.30 w niedzielę zebrała na onkologię i hematologię dziecięcą ponad 60 mln zł. – Zróbmy wszystko, aby ten dzień był niezwykle pozytywny, ciepły, radosny" - zaapelował prezes WOŚP Jerzy Owsiak.

Fotradar w Świdniku rozpoczął działanie w grudniu 2023 roku

Król polskich fotoradarów błyska w Świdniku: 21 tys. zdjęć

Po kilu latach przerwy, fotoradar z naszego regionu jest  krajowym liderem w liczbie zarejestrowanych wykroczeń. Urządzenia pracujące przy al. Tysiąclecia w Świdniku. Rośnie mu konkurencja, bo w tym roku do sieci 33 „lubelskich” fotoradarów dojdą dwa nowe oraz dwa odcinkowe pomiary prędkości (opp). "Dobra informacja" to taka, że opp w Gołębiu, przy drodze woj. nr 801 Puławy-Dęblin, wciąż nie działa.

Trener Lewartu Wojciech Stefański sprawdzał w sobotę pięciu piłkarzy

Lewart wygrał dwa sparingi, wkrótce pierwsze transfery?

Sobota była bardzo pracowita dla piłkarzy Lewartu Lubartów. Trener Wojciech Stefański zafundował swoim podopiecznym dwa mecze kontrolne. W obu trzecioligowiec zmierzył się z czołowymi ekipami IV ligi. Najpierw pokonał w Biłgoraju tamtejszą Ładę 2:1. Wieczorem wygrał za to u siebie z Lublinianką 1:0.

Ulica Bernardyńska na starych zdjęciach
foto
galeria

Ulica Bernardyńska na starych zdjęciach

Skończyła się rozbiórka kamienicy przy ul. Bernardyńskiej 10, która w nocy z 17 na 18 stycznia uległa częściowemu zawaleniu. Tymi dramatycznymi wydarzeniami żył cały Lublin. Dlatego przypominamy historię ulicy, skąd się wzięła jej nazwa i jak dawniej wyglądała.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium