Nietoperze zyskały budki lęgowe, siedliska susła perełkowanego zostały zabezpieczone. Podczas seminarium w Kazimierzu Dolnym przedstawiono efekty prac ochronnych, prowadzonych w bochotnickim kamieniołomie.
- Choć projekt jeszcze się nie ukończył, już możemy pozytywnie ocenić jego efekty, jego najważniejsze zadania zostały zrealizowane - twierdzi Paweł Duklewski, główny specjalista Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.
Chodzi przede wszystkim o montaż budek lęgowych dla nietoperzy oraz zabezpieczenie kamieniołomu. - Udało się skutecznie zabezpieczyć komory przed penetracją przez osoby postronne, dzięki temu kolonia nietoperzy może funkcjonować w spokoju podczas zimowej hibernacji. Dodatkowe roboty budowlane i górnicze przeprowadzone w górotworze zabezpieczyły kamieniołom przed erozją i potencjalnym zawaleniem - tłumaczy specjalista.
Ponadto ekipa prowadząca prace uszczelniła stropy poszczególnych komór, co ma odpowiednio wpłynąć na mikroklimat panujący w kamieniołomie. - Na wymierne efekty w postaci danych naukowych musimy poczekać do wiosny. Przez całą zimę będzie prowadzony monitoring temperatury i wilgotności wewnątrz kamieniołomu - dodaje Duklewski.
Podczas seminarium omówione zostały również prace nad zabezpieczaniem siedlisk susła perełkowanego oraz usuwanie zadrzewień i zakrzaczeń z muraw kserotermicznych, wrzosowisk i łąk. W rejonie kamieniołomów została też przeprowadzona sesja terenowa. Podczas niej dr Andrzej Pawłowski z RDOŚ opowiadał o pochodzeniu kamieniołomów, natomiast Marian Walaszek, przedstawiciel Zakładu Robót Górniczych i Wysokościowych AMC, który jest wykonawcą prac w kamieniołomach, opisał każdy etap przedsięwzięcia.