Gmina Aleksandrów znalazła się na szarym końcu w rankingu samodzielności finansowej za rok 2018 opublikowanym przez Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych. Najwyższe, 130. miejsce zajęły Puławy.
Żadna z gmin z województwa lubelskiego nie znalazła się w pierwszej setce rankingu. Najwyżej uplasowały się Puławy na 130. miejscu, z poziomem samodzielności finansowej 61,11 proc. Na tak wysoki wynik Puław ma wpływ działalność firmy Azoty. Dzięki odprowadzanym podatkom przez kopalnię Bogdanka wysokie – 158. miejsce zajęła gmina Puchaczów. Trzecią gminą z województwa lubelskiego była gmina Terespol (178. miejsce), na terenie której działa m.in. firma Adampol.
Zaledwie osiem gmin przekroczyło 50 proc. dochodów. Poza trzema wyżej wymienionymi były to: Świdnik (51,61 proc.), Dęblin (51,05 proc.), gmina Konopnica (50,63 proc.), gmina Nałęczów (50,61 proc.) oraz Lublin (50,16 proc.). Mimo że w Lublinie działa wiele przedsiębiorstw to duży wpływ na niskie 472. miejsce, miało duże zadłużenie miasta.
Gminy w województwie lubelskim okupują końcówkę rankingu. Gmina Aleksandrów (pow. biłgorajski) zajęła przedostatnie miejsce mając zaledwie 13,01 proc. samodzielności finansowej. Gmina Wojcieszków (pow. łukowski) uplasowała się na 2472. miejscu, czyli siódmym od końca. Te gminy są prawie całkowicie niesamodzielne. Jest to spowodowane głównie tym, że nie ma tam dużych przedsiębiorstw. Również mało firm odprowadza tam podatek od nieruchomości, który jest znacznie większy od podatku rolnego czy leśnego.
Pierwsze miejsce w tym zestawieniu zajęła gmina Kleszczów (91proc. ), na terenie której działa Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów oraz największa w Polsce opalana węglem brunatnym – Elektrownia Bełchatów. W pierwszej dziesiątce znalazły się cztery gminy, które opierają swój budżet na górnictwie. Resztę stanowią kurorty morskie tak jak Rewal, Dziwnów czy Mielno, w których króluje turystyka.
To właśnie turystyka, górnictwo oraz wysoko rozwinięte strefy ekonomiczne decydują o tym że gminy takie jak Kleszczów, Rewal czy Dziwnów są tak wysoko w rankingu. Na terenie tych gmin odprowadzane są wysokie podatki od nieruchomości czy opłat od wydobycia surowców.
Ranking samodzielności finansowej powstał na podstawie danych ze sprawozdań jednostek samorządu terytorialnego z wykonania budżetów za rok 2018.