Ostateczna lista wniosków przyszłorocznego budżetu obywatelskiego jest już gotowa. Odrzucono projekty dotyczące terenów nienależących do miasta, ale pozytywnie zaopiniowano np. remonty budynków należących do powiatu. Dlaczego?
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Patrząc na listę projektów zakwalifikowanych do nowego budżetu obywatelskiego uwagę zwraca wysoka liczba odrzuconych wniosków. Do kosza trafił co drugi z blisko 60 projektów.
Wiele z nich skreślono, bo dotyczyły budynków, terenów, czy instytucji nie podlegających miastu. Tak stało się np. z należącym do skarbu państwa terenem przy ul. Żeromskiego, gdzie mieszkańcy chcieli zainwestować w Osiedlowy Klub Młodzieżowy. Podobny los spotkał wniosek o wymianę nawierzchni placu pomiędzy kilkoma budynkami handlowymi i naleśnikarnią. Skreślono także wniosek dotyczący zakupu teleskopu słonecznego dla obserwatorium przy ul. Filtrowej. Powód? „Obiekt w zarządzie RCKU”.
Zgodnie z przyjętym regulaminem finansowane z budżetu obywatelskiego może być tylko to, co należy do miasta. Z jednym wyjątkiem.
– Na szczególnych warunkach występuje powiat puławski, z którym miasto podpisało stosowną umowę umożliwiającą finansowanie z zadań dotyczących ochrony zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców – mówi Magdalena Pokora z Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miasta.
Dlatego wnioski dotyczące remontów przychodni nie zostały odrzucone. Jeżeli któryś z nich wygra, to pieniądze zostaną przekazane powiatowi w ramach pomocy finansowej na konkretny cel.
Dla powiatu puławskiego i pogrążonego w długach SP ZOZ to szansa na inwestycje, które bez miejskich środków byłyby niemożliwe do wykonania. W przyszłym roku na taki zastrzyk gotówki mogą liczyć np. przychodnie przy ul. Centralnej, M. Curie-Skłodowskiej, Kołłątaja, czy szpitalny oddział obserwacyjno-zakaźny. Prawie połowa wszystkich wniosków, które trafią pod głosowanie, dotyczy właśnie ochrony zdrowia oraz edukacji. Dla poszczególnych szkół i przedszkoli to również szansa na dodatkowe środki obok tradycyjnego finansowania.
Mieszkańcy Puław nie będą mogli za to zagłosować np. za wspomnianym już teleskopem, oświetleniem na ogródkach działkowych, rozbudową schroniska dla zwierząt, zagospodarowaniem miejskich błoni, czy uruchomieniu „Roweru Miejskiego”.
Z powodu zbyt wysokich kosztów odrzucono także m.in. projekt dotyczący poprawy nawierzchni dróg dojazdowych do ścieżki rowerowej przy wale wiślanym od ul. Włostowickiej. Na liście nie znalazł się także wniosek dotyczący remontu nawierzchni ul. 6 Sierpnia.
Władze miasta zapewniają, że nad odrzuconymi projektami raz jeszcze pochylą się urzędnicy oraz radni. Jeśli uznają, że któreś z nich zasługuje na uwagę, to może trafić do inwestycji w ramach nowego budżetu miasta.
Budżet obywatelski w Puławach - pozytywnie i negatywnie zaopiniowane projekty