Spośród wniosków zgłoszonych przez mieszkańców do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego komisja przychylnie zweryfikowała, a prezydent miasta zatwierdziła 72 propozycje. Większość z nich dotyczy modernizacji dróg i chodników.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Chełmianie będą mogli głosować na najistotniejsze ich zdaniem zadania od 21 do 26 września w godzinach od 9 do 18 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta.
– Wnioski zgłaszane przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego są zbieżne z inwestycjami realizowanymi dotąd przez miasto – mówi Agata Fisz, prezydent Chełma. – Najczęściej dotyczą przedsięwzięć na osiedlach, co nie oznacza, iż miasto nie będzie wdrażać także większych zadań służących szerszej społeczności.
Wnioski spływały z czterech rejonów. Zdecydowanie najwięcej - 24 -z Rejonu 1, czyli śródmieścia. Najmniej - bo tylko 11 - z Rejonu 4 obejmującego między innymi takie ulice, jak Piłsudskiego, 11 Listopada, Wołyńska, Jagiellońska, Wiejska, czy Graniczna. W Rejonie 2 - osiedle Zachód - obroniło się 16 wniosków, a w trzecim 21.
Sporo ponad połowa poddanych pod głosowanie wniosków dotyczy remontów, przebudowy oraz budowy dróg, chodników, zatok i miejsc parkingowych. Z analizy zadań zgłoszonych do budżetu obywatelskiego wynika, że mieszkańcom zależy również na odpowiednim oświetleniu ulic i osiedli. Zgłosili sześć takich zadań. Jedno z nich dotyczy np. budowy oświetlenia na ul. Malowane od numeru 25 do ul. Ceramicznej. Po kilka wniosków sprowadza się do budowy kolejnych odcinków kanalizacji burzowej oraz modernizacji istniejących i urządzania nowych placów zabaw. Od głosujących zależy też, czy w mieście powstaną nowe siłownie pod chmurką.
- Mnie osobiście zaimponowały wnioski związane z budową w Parku Miejskim przy ul. Armii Krajowej podświetlanej fontanny oraz miejsc wypoczynkowych ze źródełkami wody do picia – mówi pani Anna Misztal, mieszkanka śródmieścia. – Wiem, że drogi, chodniki, oświetlenie, czy kanalizacje burzowe są ważne, ale przecież nie można ograniczać się tylko do tych zadań.
Wśród zatwierdzonych wniosków uwagę zwraca i ten związany z zakupem i montażem trybun dla kompleksu boisk na osiedlu Słoneczne. Można się także spodziewać, że z poparciem przede wszystkim rodziców uczniów spotka się zadanie inwestycyjne dotyczące budowy wielofunkcyjnego boiska przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8.