Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

9 grudnia 2015 r.
12:22

Chcą zablokować przebudowę Domu Chemika i ocalić architektoniczne detale

0 51 A A

Warszawskie stowarzyszenie Miasto Jest Nasze walczy o wpisanie Domu Chemika do rejestru zabytków. Chodzi o zablokowanie przebudowy siedziby Puławskiego Ośrodka Kultury w planowanym kształcie. – Ten projekt zniszczy detale modernistycznej architektury – alarmują członkowie stowarzyszenia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Władze Puław od miesięcy przygotowują się do kompleksowej przebudowy Domu Chemika. Przygotowane przez architektów wizualizacje zyskały aprobatę zarówno prezydenta, jak i rady miasta. Po przebudowie, której wartość szacuje się na dziesiątki milionów złotych, POK ma oferować odwiedzającym i pracownikom wyższy komfort w nowoczesnej stylistyce.

Planowany jest m.in. podziemny parking, przeszklone patio, zadaszony łącznik do nowej biblioteki, sala widowiskowa o lepszej widoczności.

Niestety, bezpowrotnie zniknąć mają architektoniczne detale wyróżniające modernistyczny budynek. Nie podoba się to grupie mieszkańców miasta, ale także środowiskom spoza Puław.

Przeciwnicy przebudowy w zaproponowanej formie, organizują się w internecie. Społeczność „Ocalmy POK Dom Chemika” na Facebooku liczy ponad 700 wirtualnych członków. Wspiera ich warszawskie stowarzyszenie „Miasto Jest Nasze”.

To ostatnie od miesięcy stara się wpłynąć na Halinę Landecką, wojewódzkiego konserwatora zabytków w Lublinie, by wpisała budynek przy ul. Wojska Polskiego do rejestru zabytków. Ich wniosek został odrzucony z powodu niezgodności statutu stowarzyszenia z treścią złożonego pisma. W odpowiedzi MJN złożyło zażalenie na tę decyzję do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zapowiedziało także powiadomienie prezydenta Puław.

Warszawiacy bronią się, że występują w obronie interesu społecznego, jakim jest ochrona zabytkowego budynku Domu Chemika.

– To jeden z ostatnich w Puławach budynków reprezentujących architektoniczny styl modernizmu w niezmienionym stanie (...) Planowana przez władze miasta przebudowa oznacza zniszczenie pierwotnej architektury, przede wszystkim jego niezwykle wartościowych wnętrz – przekonują członkowie stowarzyszenia. – Budynek straci bogate w detal wykończenia drewniane, ścienne mozaiki, ozdobne sufity sal widowiskowych, a w ich miejsce użyte zostaną materiały określane, jako standardowe – alarmują.

Proponują pozostawienie budynku w obecnym kształcie i jego gruntowne odnowienie. Na wizualizacjach stworzonych przez Witolda Konopińskiego widać próbę przywrócenia obiektowi dawnej świetności bez burzenia części wystawienniczej, czy zrywania marmurowych posadzek. Tych ostatnich żal jest także pracownikom ośrodka.

– Jako plastykowi szkoda mi tego marmuru czy mozaik. Słysząc o konieczności rezygnacji z nich, mam mieszane uczucia. Decyzję o ostatecznym zakresie prac przy przebudowie pozostawiam jednak osobom kompetentnym, dyrekcji Zarządu Inwestycji Miejskich i władzom miasta – mówi Aleksandra Kozak-Kotowska, dyrektor Domu Chemika.

W przebudowie ośrodka, który rok temu skończył 30 lat, chodzi jednak nie tylko o estetykę. Budynek nie spełnia współczesnych norm bezpieczeństwa czy zużycia ciepła. Nie nadąża także za standardami w zakresie wyposażenia. Argumentem, który przemawia do władz miasta jest także możliwość połączenia POK z nową biblioteką (mediateką). Wadą tego projektu jest natomiast jego koszt, wielokrotnie przewyższający koszty gruntownego odświeżenia i remontu budynku

 

Na wizualizacjach stworzonych przez Witolda Konopińskiego widać próbę przywrócenia obiektowi dawnej świetności

Tak miałby wyglądać Dom Chemika i mediateka po przebudowie
Dom Chemika, połowa lat 80.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Świetny występ Adeli Piskorskiej w Łodzi, przy okazji PGE Grand Prix Pucharu Polski. Pływaczka AZS UMCS Lublin wygrała klasyfikację na najlepszą zawodniczkę imprezy. Trudno się dziwić skoro wygrywała wszystkie pięć konkurencji, w których startowała.

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Do kolizji doszło na trasie Zamość-Krasnystaw. Występują utrudnienia w ruchu.

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób

Nocny pożar domu jednorodzinnego w powiecie lubelskim. Łącznie z żywiołem walczyło 11 zastępów straży pożarnej.

Zbigniew Jakubas ma ambitne plany odnośnie Motoru Lublin

Zbigniew Jakubas (Motor Lublin): Miejsca sześć-osiem na koniec sezonu, a za trzy lata europejskie puchary

Wracamy do wywiadu Zbigniewa Jakubasa w Lidze+ Extra. Większościowy udziałowiec i prezes Motoru Lublin w niedzielę wystąpił na antenie Canal Plus Sport. Podczas rozmowy przyznał, jakiego miejsca na koniec sezonu oczekuje od drużyny. Zapewnił także, że Mateusz Stolarski w kolejnych rozgrywkach również będzie prowadził zespół.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium