Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

12 listopada 2017 r.
7:52

Droga, jak gorący kartofel. Nikt nie chce płacić za jej utrzymanie

Na zdjęciu ul. Czartoryskich, już wkrótce droga miejska, a do niedawna wojewódzka
Na zdjęciu ul. Czartoryskich, już wkrótce droga miejska, a do niedawna wojewódzka

Miasto wkrótce przejmie na siebie obowiązek utrzymania 3,5 kilometrowego fragmentu byłej drogi wojewódzkiej nr 801. Biuro wojewody odrzuciło skargę prezydenta uznając, że uchwała rady powiatu puławskiego o oddaniu spornych ulic, została podjęta zgodnie z prawem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Spór dotyczy ulic Dęblińskiej, Piaskowej, Czartoryskich i Głębokiej w Puławach, które wiosną tego roku, decyzją sejmiku, zostały przekazane przez władze wojewódzkie powiatowi puławskiemu.

Zarząd oraz rada powiatu jesienią uznały, że nie mają pieniędzy na ich utrzymanie, więc przekazali je miastu. Decyzję szybko oprotestował prezydent Puław, skarżąc uchwałę do wojewody. Skarga została jednak odrzucona.

– Po analizie tej uchwały pod kątem jej zgodności z prawem, nie znaleziono podstaw do stwierdzenia jej nieważności – poinformował Andrzej Szarlip z biura prasowego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

Uchwała przekazująca drogę miastu została opublikowana w dzienniku urzędowym 30 października i wejdzie w życie w ciągu 14 od tej daty. To oznacza, że główny ciąg komunikacyjny na linii północ-południe w Puławach, trafi na barki miasta.

– Musimy przejąć tę drogę i zapłacimy za jej zimowe utrzymanie, ale wierzę w to, że wiosną ona nie będzie już nasza. Tę sprawę rozstrzygnie Wojewódzki Sąd Administracyjny. Naszym zdaniem istnieją poważne podstawy do tego, by unieważnić zarówno uchwałę powiatu, jak i sejmiku. Droga 801 ma kluczowe znaczenie, łączy województwa, a to, co zrobiono jest zwyczajnym spychaniem niechcianych dróg na innych – mówi Wiesław Stolarski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Puławach.

Koszty

Szef ZDM podkreśla, takie działania to wynik m.in. niedoskonałych przepisów, zbyt ogólnych definicji dotyczących kategorii dróg w Polsce. Z drugiej strony, te zapisy które istnieją, według dyrektora Stolarskiego, mają świadczyć na korzyść miasta. – Jeden z zapisów mówi o tym, że droga kategorii wojewódzkiej powinna mieć znaczenie dla obronności kraju. Według mnie, droga biegnąca wzdłuż Wisły taką funkcję spełnia – zaznacza.

Władze miasta liczą na to, że spór przed WSA zostanie rozstrzygnięty w ciągu 3 miesięcy. Według wstępnych szacunków ZDM, roczny koszt utrzymania spornych ulic „w wysokim standardzie”, to nawet 200 tys. złotych rocznie. Na tę sumę składa się m.in. czyszczenie i remontowanie nawierzchni, odśnieżanie, posypywanie piaskiem, solenie, czy opróżnianie śmietników. Jeśli dodamy do tego inwestycje, takie jak remont zaniedbanej kładki nad ul. Głęboką, czy montaż sygnalizacji przy cmentarzu, ta suma może urosnąć nawet do miliona.

Niebezpieczny precedens

W walce o los drogi 801 puławskiemu samorządowi chodzi również o coś więcej. – Zależy nam na tym, żeby nie doszło do niebezpiecznego precedensu – tłumaczy Wiesław Stolarski, mając na myśli najbliższą przyszłość.

Już w przyszłym roku, po oddaniu do użytku obwodnicy Puław ulica Lubelska oraz aleja Partyzantów stracą kategorię dróg krajowych. Władzom miasta zależy więc na tym, żeby WSA zawczasu postawił tamę dowolnemu przekazywaniu tego rodzaju dróg samorządom niższego szczebla.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

"Cień wielkiej góry" to cień wielkiej tragedii lublinian sprzed lat

"Cień wielkiej góry" to cień wielkiej tragedii lublinian sprzed lat

To miało być spełnieniem marzeń młodych, lubelskich alpinistów. Himalaje i zdobycie dziewiczych szczytów. Dla Zbigniewa Stepka i Andrzeja Grzązka była to niestety wyprawa po śmierć. Zginęli. O tej tragedii – o czym nie każdy wie - przypomina znany utwór Budki Suflera „Cień wielkiej góry”.

Wsparcie zwierzaków podczas walentynkowego koncertu

Wsparcie zwierzaków podczas walentynkowego koncertu

14 lutego o godz. 18:00 w ACKiM UMCS Chatka Żaka odbędzie się Walentynkowy Koncert Charytatywny „Prawnicy i Medycy na rzecz zwierząt”. Organizatorami są Okręgowa Rada Adwokacka w Lublinie, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Lublinie oraz Lubelska Izba Lekarska.

Owczarki zagryzły człowieka. Sad skazał właściciela

Owczarki zagryzły człowieka. Sad skazał właściciela

– To była okrutna śmierć. Nie ma wątpliwości co do winy oskarżonego – stwierdził sąd po rozpatrzeniu sprawy Jerzego B., właściciela dwóch owczarków belgijskich, które blisko trzy lata temu zagryzły człowieka.

Zdobądź dotację i „złap deszczówkę”

Zdobądź dotację i „złap deszczówkę”

Rusza nabór do kolejnej edycji programu „Złap deszczówkę”. To wsparcie budowy przydomowych instalacji. Wnioski można składać od 17 lutego, a dofinansowanie może pokryć do 70 proc. kosztów inwestycji.

Rodzinne ferie w Lublinie. Skorzystają młodsi i starsi

Rodzinne ferie w Lublinie. Skorzystają młodsi i starsi

Miasto przygotowało kolejną propozycję na zimowy wypoczynek dla najmłodszych mieszkańców. „Rodzinne ferie jak z bajki” to cykl bezpłatnych atrakcji dla dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i dziadków. W programie znalazły się m.in. seanse filmowe, warsztaty zielarskie oraz zwiedzanie Lubelskiej Trasy Podziemnej.

10-letnia Nina zachowała zimną krew. Docenił ją sam komendant

10-letnia Nina zachowała zimną krew. Docenił ją sam komendant

10-letnia Nina zaimponowała policjantom. Dostała podziękowania od komendanta ze Świdnika.

Teraz przetarg, później szybki remont. Na Lipińskiego będzie równo jak po stole

Teraz przetarg, później szybki remont. Na Lipińskiego będzie równo jak po stole

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie ogłosił przetarg na remont ulicy Karola Lipińskiego. Prace obejmą odcinek od ul. Północnej do bloku nr 7 i potrwają 90 dni.

E-wizyta i teleporady — nowoczesne podejście do opieki zdrowotnej

E-wizyta i teleporady — nowoczesne podejście do opieki zdrowotnej

W dobie postępu technologicznego e-wizyta staje się nie tylko ułatwieniem, ale także kluczowym elementem nowoczesnej opieki medycznej. Dzięki telemedycynie pacjenci mogą uzyskać pomoc medyczną bez konieczności osobistej wizyty w placówce. W artykule przedstawiono, jakie korzyści niesie ze sobą ta forma kontaktu z lekarzem oraz jak prawidłowo skorzystać z dostępnych usług.

Jakie akcesoria do smartfonów wybrać?

Jakie akcesoria do smartfonów wybrać?

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć osobę, która nie korzysta ze smartfona. Urządzenia te są niezwykle popularne, służą nie tylko do odbierania połączeń, ale także do rozrywki, kontaktu z bliskimi oraz do pracy. Ze smartfonów korzystają zarówno dorośli, jak i dzieci. Producenci oferują liczne akcesoria, które ułatwiają korzystanie z urządzeń. Które z nich warto mieć? Na co zwrócić uwagę, wybierając akcesoria dla swojego smartfona?

Przemysław Kusiak (z piłką) to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Matematyka pokonała Alco w meczu na szczycie Konferencji A

Chociaż w minioną sobotę w rozgrywkach LNBA odbyły się tylko dwa spotkania, to jednak oba były bardzo ciekawe.

Potrzeba dawców. Brakuje trzech grup krwi

Potrzeba dawców. Brakuje trzech grup krwi

Coraz bardziej kończy się zapas trzech grup krwi. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie poszukuje honorowych dawców.

Czy warto robić kurs na drona, jeśli nie planujesz pracy w tej branży?

Czy warto robić kurs na drona, jeśli nie planujesz pracy w tej branży?

Drony stały się nieodłącznym elementem współczesnego świata technologii. Ich precyzja i zaawansowana technologia sprawiają, że znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Jednak co zrobić, gdy nie planujesz kariery w tej branży? Czy mimo to warto zainwestować w kurs na drona? Odpowiedzi na te pytania mogą zaskoczyć.

Klub radnych PiS zawiązał komitet społeczny

Burza wokół likwidacji przejazdu. Radni PiS zawiązują komitet społeczny

Zamiast kolizyjnego przejazdu tunel pod torami – te plany bialskich urzędników wywołują ostry sprzeciw mieszkańców osiedla Za Torami. Chce im pomóc klub radnych PiS, który właśnie zawiązał społeczny komitet.

Bransoletki marki Bonore – elegancki i uniwersalny prezent na Walentynki

Bransoletki marki Bonore – elegancki i uniwersalny prezent na Walentynki

Bransoletkę wykonaną z określonego kruszcu, jak również w indywidualnie nadanym tonie możesz podarować bliskiej osobie na prawie każdą okazję. Nie zawsze jednak od razu wiemy, po jaki model sięgnąć, by sprawić bliskiej osobie mnóstwo radości. Jeśli zastanawiasz się, czy wybrana przez Ciebie bransoletka będzie tak symbolicznym, jak i uniwersalnym prezentem to koniecznie weź pod uwagę dobór produktów zebranych na Bonore. Te bransoletki to elegancja, kunszt i subtelność ujęta w atrakcyjnym dodatku.

Daniel Eze w poprzednim sezonie był piłkarzem czwartoligowej Janowianki

Nigeryjczyk wzmocnił Świdniczankę

Świdniczanka potwierdziła kolejne transfery. Po wypożyczeniu Oliwiera Konojackiego z Chełmianki tym razem do drużyny Łukasza Gieresza dołączył Daniel Eze. 24-letni Nigeryjczyk ma za sobą występy w czwartoligowej Janowiance Janów Lubelski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium