Radni z komisji rewizyjnej skontrolowali puławski MOPS. Ich zastrzeżenia wzbudziła faktura podpisana ołówkiem – "opis się wymyśli" oraz sposób jej poprawienia. W wątpliwość poddano także sens prenumerowania „Gazety Wyborczej”.
Radni do kontroli dokumentów finansowych ośrodka wybrali grudzień 2015 roku. Chodziło o sprawdzenie m.in. gospodarności w zarządzaniu instytucją, w tym przede wszystkim celowości ponoszonych wydatków. Przejrzano więc dziesiątki faktur oraz ich opisy. Uwagę zespołu radnych wzbudziła jedna z nich, z 10 grudnia.
– Na jej odwrocie umieszczono notatkę ołówkiem o treści „Pani Ania opis się wymyśli”. W następnym dniu kontroli, bez zgody kontrolujących, umieszczono opis tej faktury z datą 17 grudnia 2015 roku – napisali w protokole radni.
Kontrolę przeprowadzano w październiku ubiegłego roku. To oznacza, że poprawienie faktury odbyło się prawie rok po jej wystawieniu. Urzędnicy, żeby nie wzbudzać podejrzeń, użyli wstecznego datowania, co również nie spodobało się kontrolerom.
Dyrektor MOPS Maria Piastowicz wyjaśniła, że ołówkowy opis faktury wyniknął z prozaicznej przyczyny braku obecności jednej z pracownic ośrodka. – W związku z tym, nie umieszczono na dokumencie uzasadnienia zakupu. (...). Aby nie dopuścić do przekroczenia wyznaczonego przez dostawcę terminu płatności, sporządzono humorystyczną adnotację dla pracownika odpowiedzialnego za kontrolę formalno-rachunkową – odpowiedziała na pytania komisji rewizyjnej dyrektor, zaznaczając, że był to tylko jeden przeoczony dokument na 4,5 tysiąca dowodów zaksięgowanych w całym 2015 roku.
Zastrzeżenia zespołu trójki radnych (Marzanna Pakuła, Paweł Maj, Mieczysław Turski) wzbudziła także prenumerata „Gazety Wyborczej”. – Nie jest to pismo branżowe, ani konieczne w MOPS Puławy – napisali radni, zalecając ponowne przeanalizowanie zakupionych prenumerat gazet i czasopism. Na tę uwagę dyrektor Piastowicz odpisała, że wybór tego dziennika był spowodowany względami ekonomicznymi i obiecała, że analiza, o którą poprosili radni zostanie dokonana w kontekście zakupów na rok 2018.
Co prenumeruje MOPS oprócz Gazety Wyborczej? Czasopisma: „Niebieska Linia”, „Charaktery”, „Problemy Społeczne”, „Kadry i Płace w Administracji”, „Finanse Publiczne” i „Pracownik Socjalny w Terenie”.
Radni zalecili również weryfikację długoterminowych lub bezterminowych upoważnień do odbioru gotówki w kasie MOPS. Chodzi m.in. o podejrzenia dotyczące możliwych nieprawidłowości polegających na wypłacaniu środków osobom, które na stałe mieszkają już poza granicami miasta. Zdaniem radnego Pawła Maja, brak weryfikacji tych upoważnień może doprowadzić do prób wyłudzania zasiłków przez rodziny, które mieszkają nie tylko poza Puławami, ale także poza granicami naszego kraju.
Takich upoważnień do odbioru pieniędzy w kasie ośrodka na rok 2017 wydano ponad 200. Dyrektor MOPS uspokaja jednak, że według wewnętrznych analiz, nie ma podstaw do kwestionowania przyznanych świadczeń.