Jeszcze tylko do poniedziałku mieszkańcy mają czas na zgłaszanie uwag do Gminnego Programu Rewitalizacji. Jego projekt będzie gotowy prawdopodobnie w pierwszej połowie tego roku
Dotychczas do Gminnego Programu Rewitalizacji zostało zgłoszonych ok. 70 projektów, które mają przyczynić się do rozwoju gminy m.in. pod względem gospodarczym i społecznym. Rewitalizacja zakłada m.in. o stworzenie nowych miejsc pracy, dostarczenie mieszkańcom nowych usług, czy stworzenie miejsc dla osób wykluczonych społecznie, np. niepełnosprawnych.
– Jesteśmy w trakcie konsultacji społecznych. Każdy, kto chce realizować projekt w ramach rewitalizacji, może zgłaszać nowe pomysły lub aktualizować już zgłoszone, np. pod względem terminu realizacji czy źródeł finansowania, z których będzie chciał skorzystać – tłumaczy Małgorzata Kuś, sekretarz miasta Kazimierz Dolny. – W styczniu zorganizowaliśmy trzy spotkania w ramach konsultacji w Parchatce, Rzeczycy i Kazimierzu. Teraz dajemy możliwość pisemnego zgłoszenia uwag lub nowych projektów. Jest na to czas do 11 lutego.
Obszar, na którym mają być realizowane projekty rewitalizacyjne, obejmuje: Kazimierz Dolny, Parchatkę, Rzeczycę, Rzeczycę-Kolonię, Ochotnicę, Mięćmierz-Okale i Witoszyn. – Pierwotnie obszar rewitalizacji był wyznaczony na ok. 4 hektarach. W ubiegłym roku został zredukowany do ok. 3 hektarów, m.in. w związku z tym, że części projektów nie uda się zrealizować. Tak było np. w przypadku Parchatki, gdzie w planach była duża uprawa ziół, która ostatecznie nie powstanie – tłumaczy Małgorzata Kuś.
– W związku z tym musimy dostosować program do nowego, zredukowanego obszaru. Stąd konsultacje społeczne. Wysłaliśmy też do autorów wszystkich projektów pisma w sprawie aktualizacji danych. Chodzi o informacje, czy projekty będą realizowane, a jeśli tak to na jakim są etapie i czy zmienił się np. termin ich zakończenia.
Niektóre projekty są już w fazie realizacji. Tak jest w przypadku remontu zabytkowej dzwonnicy obok fary. Budynek ma służyć m.in. twórcom ludowym, mają się tam też odbywać warsztaty artystyczne. Miasto chce tam również przenieść centrum informacji turystycznej i uruchomić sprzedaż biletów na atrakcje turystyczne, także w formie internetowej. Koszt przekracza milion złotych.
– Potężny projekt realizuje także Kazimierskie Stowarzyszenie Św. Anny, który chce wyremontować budynek Wikarówki i stworzyć tam ośrodek terapeutyczny dziennego pobytu dla osób niepełnosprawnych. Będzie to kosztować ponad 6 mln zł – mówi Kuś. – Na etapie dokumentacji jest także Spółdzielnia „Zgoda”, która chce wykonać termomodernizację swojej siedziby. W ramach rewitalizacji w ubiegłym roku były też realizowane wspólnie z powiatem puławskim remonty chodników i dróg, m.in. w Parchatce.